לוינשטיין הוא פני הציונות הדתית

עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידית שפרן גיטלמן
עידית שפרן גיטלמן

סוף שבוע שלם ועוד יום וחצי, לקחו לשר החינוך ויו״ר מפלגת הבית היהודי, נפתלי בנט, מאז שלף את הציוץ הקבוע בטוויטר על האדם החביב שנברא בצלם, עד שגינה בבירור את דבריו של הרב יגאל לווינשטיין לפיהם הומואים ולסביות הם סוטים שמטמאים את הצבא. בנט מחה בתקיפות והבהיר כי ״אי אפשר לכנות ציבור שלם בכינויי גנאי ולהסתתר מאחורי ההלכה. הדברים שנאמרו אינם מקובלים עליי ואינם דרכה של הציונות הדתית״. מייד לאחר מכן, פוליטיקאים ורבנים נוספים גינו את דברי הרב. ואף היו שדרשו לבחון הפסקת מימון למכינה הקדם צבאית עלי, שהוא אחד מבכיריה.

דברי הגינוי של יו״ר מפלגת הבית של הציונות הדתית ושל יתר אנשי הציבור אכן חשובים. אבל חשוב יותר לשים לב לזמן שלקח להם להיאמר, לאופן שבו בחרו המגנים להגיב, ולעובדה שגינוי זה נתפס כראוי לשבח ולא כמובן מאליו (יש להוציא מכלל זה את הרב בני לאו שגינה את הדברים בתקיפות וללא היסוס מיד לאחר סוף השבוע). טבעי שפוליטיקאים ישקלו את התבטאויותיהם, אבל דבריו של לווינשטיין כל כך מקוממים וכל כך רוויי שנאה, שהמחשבה שנדרשו שיקולי פוליטיקה כדי לגנותם, מטרידה ביותר (אגב, העובדה שדווקא הרב דוד סתיו, יו״ר רבני צהר שתק עד היום, ולבסוף בחר להעלות רק סטטוס עקיף ופושר, היא לא פחות ממדהימה). ראש הממשלה, בנט ואחרים יודעים להוציא גינויים מידיים כאשר הם רוצים. נתניהו מיהר לגנות את דבריו של גידי אורשר, את יחס התקשורת והשמאל לאונס הלאומי שלא היה או את נאומו של יאיר גרבוז. כך גם גינו השניים את שריפת משפחת דוואבשה בלא שחשו צורך להתייעץ בעניין. לא פחות מכך מטרידה העובדה שגם כאשר כבר הושמע גינוי, הוא התייחס רק להתבטאויות כלפי הקהילה הלהט"בית. לדבריו של לוינשטיין על האופן שבו יש להתייחס לחפים מפשע או להדרת נשים למשל בחרו רבים בציונות הדתית שלא להתייחס.

המכינה הקדם צבאית בעלי מהווה בעיני רבים במגזר הדתי לאומי, את ספינת הדגל של הציונות הדתית. גם אם כמו רבות מהמכינות הקדם צבאיות היא נשלטת לאחרונה על ידי אלה המכונים חרדים לאומים, הרי שהתלמידים המאיישים אותה נחשבים לליבת המגזר הדתי לאומי, והיא מזוהה עמו אולי יותר מכל מוסד אחר. העובדה שדווקא מבית מדרשה יוצאים דברים כאלוה מאירה פעם נוספת את המדרון שבו מחליק המגזר כבר זמן רב, כשהזרם המתון והליברלי שבו מפנה אט אט את מקומו לזה הקיצוני והמתבדל.

פרשת לווינשטיין אינה עוסקת ברב קיצוני שכדברי ליברמן ״כנראה כשל״. זהו לא עוד דיווח על הרב הראשי של צפת שידוע בהתבטאויותיו הבלתי נסבלות או על  נוער גבעות, המהווים אחוז קטן מאוכלוסיית המגזר. זהו רב מרכזי בליבת הציונות הדתית. המלח הכי מרוכז של המגזר, שמילא פיו מים וגינה אותו בסופו של דבר רק על אמירת "הסוטים" שלו.

אולי הם היו צריכים לוודא קודם שהציבור אינו מזדהה עם דבריו, אולי להבטיח שלא יאבדו תומכים כשיבחרו להביע עמדה שיש בה סובלנות כלפי הומוסקסואלים או שחששו מפני נידוי. כל אחת מהאפשרויות האלה מלמדת על האופן שבו המגזר נתפס בעיני מנהיגיו. ואם כך הם פני הדברים, אולי הגיעה העת להודות בכאב שדבריו של לווינשטיין דווקא כן מייצגים את דרכה המתחדשת של הציונות הדתית. קיצונית. לאומנית. חסרת סובלנות. מתנשאת. מבקשת להשתלט במקום לתרום ממקומה החשוב, כשהיא מכבדת את עובדת היותה מיעוט. זהו סיפור אפוא על הציונות הדתית כולה, ועל פניה המשתנות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ