ההגמוניה האשכנזית עברה לשטחים

יוסי קליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסי קליין

קשה לעזוב בית. קשה עוד יותר למי שמכריחים אותו לעזוב. אפילו את עמונה קשה לעזוב, גם אם הבית שם בנוי על שטח שלא שייך למי שגר בו. קשה גם למי שסולק מדירה כי פיגר בתשלומי המשכנתה. 40 המשפחות המפונות בעמונה מכירות את ההרגשה, מכירות אותה גם 2,000 המשפחות שמגורשות כל שנה בגלל המשכנתה.

אני מעריך שרוב העניים שנזרקים מדירותיהם בגלל משכנתה הם מזרחים. התרבות והמסורת שלהם נשכחו והוזנחו, אבל כשזורקים אותך מהבית, הדבר האחרון שאתה חושב עליו זו התרבות הנשכחת והמסורת הנזנחת. באו כמה משוררים וכותבים מזרחים ולקחו על עצמם את קידום התרבות ושיקום המסורת המזרחית. מה יש להגיד, יפה מאוד!

הם כתבו ושוררו וביימו והציגו ולא נתנו לאף אחד לשכוח לא את התרבות ולא את המסורת. הם שרו כל כך חזק וכתבו כל כך תקיף, עד שלא נשאר להם כוח לעזור לנפגעי המשכנתה המזרחים, ולחסרי הדיור המזרחים ולילדים המזרחים שיקבלו חינוך כללי דל ועלוב, אבל יפוצו במסורת יהודית עשירה ומגוונת.

עם מסורת יהודית עשירה ומגוונת לא הולכים למכולת. עם 150 מיליון שקלים שיקבלו מפוני עמונה אפשר לקנות כמה מכולות ולהחזיר למגורשי המשכנתה כמה דירות. ברור שה–150 מיליון האלה לא יגיעו אליהם. כספים מחלקים לחברים, לא לנזקקים. מאיפה יילקח הכסף לחברים? מ"הקיצוץ הרוחבי" שהממשלה עושה. עכשיו נחשו מי ייפגעו מהקיצוץ הזה ולאיזו עדה הם שייכים.

המפונים מעמונה יקבלו פיצויים והמגורשים מהמשכנתה ייחנקו עם תחייה תרבותיתצילום: איור: ערן וולקובסקי

החברים שהקיצוץ לא פוגע בהם ויש להם כסף לחלק, יושבים במשרדים המפוארים של ההגמוניה האשכנזית. כן, ההגמוניה האשכנזית עברה דירה ועכשיו היא בשטחים. למי תעזור ההגמוניה? מה השאלה, לישיבות בשטחים, לבתים בשטחים ולמתנחלים בשטחים ושוב: נחשו על חשבון מי. המשוררים והכותבים החזקים שהתנדבו לשקם יודעים בדיוק על חשבון מי, אבל הם שותקים. אי אפשר להאשים אותם, הרי שם הפרסים ושם הליטופים. עניים אף פעם לא עניינו אותם. הם לא ילכלכו ידיים בעוני. הם הרי בעניין של תחייה תרבותית. המפונים מעמונה יקבלו פיצויים והמגורשים מהמשכנתה יקבלו תחייה תרבותית. אלה ייחנקו עם התחייה התרבותית ואלה ישמחו בפיצויים. אלה סתם נזרקים מהבית ואלה, אבוי, "נקרעים" מהבית.

לנזרקים יש קיצוץ רוחבי ולקרועים יש "חוק ההסדרה". חוק ההסדרה מזכיר את "חוק ההסמכה". חוק ההסמכה חוקק במדינה אירופית שלא אזכיר את שמה, לפני שנים שלא אנקוב במספרן. החוק שהתקבל שם בפרלמנט, הסמיך את הממשלה לחוקק חוקים ללא אישורו. המשילות הושגה והפרלמנט זרק את עצמו לפח. הנימוקים לאישור החוק אצלם היו, כרגיל, איומים מבפנים ומבחוץ. אצלנו אפשר להוסיף: לחצים בקואליציה והחובה לתמוך בחברים מהימין.

רוב הנזקקים המזרחים תומכים בימין ואולי במתנחלים. הימין והמתנחלים לא מחזירים להם תמיכה. למה שיתמכו? עוני לא מעניין מתנחלים, זה לא באלמנט שלהם. זה לא שהם מתעלמים — לפני שנה הבטיחה חברת בנייה בסרטון פרסומת שאצלה יהיו "שכנים כלבבם", כלומר, בלי אף אברג'יל. האברג'ילים הם לא כלבבם. לא שכנים, לא חברים, ובטח לא בבית היהודי.

בבית היהודי מחבקים בלבביות ובכוח. כשיתפנו, הם ימשיכו לעסוק בטוהר הגזע. נסו למצוא בממשלה אברג'יל אחד מטעמם ועוד שאלה שמטרידה אותי: האם האדון בצלאל סמוטריץ' ירשה לגברת סמוטריץ' ללדת בחדר אחד עם הגברת אברג'יל?

סמוטריץ' לא צריך לעבוד קשה. בכל מפלגות הימין (מלבד ש"ס), המזרחים הם הפועלים השחורים, אלה שנשלחים להגן על החייל אזריה ולרדת על גלגל"צ. הסמוטריצ'ים מרוצים. הם מכסים את הפה בכף היד ולוחשים זה לזה ש"הם", כלומר המזרחים, ממילא בכיס שלהם וגם אם הם לא בכיס שלהם תמיד יהיה מי שידחוף אותם לשם.

המשוררים והכותבים שעוסקים בקידום התרבות ושיקום המסורת הם עכשיו עסקנים שמתמחים בדחיפה כזאת. בשבוע שעבר הם נזפו בפלסטינים על התלהבות קטנה מדי בתחיית התרבות המזרחית, בשבוע הבא יתקפו את האשכנזים השמאלנים. את האשכנזים של הבית היהודי הם יעזבו בשקט. את ההגמוניה שלהם הם דווקא אוהבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ