תל אביב, עיר עם הפסקה

מגי אוצרי
מגי אוצרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגי אוצרי
מגי אוצרי

תחזית מחירי הדיור לשנה הבאה של מגזין "TheMarker" בישרה בסוף השבוע שעבר, כי תל אביב עושה צעד נוסף בדרכה להפוך ל"עיר לעשירים בלבד". גם בשנה הקרובה, נכתב שם, תיהנה העיר מעלייה משמעותית במחירי הדיור הגבוהים ממילא (באופן לא פרופורציונלי לחלוטין) מן המחירים בשאר חלקי הארץ. הרבה אנשים, כך עולה גם מן הטוקבקים לכתבה, מודאגים מן הדהירה של מחירי הנדל"ן בתל אביב לעומת ערים אחרות. משום מה, אני לא אחת מן האנשים האלה. אני דווקא חוזה ירידה של מחירי הדיור בתל אביב בקרוב. ממש בקרוב.

לפני כמה חודשים, כשעוד גרנו במרכז תל אביב, הסתובבתי עם בן זוגי ברחוב בן יהודה. זה היה ביום שישי, בשעת לילה מאוחרת יחסית. הייתי בהריון מתקדם, ושנינו רצינו לחוות בפעם האחרונה את העיר כזוג נטול ילדים, רגע לפני שבתנו הקטנה תסתער לתוך חיינו. מה שגילינו תפס אותנו לא מוכנים בעליל. הרחוב היה ריק כמעט לגמרי. נפש חיה לא נראתה. אז צעדנו לעבר דיזנגוף, בתקווה למצוא שם את נחילי הצעירים. אבל גם שם היה ריק. הייתכן, תהינו בינינו לבין עצמנו, שהעיר ללא הפסקה פסקה לה פתאום?

עברתי לראשונה למרכז תל אביב כשהייתי בת 23 בערך. השנה היתה 2007, רגע לפני העלייה הגדולה במחירי הדיור. עברתי בגלל לב שבור. איזה בחור שזרק אותי זמן קצר קודם לכן גר ברחוב שלמה המלך, ומשהו בי קיווה שאם אהיה קרובה אליו גיאוגרפית, אולי הוא יתעניין בי שוב. הייתי שמחה להגיד שהוא חזר אלי על ארבע ואז כבר לא רציתי אותו — אבל זה לא מה שקרה.

בשנים שלאחר מכן המשכתי לחפש בעיר אהבה וחניה. בסוף מצאתי את שתיהן, אבל בדרך הספקתי ללכת לאיבוד ולהימצא עשרות פעמים, להחליף עבודות בקצב, לשנות מטרות לעתיד, להרוויח כסף ולהתרושש, לכתוב ולכתוב עוד, לעזוב ולהיעזב.

בימים ההם דיזנגוף היה רחוב שוקק, גם בשעות הלילה המאוחרות, ותורים ארוכים השתרכו בכניסה לברים של בן יהודה. אבל אז עלו מחירי הדיור, והרחובות התרוקנו לאטם מבליינים צעירים ותפרנים.

השמועה אומרת שאפשר למצוא אותם, עדיין צעירים ואבודים, בסמטאות של נווה שאנן או פלורנטין, אבל המחירים המאמירים מאיימים לגרש אותם גם משם. חלקם שבורי לב מכך, למשל דפני ליף, ממובילות המחאה החברתית, שכתבה לפני כשנתיים טור ל"עכבר העיר" על מוראות הג'נטריפיקציה, או תהל פרוש, שגם היא פירסמה לפני כמה חודשים מאמר ב"הארץ" על חייה כנוודת עירונית. אבל הגילוי המתואר לעיל, על פרפורי הגסיסה של מרכז תל אביב, הקל מאוד עלי ועל בן זוגי את המעבר לאחת משכונות הלוויין של העיר. כי תל אביב פשוט גוססת. זו האמת.

במוסף הנדל"ן של ה"ניו יורק טיימס" פורסמה לפני כשנה כתבה שתיארה כיצד ברוקלין, שהיתה בעבר מקום מפלטם הזול של צעירים — אמנים, יוצרים והיפסטרים למיניהם — הפכה בחלוף הזמן ליקרה יותר ממנהטן, זו שבעקבות המחירים הגבוהים ששררו בה הצעירים נדדו ממנה לברוקלין מלכתחילה. הסיבה לכך, כפי שעולה מן הכתבה, ברורה למדי, והיא רלוונטית גם לתל אביב.

כי, אתם מבינים, הרבה צעירים בטוחים שהם צריכים את תל אביב. הם לא מבינים שתל אביב היא זו שצריכה אותם. היא צריכה את רוח היזמות והיצירתיות ואת נפש האמן שלהם. היא צריכה את התקווה שלהם לעתיד טוב יותר לעצמם ולמדינה. היא צריכה את החיפוש שלהם אחר מטרה, מהות ותוחלת.

אם אתם צעירים, הקירות של תל אביב זקוקים לגרפיטי שלכם ומדרכותיה נואשות לחרא של הכלב שאימצתם כי חשבתם שהוא יעזור לכם להתחיל עם בנות. אם אתם צעירים, הרחובות של תל אביב מבקשים את שאון הצעדים שלכם והפיצוציות שלה מייחלות שתקנו בהן סיגריה בודדת, כי אין לכם מספיק מזומן לחפיסה שלמה. אם אתם צעירים, הפאבים של תל אביב מבקשים את מבטיכם האובדים, המייחלים לאהבה, והחנויות הנטושות שבה מקוות שתפתחו בהן איזו גלריה של אמנות בועטת, חתרנית וכן — צעירה.

תל אביב צריכה אתכם, הצעירים, ולא להיפך. מבוגרים עם כסף קונים בתל אביב דירה כי הם מנסים להיאחז בנעורים שכבר לא יחזרו. כי הם רוצים, בעסקת מקרקעין אחת, להתכחש לזיקנה שאורבת בפתח ולמוות שמתלווה אליה כשותף בלתי נמנע. ובלעדיכם, צעירים יקרים, לכל עסקות הנדל"ן הללו לא תהיה משמעות.

אתם אלו שיוצרים את תל אביב, ואתם יכולים ליצור אותה בכל מקום שבו תחפצו ליצור אותה. גם אם יקראו למקום הזה בת ים, רמת גן או דימונה. ואם תחליטו להצביע ברגליים ולהדיר אותן מתל אביב, במהרה המחירים בה יירדו, מהסיבה הפשוטה שהיא תחדל להיות תל אביב. מאותה סיבה שמנהטן חדלה להיות מנהטן.

כן, יכול להיות שיהיה קצת קשה עד שהעולם יבין את הרמז. עד שיפסיק לחייב אתכם לעבור ממקום שכבר הפך לטרנדי למקום הבא שאותו תהפכו לטרנדי, ופשוט יאפשר לכם להישאר במקום אחד במחיר סביר והגיוני, כי הוא ירצה שתישארו ולא תעזבו. אבל בסוף זה יקרה.

וכשזה יקרה, צעירים יקרים, תל אביב תחזור אליכם על ארבע.

הכותבת היא סופרת ודוקטורנטית למשפטים באוניברסיטת תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ