מכתב לבתי הדתייה לכבוד יום האשה

עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן

היום מציינים את יום האשה, ובהתאם לרוח התקופה, עמוד הפייסבוק שלי התמלא השבוע במכתבים שכתבו אימהות לבנותיהן. הן איחלו להן לאהוב, לרקוד כאילו אף אחד לא רואה, לשמור על עצמן מגברים חסרי רסן, לשאוף גבוה, לא לוותר, לנסוע לניו יורק, לפתח עצמאות כלכלית. לא לסמוך על אף אחד. ובעיקר – לעשות מה שהן רוצות.

קראתי בהתרגשות את האיחולים האלה, וחשבתי שזה בדיוק מה שהייתי מאחלת לך. אבל חשבתי גם שבעצם אני לא יכולה.

חשבתי שאני לא יכולה לאחל לך לאהוב, בלי להגיד לך שכשתרצי למסד את האהבה הזאת, תרשי לעצמך לברר אם זו באמת האהבה שאת רוצה לחיות אתה כל חייך, גם אם זה לא ממש מסתדר עם כל מה שיגידו לך בבית ספר. ושכשתחליטי שכן, תבררי טוב טוב איפה את ממסדת אותה, ואחר כך - אל תתני לאף אחד להחליט לך דברים שאת יודעת על עצמך יותר טוב ממנו. גם אם ילמדו אותך בתיכון לשאול את הרב מתי מותר לך להתנות אהבה עם בעלך. אם זה יהיה לך חשוב – חפשי רבנית או מנהיגה רוחנית. יש כאלה. גם אם לא כולם מוכנים להודות שדבר כזה בכלל אפשרי.

חשבתי שאני לא יכולה לאחל לך לרקוד כאילו אף אחד לא רואה, בלי להבטיח לך שלמרות שאני לא יודעת איך זה מסתדר עם כל הצניעות הזאת שהכניסו לך לראש, גם בנות דתיות יכולות לרקוד. שלא בדקתי, אבל אני כמעט בטוחה שבאיזשהו אופן - אלוהים מרשה.

חשבתי גם שלא מספיק לי להנחות אותך לשמור על עצמך מגברים חסרי רסן, בלי להסביר לך שגברים כאלה הם לאו דווקא בריונים גדולים. ושגם מי שיש לו כיפה על הראש יכול להזיק לך, ושאם חלילה זה יקרה, זה לא יהיה בגלל שהחצאית לא עברה את הברך. שנכון שלא כל דבר מתאים ללבוש – אבל שלעולם אל תאמיני למי שירמוז לך שאם חשפת מרפק – הבאת את זה על עצמך.

שאת יכולה לשאוף גבוה, לא לוותר ולפתח עצמאות כלכלית, אפילו שגם אם אף אחד לא יגיד לך בפירוש, מתישהו תחשדי שיש לך פחות כישרון. למשל כשימשיכו להגיד לך שגמרא זה קשה מדי לבנות, או כשתשימי לב שבחוברות הלימוד שקניתי לך, בנות הן בדרך כלל בתפקיד אמא שמגישה אוכל לאבא, כי כמו שילמדו אותך – היא חייבת בכבוד בעלה שיגדל להיות ראש המשפחה, בזמן שהיא תהיה לו לעזר כנגדו. שאת יכולה גם לראות עולם ולהכיר אנשים שונים ממך, למרות שמאז שנכנסת לבית ספר סימנו לך שיש דתיים ויש חילוניים, ובמקום ללמד אתכם לדבר אחד עם השנייה התעסקו באיך להפריד ביניכם. שלא תתני להם לבלבל אותך, ותדעי שאת יכולה ללמוד את השיעורים הכי חשובים בחיים גם ממי שלא שומר שבת, גם ממי שהולך לכנסייה ולא לבית כנסת, וגם ממי שמדבר ערבית.

ויותר מכל חשבתי, שאני לא יכולה באמת לאחל לך שתעשי מה שאת רוצה, בלי להסביר לך איך זה לא מתנגש עם זה שכל חייך תשמעי ממוריך בדיוק את ההיפך. שהנאה רגעית בעולם הזה היא פסיק מההנאה שבעולם הבא. ושכדאי שתיישמי את ההפנמה הזו בהחלטות שאת מקבלת.

קראתי את המכתבים המרגשים האלה, ופחדתי שמכתב כזה ממני עלול לבלבל אותך. שאם בחרתי לך דרך, עלי לדבוק בה, גם אם חלקים ממנה לא נראים לי הגיוניים. שזה יכול להפחיד ילדה כמוך לגלות שאמא לא מסכימה עם כל מה שמלמדים אותה בבית ספר. ושאם ככה הרב אומר שאלוהים אמר, אז זה קצת יותר מדי לכתפיים קטנות כמו שלך לשאת את הידיעה שמותר לחשוב גם אחרת.

אז גם את המכתב הזה לא אתן לך לקרוא. במקום זאת אלווה אותך היום למסיבת הסידור שאת חוגגת. את תרקדי בנפרד מהבנים בטח. עם טייטס שחור מתחת לחצאית כפי שהתבקשת. יספרו לך שיש בו בסידור הזה הכל, ושקיבלת את המתנה הכי יפה שתקבלי בחיים (ועל הדרך, אם אני זוכרת נכון מאחיך, גם שעם ישראל ותורת ישראל בלתי ניתנים להפרדה). אחר כך תשירי שירים על אלוהים ששומר על הילדים, ותתפללי בכוונה תהומית שישמור גם עליך. ואני בין דמעה אחת לשנייה, אתפלל אתך בלב וארגיש לרגע ששום דבר אחר לא חשוב. 

אבל אחרי שהמוזיקה תכבה, בדרך הביתה אולי, אתפלל גם שיקרו לך כל הדברים האלה שרציתי לאחל לך לכבוד יום האשה, ולא ידעתי איך לעשות את זה בלי להרוס לך. בלי שתחשבי בטעות, שאם ככה – אז למה בכלל כל הסיפור הזה עם הדת. בלי לגרום לך לחשוב בכאב מבולבל, שזה או מה שלימדו אותך, או כלום. בלי שתרגישי שאת צריכה לבחור - בין אלוהים לבין אמא.

ילדה עומדת מאחורי פרגוד הפרדה בין נשים וגברים ב קבר רבי ישראל אבוחצירא. הבאבא סאלי
נתיבות
ישראל
צילום: אי–פי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ