הבעיה היא גאולה אבן

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

דוד שרן המסכן. אחת ממשימותיו של מנהל לשכת ראש הממשלה, במסע של הזוג נתניהו לאפריקה בחודש שעבר, היתה לגונן בגופו על צנעת חדר המיטות במטוס, קובייה שאוחסנה ב״אל על״ בתום הזמנה קודמת ושכדרך רהיטים מורכבים — מי כמו נתניהו, שכעדותו ״התחיל בחנות״, יודע — קצת חרקה ושרקה בתנודות התעופה. בקשות צוות האוויר לארח בתא הטייס נוסעים מהירכתיים, העלולים לחלוף לצד דפנות חדר השינה בדרכם קדימה, נחסמו בגופו המסור של שרן. אולם לא היה די בנאמנותו, והוא פורש מאוכזב בלי להתמנות כמובטח למזכיר הממשלה.

גם ראש מטה לביטחון לאומי אין נתניהו מצליח למנות זה שנה. יש מתאם הפוך בין אריכות ימיו בשלטון לבין שרידות חצרו. עוזריו נופלים כזבובים על רצפת המטבח של גבירת בית קנאית לניקיון בקיסריה. תמיד חתר ליצור חומת אש, מיטת סדום, מול סביבתו, מיידית ופוליטית. לא לו לפעול כראשון בין שווים; הוא מוכרח להיראות משכמו ומעלה, ומאחר שאינו ניחן בשיעור קומה, מקוצצים הראשים שלצדו.

המכ״ם שלו סורק ומאתר ללא הרף מטרות שתמימותן הרגעית צופנת סכנה. אמנם נגזר שיהיה אי־פעם ראש ממשלה אחר, אך קץ כה ודאי הכרח לדחות.

גדעון סער, כעת בהפסקת אש מהפוליטיקה, הלך עם נתניהו בצר לו. סער, שהשתלם כעוזר ליועץ המשפטי לממשלה מיכאל בן־יאיר ולפרקליטת המדינה עדנה ארבל, התנדב לעזור לנתניהו בנופלו למעמד המרסק של חשוד בפלילים, מנחקרי יאח״ה. כשנתניהו התייבש בחדרי ההמתנה במשרדי סניגוריו, יעקב ויינרוט ויהודה וינשטיין, סער היה אתו, שותף למצוקתו, להכנותיו, להגנותיו.

ככל שסער צבר כוח פוליטי הקפיד נתניהו, כמנהגו, למנוע ממנו, כמו מאחרים בצמרת הליכוד, חיבור בין תיק חשוב בממשלה לחברות בקבינט הביטחוני. או־או, למעט כמצוות החוק בתפקידים מסוימים; אין כפל מבצעים. איש בל יאיים על בלעדיותו של נתניהו. גם כשהוא יוצא לחו״ל וחייב למנות ממלא מקום, זוהי אות מתה, כי למ״מ יש סמכות רק לשבת בראש ישיבות הממשלה — ועל כך אוסר נתניהו.

לחידת ההתעסקות של נתניהו בתאגיד השידור הציבורי פתרון פשוט: גאולה אבן. אילו הובטח לזוג נתניהו שרעיית סער, שדרנית רשות השידור, תיאלם דום ולא תצטרף לתאגיד, הנושא ונותן אתה, היתה העננה מוסרת מהבי־בי־סי הישראלי. עוד יותר מ״קשת״ ו״רשת״, הגורם החזק ביותר בטלוויזיה הישראלית הוא כנראה שידורי אשת.

נקודת הרתיחה הציבורית של המיאוס מנתניהו, גם בתוך הליכוד, תלויה עכשיו בקצב עבודת מערכת החוק, הבודקת, חוקרת ותובעת. הסעיף המיידי: טיוטת כתב האישום במרמה נגד שרה, לפי המלצת המשטרה, שהועברה מפרקליטת מחוז ירושלים נורית ליטמן לפרקליט המדינה שי ניצן, להסכמתו לפני אישרור היועץ אביחי מנדלבליט. העמדת שרה לדין תזעזע את מערכות המשפחה והממשלה.

לכך מתחברת, בציפוי רעיוני של רתיעה מוסרית מהאזנות סתר, אימת ההקלטות בבית נתניהו. ב–2014, כשמני נפתלי הלך למשטרה, למבקר המדינה ולבית הדין לעבודה, איימו עליו פרקליטיו הפרטיים והממלכתיים של נתניהו שיבולע לו אם יחשוף תיעוד קולי, שמעולם לא אישר שליקט במעון. מה יכול להביך כל כך את המוקלטים בכוח, רק הם יודעים; הרי אי אפשר להפליל מי שאין נגדו כלו"ם (כסף, לוקסוס ומתנות). גדול סיוטיהם הוא בוודאי רגע הפתיחה של מהדורת הבכורה בחדשות התאגיד, כשהמגישה אבן תבשר על גילויים מסעירים מתוך אוסף נפתלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ