איזה כיף שהבלגים חטפו

אורי משגב
אורי משגב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי משגב
אורי משגב

בשני מקומות בעולם נרשמה שביעות רצון עם היוודע דבר הפיגועים הרצחניים בבריסל: במעוזי דאע"ש והמדינה האסלאמית, ובישראל. אתרי החדשות והרשתות החברתיות הוצפו בתגובות סיפוק. הנימה הייתה סרקסטית, לעתים משועשעת. כל אידיוט אוחז מקלדת נהיה סאטיריקן. כל טוקבקיסט הפך לפרשן לענייני גיאו-אסטרטגיה. לא מדובר כמובן בכל הישראלים. יש לקוות שאפילו לא במרביתם. אבל אין להפחית בעוצמת התופעה. זו גם אינה הפעם הראשונה. כך היה גם אחרי שרשרת הפיגועים בפריז, ולמעשה אף אחורה יותר - מדריד, לונדון, ניו יורק ב-11.9. בכל פעם שמכה הטרור בלב המערב הדמוקרטי, מוצאים המוני ישראלים לנכון לבטא נחת בפומבי. זה מעיד על טירוף לאומי. מחלת נפש קולקטיבית.

התזזית שאוחזת בציבוריות הישראלית לנוכח פיגועים בחו"ל היא אבסורדית בהווייתה, ובעיקר דו-קוטבית. אם היעד הוא ריכוז יהודי או שבין הנפגעים מתברר שיש ישראלים, עוברים אצלינו לנוהל חירום. חדר המצב במשרד החוץ מפיץ עדכונים. המטה ללוחמה בטרור מעדכן אזהרות מסע. מגישי חדשות ופרשנים ביטחוניים עוטים ארשת חמורת סבר. ראש הממשלה מעדכן בפייסבוק ובטוויטר. מטוס חיל האוויר מנחית צוותים רפואיים על אדמת המריבה, ואלו מחלצים במהירות האפשרית את הקורבנות החיים והמתים.

אם לעומת זאת מכה הטרור בבירה אירופית ואין ישראלים או יהודים ברשימת הנפגעים, משוחרר הרסן. עכשיו גם האירופאים הצבועים והנאיביים, חובבי ה-BDS ומסמני המוצרים מההתנחלויות, מבינים עם מה ועם מי יש לנו עסק. הטון השולט הוא של זחיחות ואדנות. לו הייתה הסטייה הזו נחלתם של טוקבקיסטים אנונימיים ב-ynet או אזרחים פרטיים בפייסבוק, ניתן היה איכשהו להסב מבט במיאוס. וזאת למרות שגם כאן מבהילה התפשטות התופעה, ובעיקר התנחלותה השלווה וחסרת הבושה בלב המיינסטרים. הגיע הזמן לבוא בטענות ובתהיות גם לאתרים שמפרסמים את התועבה הזאת.

אלא שלא מדובר רק באספסוף ובצחנתו, אף לא בכוכבי תקשורת שעולים כפורחים אחרי כל פיגוע כזה כאילו רשמו פטנט על הפונדמנטליזם האיסלאמי. אולי גם אין לבוא לכל אלו בטענות, לאור העובדה שראש ממשלת ישראל עושה שוב ושוב את אותו מהלך רטורי. אצלו זה כמובן מגיע רק אחרי הבעת תנחומים למשפחות ההרוגים ושיגור איחולי החלמה לפצועים, אבל המסר הבסיסי הוא אותו מסר: טרור הוא טרור. הם לא יעצרו בבריסל וגם לא בגדה המערבית. הם רוצחים בשביל לרצוח. דין הג'יהאדיסט המתאבד ממולנבק כדינה של הילדה אוחזת המספריים משועאפט.

אלו שטויות, גם אם חוזרים עליהן אלף פעמים בבריטון סמכותי. אין קשר בין הטרור הפונדמנטליסטי של דאעש לאינתיפאדת היחידים הפלסטינית. דאעש ודומיו הכריזו מלחמה על ערכי העולם הדמוקרטי, אחרי שעוד קודם לכן אסרו מלחמה על הסדר האיסלאמי הקיים. הפלסטינים מתנערים, בכוחותיהם הדלים וללא השתתפות המונית יש לציין, מחמישים שנות כיבוש והתנחלות; לכל היותר מתבוסה מתמשכת במאה שנות סכסוך לאומי. כשבריסל או פריז שותתות דם מותר פשוט להרכין ראש, להחניק דמעה ולייחל לניצחון הטוב על הרע. בלי שמחה לאיד ובדיחות על "אקיבוש", בלי אמרנו לכם ובלי קישורים פוליטיים מופרכים. מי שלא עושה את זה מוציא את עצמו ממשפחת האדם וממשפחת העמים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ