"החוק הכי פולשני שראיתי בחיים שלי"

אירית רונבלום
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אירית רונבלום

את השנה החדשה נקבל עלינו בסימן של שיתוף פעולה בין ח"כ מהליכוד לבין ח"כ מהרשימה המשותפת, רק חבל שהנושא המשותף הוא הנכס הפרטי והאינטימי שלי. מסתבר שרחם האישה הוא נושא שעליו שני גברים ממחנות מנוגדים מסכימים עליו בקלות, רק חבל שלא שאלו את הנשים לדעתן. הצעת החוק שמקדמים ח"כ יהודה גליק (ליכוד) וח"כ עבד אל-חכים חאג' יחיא (המשותפת), שתחייב את צירופו של איש דת, רב או קאדי, לועדות להפסקת הריון, הופכת את גופן של נשים להפקר.

"אנחנו מבינים שיש רצון של הנשים שתהיה בוועדה נוכחות של רב או קאדי כדי להביע עמדה דתית", שחרר ח"כ גליק את האמירה הזו מבלי שביסס או הוכיח אותה. איך בדיוק הוא הבין את זה? ואילו נשים הביעו בפניו את רצונן ברב או בקאדי? כמו גברים רבים לפניו, גליק סבור שהוא יודע טוב יותר מנשים מה טוב להן.

עמדתו של גליק בנושא ההפלות מפתיעה, משום שבראיון מחודש מאי אשתקד אמר דברים ברוח הפוכה: "אין שום הלכה האוסרת על אישה לטבול בלי בלנית. זה החוק הכי פולשני שראיתי בחיים שלי. דמייני שמשגיח במסעדה יבוא אלייך, הסועדת, ויגיד לך 'האוכל פה כשר, אבל את לא יכולה לאכול אותו כי לפני פחות משש שעות אכלת בשר'. למה הרבנות לא הופכת להיות הרבה יותר פתוחה, ידידותית ומאפשרת? היום נשים עומדות על דעתן וצריך לאפשר את זה".

האם שינה את דעתו בקשר לנשים? האם חצי שנה בכנסת הפכה אותו לבעל תואר מומחה בנשים, המעניק לו את היכולת לקבוע שאיש הדת ש"יחדור" לרחם הנשים הוא רק מחווה של רצון טוב בניגוד לבלנית הפולשנית? החוצפה הפוליטית, אין לה גבולות.

ח"כ יהודה גליק. בלנית במקווה הוא פולשנית, אבל רב בוועדה להפסקת היריון לאצילום: יונתן זינדל פלאש 90

הניסיון לצרף אנשי דת לוועדות, שנכון להיום מורכבות מרופא נשים, רופא מקצועי ועובד סוציאלי - בהן רק אחת חייבת להיות אישה - משול להחדרת גוף זר לגופנו. ההחלטה לבצע הפלה היא אישית ואינטימית, זו החלטה שצריכה להיות נחלתה הבלעדית של האישה. לא על ועדה כזו או אחרת, ודאי לא כזו המורכבת ברובה מגברים, להתערב בהחלטה זו. אל אחת כמה וכמה הדבר נכון באשר לאנשי דת. במדינה בה מעמד האישה תקין לחלוטין אין בכלל מקום לוועדות להפסקת הריון, אלא רק בייעוץ פסיכולוגי ורפואי הניתן כשירות למבקשות לבצע הפלה. ישראל עוד לא נמצאת במקום המתקדם הזה, והצעת החוק תרחיק אותה עוד יותר מן היעד.

הנחתת אנשי דת בוועדה כמוה כהשתלטות עוינת על הרחם, זו כפייה דתית מהסוג התוקפני. ההצעה היא תוצר של הלך רוח גברי המבקש להכפיף נשים לרצונם ולתפישת עולמם הדתית והשוביניסטית. מה שמתחיל בהשחתת שלטי חוצות עם תמונות נשים, עובר בהשתקת שירת נשים, סופו שימשיך בכפיית הדת על הפלות. האם השלב הבא יהיה השבת הביגמיה בחסות הממסד הרבני? אל לנו להתפלא אם בקרוב תוגש לכנסת הצעת חוק הבקשת למחול לאנסים ש"יואילו בטובם" להינשא לקורבנותיהם. בטורקיה הצעה כזו כבר הוגשה לא מזמן.

הצעת החוק הנוכחית היא חלק ממגמה רווחת בעת האחרונה להחדיר את הדת אל תחומים רבים, בין אם זה חיק המשפחה, מערכת החינוך, הצבא או מערכת המשפט. ואולם, כשם שאף גבר לא יסכים שניתוח פולשני בגופו ייעשה רק לאחר שייאלץ להתייצב בפני ועדה בה יש נוכחות יתר לנשים ורבנית, כך גם אל לנו הנשים להסכים להצעת החוק הזו. 

הגיע הזמן שחברי כנסת, רבנים, קאדים ואחרים יפסיקו לנהל את גופן, צרכיהן, מלבושיהן ובכלל את חייהן של נשים. יש לנשים שיקול דעת עצמאי, מגיע להן כבוד וחירות, שזה ההיפך ממבוכה והשפלה - כפי שיקרה אם יצורף איש דת לוועדה להפסקת הריון. צאו לנו מהרחם.

עו"ד אירית רוזנבלום היא מנכ"לית ומייסדת ארגון "משפחה חדשה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ