מה הבעיה שהמפכ"ל רוקד עם ספר תורה?

ישראל כהן
ישראל כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל כהן
ישראל כהן

ביממה האחרונה הופץ בפוסט פייסבוק (שבינתיים הוסר) סרטון וידיאו קצר שבו נראה המפכ"ל רוני אלשיך, כשהוא רוקד ובידיו ספר תורה בטקס שהתקיים ביום השואה במחנה אושוויץ שבפולין. הסרטון, שבו נראים השוטרים שרים ורוקדים יחד עמו, הועלה לפייסבוק וזכה מצד אחד למאות שיתופים אך במקביל גם לתגובות רבות של זעם וכעס על תהליך ההדתה שעובר כביכול על המשטרה, ובפרט על רקע האירועים החמורים שהתרחשו בתחילת השבוע בלב תל אביב, כאשר שוטרי מג"ב תקפו עובד ערבי ללא הצדקה.

אורי משגב, פובליציסט "הארץ", הגיב בחשבון הפייסבוק שלו, כי הוא "מחכה כבר 24 שעות לתגובת מפכ"ל משטרת ישראל רוני אלשיך בכבודו ובעצמו על הלינץ' האכזרי שביצעו אתמול לאור יום ולעין המצלמות שוטרים הסרים לפיקודו באזרח ערבי. מהסרטון המצורף אני מבין שהוא קצת עסוק בדברים יותר חשובים בימים אלו, אז אמתין בסבלנות עד שיתפנה".

"כאשר אלשיך מרקד עם ספר תורה במדי משטרת ישראל, כל המשטרה רוקדת עם ספר תורה. המשטרה היא עדיין משטרת ישראל, לא המשטרה היהודית", תקף גל מור עורך "חורים ברשת", שבהמשך אף טען כי מדובר בתהליך של הדתה שעובר על המשטרה והצבא, במסגרתו הסמכות העליונה במדינת ישראל הופכת להיות התורה והדת היהודית, ולא חוקי המדינה. גם הוא קשר בין אותו תהליך לאלימות שנראתה השבוע בתל אביב.

התגובות האלו חוטאות בהכללה ובגזענות, שבימים כתיקונם כותבים כמו משגב ומור יוצאים נגדן. אין קשר בין תהליך ההדתה שעובר או לא על המשטרה לבין תופעות האלימות. אותן תופעות של אלימות נובעות מאווירה של לאומניות גואה ושנאת זרים הפושה בציבור הישראלי - החילוני והדתי כאחד - והן מופנות כלפי אזרחים חרדים כמו גם כלפי ערבים ומיעוטים נוספים. יש כמובן להילחם בהן ולעוקרן משורש, אך להאשים את הציבור הדתי זהו מעשה נמהר וחסר אחריות, החוטא לאמת. 

שנית, וכאן העיקר, לא ניתן לצפות שמצד אחד הדתיים והחרדים ישתלבו במשטרה, בצבא ובשאר מוקדי הכוח ויתרמו למדינה, ומצד שני לא תילקח בחשבון התוצאה הישירה של מגמה זו - שינוי תרבותי שאותם גופים יעברו. הרי אם המטרה היא לדרוש מאנשים דתיים וחרדים לשרת את המדינה והעם באותם מקומות, כדי שיספגו את התרבות החילונית השלטת עד זניחת עברם, הרי ששיש צדק בגישה החרדית קיצונית בדלנית הטוענת כי המטרה האמיתית בדרישת השירות הינה "לחלן" את הצעירים, ולגרום להם להיטמע בכור ההיתוך הישראלי. אם המטרה היא באמת שירות אמיתי למען הכלל ושילוב המגזרים המדוברים במוסדות החברה, הרי שיש לאפשר להם להמשיך לשמור על אורח החיים שלהם, לכבד אותו ואולי להבין שעם הזמן הוא עלול לשנות מעט את התרבות השלטת כיום באותם גופים ציבוריים.

לי הצפייה במפכ"ל ברוקד עם ספר התורה דווקא גרמה להתרגשות מיוחדת, ולתחושה של גאווה ועוצמה. ספר התורה הנצחי של העם היהודי הנישא בידי המפכ"ל בשערי מחנה ההשמדה הוכיח בעיני , כי עם ישראל חי למרות כל הניסיונות לגדוע אותו ואת רוחו.

ואולי אם מישהו רוצה ללמוד על המשמעות של  ספר התורה בעיניי המפכ"ל, כדי שיקרא נאום שלו לפני כחודשיים בטקס שנערך לכבוד כתיבת ספר תורה לזכרם של חללי משטרת ישראל, שם נשא את הדברים הבאים:

"אנו כותבים היום את אותן המלים, אותן האותיות, המבטאות את אותם הערכים של אבותינו לפני אלפי שנים. אנו כותבים על קלף מעובד בכתב יד באותה טכניקה שבה נכתבו ספרי תורה אלפי שנים. אין דבר המבטא את הנצחיות יותר מספר התורה, וכאשר אנחנו באים להנציח, הבחירה בספר התורה טבעית ביותר''.

לא כולם חייבים כמובן להסכים עם דברי המפכ״ל, מותר ואפשר לחלוק עליו, אולם יש דרך לעשות זאת. אותם קולות המבקשים להקים חברה פלורליסטית ורב תרבותית המקבלת את השונה והאחר, מנסים כעת לכפות בפטרוניות את התרבות שלהם על מי שעולם הערכים, הדימויים והרגשות שלהם אחר לגמרי.

גם מי שלא מתרגש כמוני מטקס המתקיים עם ספר תורה במחנה ההשמדה, מן הראוי שיידע לכבד ולהוקיר את רגשותיהם של אחרים. כן, דווקא ממי שחשובים להם ערכים של ליברליות ופלורליזם אני מצפה לכך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ