מה צועק המואזין

עלית קרפ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עלית קרפ

חמש פעמים ביום קורא המואזין מול ביתי. הקריאה הראשונה, ממש עם אור ראשון, מעט לפני הזריחה, בערך בחמש בבוקר בעונה הזאת, לפעמים מעירה אותי. עוצמת קולם של המואזינים התחזקה ללא ספק בשנים האחרונות.

אבל לא רק הם, אלא גם קולו של השיח הישראלי-יהודי הקיצוני התחזק בשנים האחרונות. כך לדוגמה, במערכת הבחירות שהתקיימה בכרמיאל לפני כמה שנים, נטען כלפי אחת המועמדות שהיא מקדמת הקמתה של כנסייה בעיר. הקלף הזה היה כל כך חזק, עד שהמועמדת עשתה ככל יכולתה להתנער ממנו, אף על פי שיש בכרמיאל אנשים רבים שהיו שמחים באפשרות לבקר בכנסייה, ולא היה קורה שום דבר אם היתה מוקמת כאן אחת כזאת.

למה לא מקימים כנסייה בכרמיאל? נו, זה הרי כפירה בעיקר, והעיקר הוא, שאנחנו מדינת היהודים, והפיתוח של המשפט הקודם הוא, שאט אט מותר להשמיע כאן רק את קולותיהם של יהודים-דתיים-קיצוניים-משיחיים, שחפצים לזרז את הקץ ובעיקר להביא אותו עלינו. זולתם, אסור להשמיע שום קול אחר: לא את קולו של יהודה בורלא, לא את קולה של דורית רביניאן, ובוודאי ובוודאי שלא את קולותיהם של הערבים שחיים בארץ הזאת ושל נציגיהם הנבחרים. ואם ליהודים רק סותמים את הפה, את הערבים מנסים לדפוק גם בדרכים אחרות, למה לא? בואו ניתן לילדים שלהם תקציבים פחותים במסגרת תקציב החינוך, וגם נעניק להם כסף בהתאם לאחוזי הגיוס של התלמידים שלהם לצה"ל, בואו לא נתקצב את השירות הלאומי של הבנות שלהם, בואו לא נעשה להם תב"ע, ונכריח אותם להצטופף ולהצטופף, ובאותה הזדמנות גם נשתיק להם את המואזין. זורם להם ביוב ברחובות? מגיע להם! הם הביאו את זה על עצמם: הם לא משלמים ארנונה, הם לא משרתים בצבא, הם לא נאמנים למדינת ישראל, ובכלל, הם לא יהודים, וכאן זאת מדינת היהודים, זוכרים? שישמחו שיש להם בכלל זכויות, ושיביטו ימינה ושמאלה ויראו מה קורה לאחים שלהם במדינות ערב. ואם כבר מדברים על מדינות ערב, שילכו לשם, שם זה המקום שלהם. מוכר? בטח מוכר. אלה הם לא רק צליליו של האספסוף במדינת ישראל, אלא קול השלטון שמשקף בשנים האחרונות את קול האספסוף של החברה הזאת, שהיא גזענית, קסנופובית ומפלה את מי שאינם יהודים.

אבל הנפש האנושית מתקוממת נגד הדברים הללו, בעיקר אם היא נמצאת בצד שדורכים עליו, ולא בצד הדורך, והמואזינים צועקים בקולי קולות את מה שאוזניה של הדמוקרטיה המעוותת שלנו מסרבות לשמוע; קולו של המואזין זועק את האפליה, את אי הצדק ואת אי השוויון, וחבל לנסות לסתום לו את הפה, כפי שניסתה לעשות הצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב שמשך אותה בסופו של דבר מוועדת השרים לחקיקה, כי לקול המתקומם יש איכות של מים: הוא דולף, מטפטף וחודר, ולא חשוב בכמה יריעות אטומות מנסים לעצור אותו.

אמנון בארי־סוליציאנו וד"ר ת'אבת אבו ראס, מנכ"לים שותפים של קרן אברהם, קראו לשרים לדחות את הצעת החוק המטופשת להשתקת המואזינים, בטענה שהיחסים בין יהודים וערבים באזורים מעורבים מצריכים הידברות ומדיניות מכלילה, וסוגיות של חיכוך אינן יכולות להיפתר בחקיקה ראשית שפוגעת במרקם היחסים בין הקבוצות. ואכן, במסגד המרכזי בשטוקהולם לדוגמה, שממוקם באזור מרכזי, לא רחוק, כמה סמלי, מ"כיכר האזרחים", קוראים למאמינים באמצעות אורות מהבהבים ולא באמצעות כריזה. למה? כנראה שהמוסלמים שם לא מרגישים מופלים כל כך ולא אכפת להם להתחשב.

זה יכול לקרות גם כאן, אם, לדוגמה, ניתן היה להקים כנסייה בכרמיאל, או שהערבים יהיו רחמנא לצלן שווים בפני החוק, וגם שווים ליהודים על פי הרגשתם של היהודים. המואזין הישראלי קורא בקול גדול כאקט של מחאה, ממש כמו הנהיגה הפרועה של חלק מהנהגים הערבים, וכמו סירובם של חלקים גדולים באוכלוסייה להשתתף בבחירות. אסור לסתום למחאה הזאת את הפה, כמו שאסור לסתום את הפה לאף אחד, אלא צריך לטפל בגורמים שעוררו אותה ולהתייחס אליהם, ולא בכוח הזרוע. את האווירה בציבור הישראלי יהיה קשה יותר לנצח מאשר את החוק, אבל גם החוק הוא התחלה טובה. יש לסיים את הקיפוח, את האפליה ואת הדמוקרטיה ליהודים בלבד. כשאזרחיה הערבים של מדינת ישראל יחושו את עצמם שווים לשאר אזרחיה, ימצאו דרכים אחרות להביע את מחאתם. עד אז, גם אלף השתקות לא ישתיקו את קולו הרם של המואזין, שהוא הקול של מחאתם של ערביי ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ