טליה פלד קינן

פרופ׳ יובל אלבשן התארח אצל סיוון רהב מאיר בערוץ 2 והדברים שאמר לה בשידור הצליחו לחולל מהומה רבתי ברשתות החברתיות. אלבשן, משפטן, טען שלו אלאור אזריה היה שייך לאליטה ולא לפריפריה, הוא לא היה מורשע בהריגה בבית משפט. לו נרתמו להגנתו אנשי צמרת החברה וצמרת המשפט, במקום בנצי גופשטיין, שרון גל ולה פמיליה, דינו היה שונה.

הרשת החברתית געשה בתגובה לדברים. אלפי לייקים נרשמו, אלפי שיתופים שותפו ואלפי תגובות סוערות הועלו. ואני באמת ובתמים איני מבינה על מה המהומה וסערת הרגשות. האם לראשונה הבנתם שפריפריה חברתית דינה שונה מדין האליטה? היכן הייתם כשדיווחו על פער של 8.5 שנות חיים בין רעננה לרהט, ועל כך שתוחלת החיים של תושבי הצפון קצרה בחמש שנים בממוצע בהשוואה למרכז?

האם ישנתם כשנחשף בכלכליסט שתושב ביהודה ושומרון יקבל מתקציב המדינה החדש פי חמישה יותר מתושב במרכז הארץ? כשנודע שהמענקים שיקבלו תושבי ההתנחלויות  יהיו גבוהים ב-24% מתושבי הנגב, וב-19% מתושבי הצפון? האם לא ידעתם שאדם, שהוריו יכולים לממן לו עורך דין יקר מהשורה הראשונה, יזכה לפסיקה מקלה יותר מאדם שידם של הוריו אינה משגת? וזה לא נעצר כאן. ילד פריפריה יקבל פחות שיעורים פרטיים, פחות שעות מחשב, פחות אבחונים ללקויות למידה, פחות תמיכה פרטנית, פחות חוגי שח מט ופחות מגרשי ספורט מוארים.

דבריו של אלבשן עוררו מהומה כי יש מי שצבע אותם בצבעי לבן ושחור, אשכנזים מול מזרחים. כאילו זה המדד המכריע - מזרחיותו של אזריה. אבל האמת היא שהפריפריה כבר מזמן צבועה אחרת. הפריפריה היא פריפריה חברתית, שמתקיימת גם בצבע אשכנזי לבן בתוך תל אביב, בדמותם של עולים עניים ממדינות חבר העמים. ומצד שני, האליטה גם היא משתנה והופכת מגוונת יותר, ולשמחתנו מיוצגת גם על ידי מזרחיים או חצי-חצי או כל גוון אחר. האפליה התקציבית קשורה בהתנחלויות ובשייכות לעולם הדתי, ולא במוצא העדתי. את הפריפריה החברתית ממשיכים להזניח בקנה מידה הולך וגדל, ועל פניה מעדיפים ישיבות והתנחלויות.

נכון שהבריונים של לה פמיליה, בנצי גופשטייין, להבה ושרון גל נכנסו לוואקום שהותירה המדינה. אבל גם נכון שהוואקום הזה נוצר הרבה לפני הירי של אזריה, הרבה לפני המשפט שלו. תנועות גזעניות של בריונים חמומי מוח, בין אם אלו הן כהנא חי או הקו קלוקס קלאן, תמיד הטיבו להשתקע באותם המקומות שהמדינה הזניחה. מקרה אזרחיה הוא לא הפעם הראשונה בה האליטה, הישנה והחדשה כאחד, זונחת את אנשי הפריפריה.

אבל אזריה כן יכול להפוך למי שהציב לנו מראה כפולה, קשה ומדממת מול העיניים - פעם אחת כשחשף עד כמה התערערו יסודות הדמוקרטיה בישראל, ופעם שניה כשהראה עד כמה עמוקה ופושעת ההזנחה שהזנחנו את הפריפריה ועד כמה ההזנחה הזו חוזרת להכות בנו כבומרנג. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ