לכל הצבועים שתוקפים את הרשימה המשותפת

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בשבת האחרונה יצאו 12 משפחות מבתיהן בישובים הערביים בגליל ובוואדי ערה לבתי הקברות ביישוביהן, והניחו זרי פרחים על קברי בניהן - מנהג קבוע מזה 16 שנים, מאז אותם ימים ששינו את חייהן באוקטובר 2000.

12 קברים בסכנין ועראבה, כפר מנדא וכפר כנא, נצרת, אום אל-פאחם, מועאוויה וג'ת, ועוד קבר בדיר אל-בלח ברצועת עזה. מדובר ב-12 אזרחי מדינת ישראל - כולם נשאו תעודת זהות ישראלית והוריהם אזרחי המדינה גם הם. המדינה חייבת להם ולמשפחותיהם תשובה לשאלה: מי ירה בהם והאם מישהו הועמד לדין? הוקמה ועדת חקירה ממלכתית אבל בפועל אף אחד לא נענש, אף אחד לא הועמד לדין, המדינה לא דאגה להם. למה? כי הם ערבים.

נכון, אף אחד מאותם צעירים לא היה דמות מוכרת, לא פוליטיקאי ולא מדינאי דגול. סתם צעירים ערבים אזרחי המדינה. די היה להסתכל בעיני האמהות בשבת, בעת שצעדו בסכנין בתהלוכה המרכזית לציון יום השנה ה-16, כדי להבין את הכאב והיגון. 16 שנים ואף נציג רשמי לא הגיע לתת תשובה ולנחם. אף נציג מפלגה ציונית לא מצא לנכון להניח זר על קברם. כולם פורעים ומחבלים, כולם טרוריסטים מסוכנים. גם היהודים הבודדים המשתתפים בתהלוכות מוגדרים כסהרוריים, השוליים של השוליים. המיינסטרים הישראלי לא שם. יהודים מדברים על דו קיום וחברה שוויונית, אך בפועל קורה בדיוק ההיפך: המדינה הופכת ליותר יהודית ויותר לאומנית, אפילו כמה מקברניטי העבר במערך הביטחוני והמדיני מציינים שאנו נעים במדרון חלקלק לכיוון פאשיזם.

ערב ציון יום השנה לאירועי אוקטובר, מת שמעון פרס. אבל לאומי הוכרז, הדגלים הורדו לחצי התורן, המדינה באבל. כולם צריכים להזיל דמעה, חשוב שיראו את הכאב. להרכין את הראש, לדבר על פרס וגדולתו, להיות חלק מהצגת העמים. והנה אסון: חברי הכנסת מהרשימה המשותפת לא באו להלוויה. הם לא בני אדם, אין בהם חמלה, הבנה וסימפטיה. תראו את אבו מאזן, למה הוא כן ואתם לא. נבוא איתם חשבון, הבטיחו כמה עסקנים ערבים במפלגות ציוניות, שהכתירו עצמם להיות דוברי המגזר.

אבו מאזן בא להצגה בינלאומית שספק אם תשרת אותו מדינית, דעת הקהל הפלסטינית פחות מעניינת אותו. ממילא אין לו בחירות בקרוב, ממילא הפלגים הפלסטינים תוקפים אותו משמאל ומימין. ההסברה לבני עמו פחות מעניינת אותו, עיקר ההסברה כלפי חוץ. לרשימה המשותפת יש קהל ויש בוחרים. את הטון לא קובעת בל"ד, כפי שמסבירים כמה "ערביסטים", אלא דור צעיר שמבטא תחושה של זעם ותיסכול ומרגיש שדוחקים אותו לפינה. מול עיניו גוברת תחושת העוינות והגזענות, מול פניו מתנפץ החלום הפלסטיני של הגדרה עצמית והקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל. אותו ציבור לא רואה את שמעון פרס, איש המשפחה, הסבא והאבא, אלא את דיוקן הממסד, אותו ממסד שמזה 67 שנים עדיין בוחן את הערבים בעין ביטחונית, ורואה בהם בעיה שצריך להתמודד איתה, ציבור שמרחב הפעולה שלו מוגדר מראש ואם ינסה לפרוץ אותו - יחטוף.

תהיו בני אדם, הטיפו טובי פרשנינו, כאילו הם היו יותר אנושיים ויותר בני אדם, כאילו פרס סבל בחייו יותר מהערבים ולא מבני עמו שלו, שקראו לו "פושע אוסלו" ו"בוגד". לא הערבים אימצו לפרס אמא ערבייה, ולא ערבי הגדיר אותו "חתרן בלתי נלאה". הערבים ביקרו את פרס איש הממסד, פני המדינה שהם רוצים להיות שווים בה. אותם מטיפי מוסר שכחו, כי הערבים ונציגיהם כן השתתפו בהלוויה של יצחק רבין, רמטכ"ל ששת הימים ומי שהורה לשבור להם את הידיים והרגליים. הערבים לא היו יותר אז אנושיים ויותר מתונים. אז הם באו לחלוק כבוד אחרון למי שהתחיל מהלך שנשא הרבה תקווה לפיוס ולשלום, מי שלא חשש להישען על ערבים כדי להשיג גוש חוסם והוביל מדיניות של תחילת סגירת פערים. אז בכו על התהליך שנגדע, ולא על רבין המצביא.

בחברה הערבית יש המבקרים את החרמת ההלוויה של פרס. זה בריא, נכון וחיוני גם בתוך הרשימה על מרכיביה, כדי להסיק את המסקנות המתבקשות מדינית, פוליטית ותקשורתית. כך אמורה להתנהל חברה מודרנית ומפלגה פלורליסטית. כך - מבלי לקבל את התכתיב הישראלי, בעיקר של חובבי הדו-קיום המזויף והתקשורת המתחנפת.

עאידה תומא סלימאן, איימן עודה ומסעוד גנאים בישיבה של הרשימה המשותפת בכנסת, אוקטובר 2015
תומא סלימאן, עודה וגנאים בישיבה של הרשימה המשותפת, אוקטובר 2015צילום: אוליבייה פיטוסי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ