הממשלה נגד ישראל

אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן

לא בכל יום זוכה משפחתו של חשוד בפשע חמור, שהמורשע בו עלול להיענש בעשרים שנות מאסר, בשיחת טלפון אוהדת וחומלת מראש הממשלה; אבל כן בכל יום פועל בנימין נתניהו, בשיטתיות ובעקביות, לקעקוע מוסדותיה של מדינת ישראל והליכיה. לכאורה, הממשלה והמדינה אחת הן, אבל במציאות הישראלית המדינה הפכה לאויבת הממשלה.

נטרול המדינה בידי נתניהו נעשה בגישת חקר ביצועים/ניתוח מערכות. כך הרי מנסה ישראל במשימות ביטחוניות — נגד חיל האוויר המצרי ביוני 1967, או העשרת האורניום האיראני, או המנהרות בעזה — לימוד השרשרת האנושית והארגונית כולה כדי לאתר את חוליות התורפה שלה.

כיריבה של הממשלה, מופעל היגיון זה גם נגד מדינת ישראל. הדרג הפוליטי ברשות המבצעת נגד הרשות המחוקקת, הרשות השופטת ומערכות הביקורת והניטור והריסון בדרג המקצועי, שנועדו לשמור על שיווי המשקל.

ההסתערות על בית המשפט העליון, בפרשת מתווה הגז, אינה חריגה מצד מי שתומך ״באופן אישי״ בדרישתה המחוצפת של רעייתו לפסול את שופטת בית הדין האזורי לעבודה, שהעזה להעניק תוקף משפטי לרושם הכללי מהתנהגותה הנפסדת כלפי עובדים הנאבקים על פרנסתם.

נתניהו וחנפניו בסיעת הליקוק, המאוכלסת בזיקיות ארוכות לשון המתחרות ביניהן לקראת הרכבת הרשימה לבחירות הבאות, משדרים שבית המשפט אינו הפרשן המוסמך של החוק, אלא עוד שחקן בזירה הפוליטית. לא רק שאינו עליון — הוא כפוף לממשלה, ואם אינו מבין זאת יוסבר לו באמצעות שינוי ההרכב או הנוהל בוועדה לבחירת שופטים.

המתקפה על הכנסת משתקפת בחוק ההשעיה, שאינו אמור לשנות את יחסי הכוחות הסיעתיים, כי הרי גם אם יושעו כל 13 חברי הרשימה המשותפת ייכנסו במקומם התריסר־ואחד הבאים ברשימה, ולא יהיו בהכרח לוחמניים פחות. האיום אישי וממוקד — המושעים יאבדו את חסינותם ויושתקו, פן ייחשפו להליך פלילי.

מאמץ עיקרי הופעל כלפי משרד מבקר המדינה, לשכת היועץ המשפטי, פרקליט המדינה והמשטרה. בכולם הושגו ריכוך והכנעה. לקראת מינוי המפכ״ל גישש שר שאין מוסמך ממנו לעניין זה אצל ניצב בכיר, אם ניתן לסכם על מיתת נשיקה לתיק מעונות נתניהו. הניצב סירב להירמז. המשטרה, אמר לגשש החיוור, תמשיך לפעול נגד שחיתות ציבורית.

אדם כה אטום אינו כשיר בעליל לפקד על המשטרה. תחפושת השוטר עם דרגות רב־ניצב הוענקה לרוני אלשייך מהשב״כ, שעדיין לא עשה במשטרה דבר. מתחרה בו, באי עשייה, היועץ החדש אביחי מנדלבליט.

למזלו של נתניהו, אין מולו אופוזיציה. בין שיצחק הרצוג הסתבך בפלילים ובין שלא, יחסו הבעייתי למאבק בשחיתות נחשף עוד ערב הבחירות, כשפעל לדחוק את הניצב בדימוס משה מזרחי, שחקר אותו בפרשת עמותות אהוד ברק. הרצוג אינו נקי בהרבה מנתניהו; הוא רק עותק דהוי שלו.

נותר אי אחד של ממלכתיות: צה״ל. הרמטכ״ל גדי איזנקוט גוזר את כל פעולותיו מהנחת עבודה של כורח ההתכוננות למלחמה. לכן, בין השאר, התעקש למנוע ריק בתפקיד המפתח של ראש חטיבת המבצעים, משתא״ל אופק בוכריס נדרש לעניין אחר. בא נתניהו ובמסווה של גיבוי לרמטכ״ל תקע טלפון בגבו.

אפשר רק להתקנא בשכנה ממזרח, ממלכת ירדן. שם, כשהכתר עלול להתמקם על ראש מפוקפק, כמו שקרה עם הנסיך טלאל לאחר רצח המלך עבדאללה, מתכנסת מועצת עוצרים לטכס פתרון לטובת שפיות המדינה.

**

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, ביקש להגיב למאמר: "בטור המאוד ממורמר ומתוסכל של אמיר אורן לא מופיע שם של שר ולא בכדי. זה כנראה כדי להמנע מדיבה. לא היה ולא נברא. שקר מתועב. הוא סותר טור הפוך, שאותו אמיר אורן כתב לפני ארבעה שבועות ובו התזה שהוצגה היתה בדיוק הפוכה. מציע לא לתת יותר מדי תשומת לב לטורים ממוחו הקודח של עיתונאי. ראוי היה שעמוס שוקן ידרוש מהפרשן שלו לכל הפחות לחשוף את שמו של השר שפנה לניצב. זה המינימום הנדרש מעיתון שמכבד את עצמו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ