יוסי יונה
יוסי יונה

המאמר האחרון של נחמיה שטרסלר "לחסל את רמי לוי" ("הארץ", 19.1) פוסע שוב בנתיב מוכר. שטרסלר אינו טורח לתת לדקויות להפריע לו כשהוא בא לנגח את יריביו האידיאולוגיים. העולם על פי שטרסלר עשוי שחור־לבן, וזה למעשה מה שמונע ממנו לראות, שבניגוד לקפיטליסטים מושבעים כמוהו, ששואפים להרחיב עד בלי די את כלכלת השוק, החבורה שעליה הוא מתגולל — שלי יחימוביץ', זהבה גלאון ואני — אוחזת בתפישת עולם מורכבת. זו תפישת עולם סוציאל־דמוקרטית, המבקשת למצוא איזון נכון בין כלכלת שוק לבין אחריות המדינה לספק רשת ביטחון חברתית לאזרחיה ולהבטיח תנאי תעסוקה הוגנים לעובדיה.

הביקורת הנוקבת שאנחנו מטיחים ברמי לוי ובדפוסי ההתנהלות העסקית שלו נובעת רק מכך, שאנחנו מאמינים שהאיש מפר את האיזון הנכון באופן גס ובוטה. אכן, איננו מתרשמים מהקמפיין השיווקי שהוא השיק של "עוף בשקל", וזאת כי אנחנו למדים שהיכולת שלו להוריד את המחיר של מקצת מהמוצרים שהוא מוכר באה על חשבון עובדיו וכרוכה בפגיעה ניכרת בתנאי התעסוקה שלהם.

לידיעת שטרסלר, אנחנו לא "מקנאים בווילה הגדולה" שברשותו של לוי ואיננו רואים בה "פשע נורא". כמנהגו, שטרסלר יוצר יריבי קש ואז נחפז להפריך את טענותיהם. בניגוד לעמדה ששטרסלר מייחס לנו, אנחנו לא גורסים ש"כלכלה היא משחק סכום אפס"; בניגוד לאמונה ששטרסלר מייחס לנו, אנו לא גורסים שאם בעל עסק מרוויח אז בהכרח עובדיו מפסידים בגדול. אנו מפרגנים לאנשי עסקים שעושים חיל בעסקיהם ונהנים מרווחה כלכלית רבה, כל עוד הם מבטיחים לעובדיהם שכר נאות ותנאי העסקה הוגנים.

לכן איננו מתרשמים "ממגן הצרכנים", כשאנחנו למדים שהוא אינו מהסס לפטר נשים בהריון; איננו נסחפים בגלי האהדה ששטרסלר מרעיף על מדליק המשואה, כשאנחנו למדים כי הכוונה שלו לפרק את חברת הבת "ביכורי השקמה" שברשותו ולהטמיעה ב"רמי לוי שיווק השקמה", לא נועדה אלא כדי לקצץ בשכר של עובדי החברה שאותה הוא מבקש לפרק; אנחנו לא מתפעלים מרוח היזמות שהאיש מפגין כשאנחנו למדים, שהוא פועל נגד זכותם המוקנית של עובדי "ביכורי השקמה" להתאגד; ואנחנו גם לא קושרים כתרים לראשו של האיש כשאנחנו למדים על דפוסי מסחר בלתי הוגנים שאימץ מול ספקיו החקלאים.

ואמנם, אין פלא שבדברי הקילוסין ששטרסלר מרעיף על לוי הוא מקדיש אזכור מינורי למעמד של עובדיו ולתנאי העסקתם. אצל לוי, כותב שטרסלר, "העובדים נהנים ממקום עבודה יציב". זו הבשורה היחידה לעובדים בחזון העוועים של שטרסלר. בהתחשב בכוח המיקוח המוגבל של העובדים מול מעסיקם, אפשר ששטרסלר רואה בעיני רוחו את שובם של סדרי העולם הפיאודליים, שמבטיחים יציבות לאריסים; בקיצור, שיבה למצב שבו לעובדים יהיה מעמד של צמיתים.

קשה גם שלא להתרשם מהאקרובטיקה של שטרסלר כשהוא כורך יחד את דפוסי ההתנהלות העסקיים של לוי עם קריסתה של מגה. גם שם, למרבה הפלא, הוא מתגולל על יחימוביץ', על גלאון ועלי. האם תפישתו הדוגמטית היא כה נוקשה ומושרשת עד שהיא גורמת לו לראות גם בקריסת מגה פועל יוצא של "ניאו־בולשביזם", שרואה בכלכלה משחק סכום אפס? מדוע שטרסלר מתעלם מהעובדה שמגה קרסה גם לאחר צעדי התייעלות, שכללו את הפיטורים של 2,500 עובדים רק לפני חצי שנה, בעוד שהשכר המופלג של הבכירים והבונוסים האדירים שהם קיבלו נותרו בעינם?

מהי המשקפת העכורה שמונעת משטרסלר לראות, שדווקא הקפיטליזם הצרוף שבו הוא דוגל פועל על פי ההיגיון שרואה בכלכלה משחק סכום אפס? במקרים רבים, רבים מדי, מדובר בבעלי שליטה חסרי רסן וחמדנים, המשתלטים על חברות, מרוקנים אותן מנכסיהן ואז ממשיכים בדרכם הלאה, כדי לזרוע הרס וחורבן בחברות אחרות. זהו קפיטליזם פרזיטי, שכל מעייניו נתונים לצבירת הון עתק ומיידי על חשבון הציבור בכלל ועל חשבון ציבור העובדים בפרט.

אפשר שאנחנו עומדים לפני תקופה חדשה, תקופה המבשרת תקווה. חוקרי כלכלה רבים בעולם, בהם חסידי השוק החופשי, הבינו שיש מקום לעשות סיבוב פרסה. לא חלילה מיגור כלכלת השוק ולא חלילה הלאמה של הפעילות הכלכלית, אלא חשיבה מחודשת על האיזון הנדרש בין כלכלת השוק לבין אחריות המדינה לרווחה הכלכלית הבסיסית של אזרחיה ולתנאי התעסוקה של עובדיה. אולי דווקא מצפון־אמריקה, ספינת הדגל של הקפיטליזם, תבוא הטובה. הילרי קלינטון היזהרי, ברני סנדרס נושף בעורפך.

פרופ' יונה הוא חבר כנסת מטעם המחנה הציוני

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ