לא אשכנזי

טל לאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טל לאור

רביב דרוקר במאמרו "בכל זאת אשכנזי?"  (הארץ, 24.1) מתאר את האיום המנהיגותי שמהווה רא"ל במיל' גבי אשכנזי על ראש הממשלה עם סגירת התיק הפלילי נגדו על ידי היועץ המשפטי לממשלה, ואת ניסיונות הרחקת הרמטכ"ל לשעבר על ידי נתניהו ואנשיו. מסקנת המאמר די צפויה ופשרנית: אשכנזי לא יכול להיות גרוע יותר מנתניהו.
זוהי קביעה נכונה. אבל האם עלינו להסתפק בכך?

השמאל הישראלי משווע  לדמות ביטחונית דוגמת יצחק רבין ואהוד ברק, אשר תחזיר אליו את הבוחרים, לאחר שסדרת ניסיונות בדמות מנהיגים שלא צמחו במערכת הביטחון (יצחק הרצוג, ציפי לבני, שלי יחימוביץ', עמיר פרץ) לא הצליחה להביא לו את שרביט השלטון.

 "פסטיבל גבי", כך כינה בזלזול חבר הכנסת איתן כבל מהמחנה הציוני את הימים שלאחר ההודעה על סגירת התיק על ידי הפרקליטות. עם הביקורת של יחימוביץ' נראה כי השמאל אינו ממהר לחבק כעת את הגנרל אשכנזי. האמת היא, שיש לו סיבות לא לעשות זאת.

אחת האמירות הפופולריות ביותר שנאמרו בשבחו של אשכנזי היא, "שהוא שיקם את צה"ל אחרי מלחמת לבנון השנייה". בלי לזלזל בתרומה הרבה של אשכנזי לביטחון המדינה לאחר שנות שירות רבות בצבא ובמשרד הביטחון, אביא כאן דברים שאמר לי מפקד אוגדה לשעבר בצה"ל לפני כמה ימים: "מצבו של הצבא אחרי מלחמת לבנון השנייה היה כל כך גרוע, שאי אפשר היה כמעט לדרדר אותו יותר. גם את היית יכולה לשקם את צה"ל, אם היתה ניתנת לך ההזדמנות".

בפועל,  הגולנצ'יק הגאה, שנקרא בחזרה לדגל על מנת לשקם את צה"ל, השאיר אחריו מטכ"ל חבוט וירוד, אשר דעת הקהל כלפיו שברה שיאים שליליים. הצורך השיקומי בתדמית של צה"ל בעיני הציבור בעקבות פרשת הרפז ופרסום התמלילים וההקלטות של בכירי הצבא היה לא פחות גדול.

אשכנזי היה למעשה מי שחשף את מעמקי האגו, הפטפטנות והתככים, המעסיקים את מצביאינו הגברים המופקדים על ביטחוננו. למרות סגירת התיק הפלילי אין לשכוח את מה שאמר היועץ המשפטי לממשלה על אשכנזי וגורמים אחרים בפרשה. יהודה וינשטיין אמר, כי "התנהגותם איננה הולמת קצינים בכירים בצבא".

ייתכן מאוד כי ההסתבכות הציבורית של אשכנזי בפרשה זו באה לו בשל היותו חסר כישורים פוליטיים חדים ודווקא עקב היותו איש רעים, בלתי אמצעי וחובב רכילות, כפי שמעידים חלק ממכריו. הבצה הפוליטית בישראל היא כידוע תובענית וטובענית למדי, ורצוי כי מי שאינו יודע לכלכל את צעדיו בתבונה לא ימהר להיכנס אליה.

עוד יש לזכור, כי לציבור אין כל אינדיקציה בקשר לעמדות הפוליטיות והמדיניות של אשכנזי, פרט להתבטאויות מתונות יחסית בנושא האיראני. לא ידועה משנתו בסוגיית הכיבוש והסכסוך הישראלי-הפלסטיני ולא בסוגיות כלכליות וחברתיות.

במאמר שפירסמתי כאן לאחר הבחירות האחרונות ("השמאל מחכה לגנץ", 29.3.15) הסברתי את המסקנה שציינתי קודם: למרבה הצער, רק מנהיג בעל רקע צבאי-בטחוני עשיר יוכל להביא לשמאל את השלטון בעת הנוכחית. תמונת המצב כיום אינה מזהירה. פרט לאשכנזי, הרמטכ"ל לשעבר בני גנץ  מצוי בתקופת צינון, ולא נראה כי הוא ממהר למקום כלשהו, ואילו ראש השב"כ לשעבר יובל דיסקין, שמדי פעם מפרסם איזו אמירה לעומתית, לא עושה רושם כאילו בכוונתו להתפקד למפלגה כלשהי בקרוב. נראה שהשמאל יחמם עוד זמן רב את ספסלי האופוזיציה. אשכנזי בכל מקרה איננו המושיע הראוי והמיוחל. גם אם לא יהיה גרוע יותר מנתניהו.

הכותבת היא עיתונאית ודוקטורנטית למשפטים ותקשורת באוניברסיטת בר־אילןתגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ