חתום בעורלה

מייקי דגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מייקי דגן

העין אינה רואה את עצמה, ולכן מי שרוצה לבחון לפרטיה את השתקפותה של ישראל בחו"ל, יכול ללמוד רבות מנאומיהם של המתמודדים בפריימריז האמריקאיים בוועידת איפא"ק, שהיוו מעין תחרות ריצה במעלה פירמידת הצרכים, שבה כל המרבה להיענות לאותם צרכים הרי זה משובח.

בסעיף התמיכה האוטומטית ו/או העמדת המחויבות לביטחון ישראל לפני הכל, כי ביטחון ישראל אינו נתון למשא ומתן, וכי ארה"ב לא תישאר נייטרלית לנוכח גל הטרור הנוכחי והטילים המפציעים מדי פעם מעזה לכיוון ישראל. אבל הצהרותיה החווירו לעומת דברי , שהתחיל את בהצהרת נאמנות למדינה היהודית, ומיד עבר למתקפת הטרור של 9/11 וציוני דרך אחרים שבהם התייצב לצדה ואף הוביל את התמיכה בה, תוך שהוא משתמש בסאונד-בייט הימני הסטנדרטי: "הדמוקרטיה היחידה במזרח התיכון".

בסעיף איראן הסתפקה קלינטון, מי שכנראה תהיה מועמדת המפלגה הדמוקרטית, במכה קטנה על היד האיראנית שלוחצת מדי פעם על הכפתור המשגר טילים בליסטיים. טראמפ צלל ביסודיות רבה יותר לעומק המשאלות הישראליות, ודיבר על פירוק העסקה "הקטסטרופלית" עם איראן, בהתייחסו להסכם הגרעין שנחתם זה כבר. על תקן איש העסקים הקשוח-אך-הכן, הוא יודע שמדובר "בעסקה רעה" ("האמינו לי"), שבה איראן קיבלה 150 מיליארד דולר וארה"ב לא קיבלה דבר בתמורה - ולכן פרוק תפורק. טראמפ יישר קו עם עמדתו של בנימין נתניהו, שהאיום האמיתי הוא פצצה גרעינית בידי איראן, והפגין בקיאות רבה בנתיבי מימון הטרור האיראניים בעזה, בגדה המערבית ובלבנון. את עניין הטילים הבליסטיים, אגב, הוא הפך במיומנות לאיום משותף ישראלי-אמריקאי.

על פי תגובת הקהל באיפא"ק, האופציה של יוזמה אמריקאית או אמריקאית-אירופית באו"ם צריכה להלך על הימין הישראלי אימים. הסעיף שעורר את התגובה החמה ביותר באולם היה ביקורתו של טראמפ על האו"ם – על שאינו ידיד לדמוקרטיה, לחופש, לארצות הברית (שבה, גוף בוגדני שכמותו, הוא יושב), ובוודאי שלא לישראל. הבטחתו להטיל וטו גורף באו"ם על כל הצעה שתמנע הסכם ישיר בין ישראל לפלסטינים – אנשי עסקים כמוהו תומכים בהסכם בין שני צדדים מרצונם החופשי ולא בכפייה – זכתה בתשואות, והראתה שהנה אנחנו שבים לימי האו"ם-שמום ובדד נשכון לעד (על חרבנו).

נאומו של דונלד טראמפ בוועידת איפא"ק

ההסתה בחינוך הפלסטיני חייבת להיפסק, אמר טראמפ, והקדים בכך באופן חשוד את מצגת הקליפים של בנימין נתניהו - ראש הממשלה הישראלי היה חמור סבר מתמיד וקודר - שכללה ילדה מבצעת תנועת דקירה (ובישראל לפחות היא שודרה במסך חצוי עם תמונת רחובות בריסל העשנים, כאילו נלקחה הישר מהלא מודע של נתניהו, האיש שהמציא את תיאוריית הטרור הפאן-מוסלמי).

וכמקובל בין יהודים, העסקה נחתמה בעורלה, כלומר בברית: טראמפ הזכיר שבקרוב יהיה לו נכד יהודי, לפחות להשקפתו הלא מדקדקת כמו הממסד הישראלי, בן לאיוונקה, בתו, ול... יהודי כשר. וקלינטון? הרי גם לה יש חותן יהודי. ובכן, הוא, או עורלת צאצאיו העתידיים, לא נדונו עדיין בוושינגטון. במלים אחרות, 1:0 (לפחות) לטראמפ. השאלה היחידה שנותרה פתוחה היא איפה עושים את החג? אצלו או אצלנו.

טראמפ בוועידת איפא"ק, הלילהצילום: אי־אף־פי

תגובות