רוני בר
רוני בר

1. לפני כמה שבועות ישבתי עם בן זוגי ועם חבר מחו"ל בבר תל אביבי הומה אדם. צעירה ששמעה אותנו משוחחים בצרפתית השתלבה בשיחה: היא מגיעה מקהילה דתית באזור פריז ושוקלת לעשות עלייה. זו היתה הפעם הראשונה שראתה זוג "כמונו".

בנונשלנטיות שהותירה פיות פעורים, הכריזה העולה בפוטנציה שלעולם, לעולם, לעולם לא תשקול אפילו לצאת עם בן לשושלת נוצרית – כמו שני הגברים שישבו מולה. גם מוסלמים, אם היה צורך להבהיר, לא ראויים לשידוך המופלא שהיא. היא "מאמינה בדם", כך הסבירה.

2. הרב זמיר כהן, מקים ארגון ההחזרה בתשובה ״הידברות״, שלעמוד שלו בפייסבוק יש 60 אלף עוקבים, מנהל קמפיין ששמו ״השואה השקטה״ נגד התבוללות. כשכותבים ״התבוללות״ בגוגל, אתרו המושקע של הארגון מופיע בתוצאה השנייה. אם נכנסים לאתר, אפשר לקרוא בו שלל סיפורים על ״הצלת״ בנות ובני ישראל, וגם מלשינון לדיווח על יהודים שנמצאים בקשר עם גויים (״דיסקרטיות מלאה מובטחת״).

באחד מסרטוניו מסביר הרב כהן: ״המכה של ההתבוללות היום היא סוג של שואה שקטה. היתה שואה רעשנית, שרצחו וטבחו יהודים. יש שואה שקטה, שאנשים מתבוללים בעולם ונעלמים״.

3. ״נעלמים״ הוא שמו של הסרט ששודר בשבוע שעבר בערוץ 2, במימון משרד התפוצות (קשת, משרד התרבות ומשרד התפוצות לא חושפים מה היה גובה הסכום שהועבר מכספי הציבור לצורך הפקת הסרט). ביצירה ה״דוקומנטרית״ של העיתונאי הוותיק יואב לימור, הועברו מסרים דומים מאוד לאלה שניתן למצוא באתר ״הידברות״ ושורטטה מציאות שבה נישואי התערובת מהווים סכנה להמשך קיומו של העם היהודי ומדינת ישראל. בין השאר, שואל בו העיתונאי לימור צעיר ניו יורקי איך ייתכן שסבתו היתה באושוויץ, והוא חי עם גויה. 

קשה להתעלם מהדימיון בין שני הנרטיבים. חדירת מסרים, שעד כה השתייכו לשוליים התורניים של האינטרנט, לערוץ המסחרי החזק בישראל מדאיגה. גיוס השואה למאבק ממשלתי בזוגיות מעורבת הוא כבר בגדר חילול הקודש.

4. סבתי, ניצולת אושוויץ, שמרה עד יום מותה באלבום התמונות שלה דיוקנאות של גבר שמעולם לא הכרתי: בעל שיער בלונדיני וגוף חסון, לבוש מדים. לאחר המלחמה, החייל הפולני הזה היה לה לבן זוג. רק החלטתה לעלות לארץ עם אחותה הביאה לסיום הקשר ביניהם, אחרי שכבר דיברו על חתונה.

סבתי השניה, שהעבירה את שנות המלחמה במושבת עונשין בסיביר, הביאה לעולם את בנה היחיד, אבי, עם גבר לא-יהודי. 

5. מלבד כישלונו הראשוני, זה המוסרי, של לימור, שנאות להפוך לשופר המקדם מסרים גזעניים, הוא גם הוכיח שחושיו העיתונאיים גרועים. במהלך סרטו, יושבים מולו אנשים רבים ומספרים לו שהפנו את גבם ליהדות הממוסדת, ולא עלה על דעתו לשאול אותם מה יש ביהדות של המאה ה-21 שלא מוצא חן בעיניהם. 

היהדות האורתודוקסית מבריחה ממנה רבים. כלליה הנוקשים ותפישת עולמה הקיצונית אינם מתאימים לאוכלוסיה שחותרת לשיוויון בין מינים ולאומים שונים. 

6. זיכרונם של הורי סבתי שנרצחו באושוויץ בגלל רדיפה גזעית מצווה עלי לקדם אחווה ושיוויון בין עמים. ילדי, בני תערובת עתידיים, יהיו תשובתי להיטלר מחד, ולרב זמיר כהן ויואב לימור מאידך.

עבורי ועבור רבים אחרים, התבוללות איננה ״בעיה״, כפי שהגדיר אותה לימור בסרטו. היא הדרך היחידה שמאפשרת לנו לחיות בשלום עם עצמנו. אם הייתי דוחה את בן זוגי, בו התאהבתי, על סמך הדם שזורם בעורקיו -  לא הייתי יכולה היום להביט בדמותי במראה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ