מה אתה מעדיף להקיש, מיקי רוזנטל?

יוסי וולפסון
יוסי וולפסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי וולפסון
יוסי וולפסון

ההתפתחות הטכנולוגית בתחום התקשורת, ראינו רק לאחרונה בטורקיה, מעניקה כוח עצום לציבור. שליטה בעיתון או בתחנת טלוויזיה כבר אינה מעניקה מונופול על התודעה הציבורית. רשת מסועפת של תקשורת באימייל, בווטסאפ וברשתות החברתיות מאפשרים העברת ידע ורעיונות. הודעות טקסט והודעות קוליות, הנשלחות אוטומטית לאלפי נמענים מאפשרות לגייס את הציבור במהירות לפעולה. כל אדם יכול ליזום מחאה חברתית כמו מחאת האוהלים. אף שליט לא יכול לעצור קריאה שהופכת לוויראלית.

מהפכת התקשורת הזו מחדירה דמוקרטיזציה גם למימון של תנועות לשינוי חברתי ולמימון של המערכת הפוליטית עצמה. היכולת לפנות, ובזול, לציבור רחב, מאפשרת לפוליטיקאים כמו ברק אובמה בזמנו או ברני סנדרס באחרונה, להתגאות בכך שקמפיין הבחירות שלהם מבוסס על תרומות מהציבור הרחב ולא מבעלי הון ומקורבים. היכולת לפנות לציבור רחב מאפשרת גם לעמותות לממן את עצמן באופן דמוקרטי: לא מכספי הממשלה, לא מכספי מדינות זרות ולא מכספם של בעלי הון. בעל המאה הוא בעל הדעה, וכשבעל המאה הוא הציבור, זוהי חגיגה אמיתית לדמוקרטיה.

בכנסת מבקשים לשים קץ לחגיגה הדמוקרטית הזו. באופן מפתיע, היוזמה באה דווקא ממפלגת העבודה, המתהדרת במחויבות לדמוקרטיה ומבקשת להישען על הביקורת החברתית הבאה מלמטה. הצעת חוק של ח"כ מיקי רוזנטל תאסור על אנשים פרטיים ועל קבוצות מחאה שלא התאגדו כעמותה להקים רשתות תפוצה באימייל. היא תאסור להפיץ לציבור קריאות באמצעות הודעות טקסט להגיע להפגנות ולמצעדים. היא תמנע ממפלגות וממועמדים פוליטיים לגייס כספים מהציבור הרחב. היום אושרה ההצעה לקריאה שנייה ושלישית בהתגייסות של חברי הכנסת איתן כבל, יוסי יונה ואיילת נחמיאס ורבין ממפלגת העבודה. רק דב חנין מהרשימה המשותפת התייצב כנגד. הקואליציה לא נדרשה לשלוח איש למערכה על סתימת ערוצי הביקורת הציבורית.

רוזנטל מקדם את הצעת החוק תחת התירוץ שהיא נחוצה כדי להפסיק את המטרד שבשיחות מוקלטות מקברי צדיקים. אבל שיחות מטרידות ניתן לחסום (בדקו עכשיו את הפונקציות של חסימת מספרי טלפון בטלפון שלכם!). ניתן גם לקבוע בחוק חובה לאפשר לכל נמען להסיר עצמו מרשימת התפוצה. אבל מפלגת העבודה אינה מסתפקת בהוראות מידתיות מעין אלו. מפלגת העבודה מתעלמת מכך שהאגודה לזכויות האזרח בישראל מתריעה מפני הצעת החוק. המפלגה מתעלמת גם מקריאת החירום המגיעה מעשרות עמותות המתבססות על מימון מהציבור, ושפועלות לגייס את הציבור לשינוי חברתי באמצעות התקשורת האלטרנטיבית.

הבחירה היא בין חברה בה אדם צריך להשתמש בפונקציה "להסרה לצמיתות הקש 1" לבין חברה בה הידע של הציבור יגיע מעיתונים ממומנים, שמנהיגיה מחזרים אחרי תרומות מבעלי הון ושאין בה חברה אזרחית עצמאית. אני מעדיף להקיש 1. ומה אתה מעדיף, מיקי רוזנטל?

הכותב הוא עו"ד בעמותת תנו לחיות לחיות, והמאמר משקף את דעתו בלבד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ