להעמיד לדין את נתניהו וליברמן

עלית קרפ
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתניהו וליברמן בהשבעתו של האחרון לתפקיד שר הביטחון, במאי
נתניהו וליברמן. גורמים לציבור אחד להשתסות בציבור אחר ויוצקים לאוזניהם של האזרחים תרעלהצילום: אמיל סלמן
עלית קרפ

יותר גרועים מאלה שתומכים באלאור אזריה הם אלה שהרשיעו אותו. למה? כי אלה שתומכים בו הם אספסוף, כאלה הסבורים שהחוק הוא רצון הרוב, רצון השליט או אפילו סתם רצונם שלהם, ושאין שום דבר שמחייב בחוק את מי שחזק, זולת רצונו. הם לא מתייפייפים באמצעות מיני צירופים שהפכו למגונים במדינת ישראל כמו "שלטון החוק" או "שוויון בפני החוק", ועוד מיני טיעונים שמפריעים לשלטון ולרוב להשליט את מרותם, או סתם למי שיש לו רובה ביד לעשות מה שמתחשק לו, אלא הם אומרים בפה מלא: החוק הוא רצונו של מי שאוחז בנשק. במלים אחרות, החוק הוא רצונם של החזקים.

ומי גרועים מהם? אלה שהאמירות הללו מחרידות אותם, אבל לא טרחו להילחם באווירה הציבורית שיצרה אותן, ועתה הם מנסים לעטות את מחלצות החוק גם על מה שקורה בישראל וגם בשטחים הכבושים, כלומר לעשות הפרדה בין דם לדם. זו תוצאה של הסתה מתמשכת מטעם בכירי השלטון. הרי ברור שהירי של אזריה אינו ירי בודד, אלא שבדרך כלל היורים מבצעים את מעשי ההריגה הללו ללא נוכחות מצלמות. טעותו של אזריה בגיהינום הכאוטי שנקרא "הגדה המערבית" היתה שמעשיו נחשפו באופן שלא ניתן היה להתעלם מהם.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

הבעיה היתה לא מה עשה, אלא מי ראה את זה. וכשרואים, כבר לא נעים וצריך להראות שצה"ל הוא לא כזה. זאת הסיבה שבגללה נשפט אזריה, כדי שצה"ל יוכל לנער ממנו את חוצנו ולהכריז על טוהר המחנה. השאלה האמתית היא לא מה עשה אזריה, כי זה כבר ברור, אלא איך בכלל נוצר מצב בו חייל, כנראה בעל התנהגות נורמטיבית בדרך כלל, רוצח אדם חסר אונים המוטל לרגליו, אף על פי שאינו מהווה איום, רק מתוך נקמה.

התשובה טמונה באווירה הציבורית השוררת בישראל. אזריה הוא לא משוגע, הוא לא פעל בעקבות פרובוקציה שנעשתה, אלא נהג על פי רוח המפקד. לא המפקדים הישירים שלו, אלא מפקד אחר, זה שנותן את הטון בכל המדינה, הרבה מעבר לגבולות הפלוגה של אזריה, ואפילו הרבה מעבר לגבולות צה"ל. על פי רוח המפקד הזאת, ערבים הם יצורים שכאלה המסוגלים לעולל כל דבר, הם האויב האולטימטיבי, ולכן מגיע להם כל עונש ללא הזכות למשפט.

איך יוצרים אווירה כזאת? באמירות כמו זו שאת הכרמל שרפו ערבים ממניעים לאומניים, אף על פי שלא היו לזה הוכחות; או באיומים על הציבור הערבי כולו אחרי הרצח ברחוב דיזנגוף לפני שנה; או בהצהרה שהערבים נוהרים לקלפיות עם אוטובוסים של עמותות השמאל ותיכף גורמים לימין לאבד את השלטון. האמירות הללו בוקעות לא רק מפיו של ראש ממשלת ישראל, אלא גם מפיו של שותפו אביגדור ליברמן, זה שסיסמת הבחירות שבחר בה היתה "אין אזרחות בלי נאמנות" וזה שהציע לגרש חלק מאזרחי ישראל לשטחי הגדה המערבית.

נתניהו וליברמן הם האנשים שצריכים לעמוד לדין, לא אזריה. הוא עשה את מה שנראה לו יאה, נאה ולגיטימי באווירה הציבורית שהם יצרו. האנשים הללו - הגזענים, שונאי החוק, שרואים בשלטונו הפרעה זמנית למהלך התקין של ההיסטוריה - הם אויביה האמתיים של מדינת ישראל. הם מסוכנים יותר מכל אויב חיצוני ואסור להלביש על האווירה שהם יוצרים את מלמלות החוק. הם מטפחי האספסוף ומלבי הנקמות.

באמירותיהם, הם גורמים לציבור אחד להשתסות בציבור אחר ויוצקים לאוזניהם של האזרחים תרעלה הגורמת להם להאמין שדמם של יהודים סמוק יותר מדמם של ערבים. הם מפיחים את רוח המפקד הרעה הנושבת בארץ הזאת, ואותם צריך להעמיד לדין.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ