קמפיין הגנרלים דווקא חשוב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

גם אני, כמו רבים מאנשי השמאל, לא מתלהבת מהקמפיין של "גנרלים למען ביטחון ישראל", המכונה קמפיין הגנרלים, שהושק השבוע, בו הם מאיימים על הציבור הישראלי בראש ממשלה פלסטיני שייבחר בבחירות דמוקרטיות בתוך כמה שנים. זה באמת לא יפה, ואני לא אומרת את זה בצחוק. הערבים בכלל והפלסטינים בפרט הם שותפינו להמשך החיים כאן וצריך לנהוג בהם בהגינות. כפי שכתב בעיתון זה ניצן הורוביץ, יש להם זכות לחיים וחירות, כפי שלנו יש זכות כזאת.

ובכל זאת, לא עת לדקדוקי עניות היא העת הזאת, אלא עת חירום. על כן יש לשים בצד עלבונות והתעקשויות על מיני תקינויות פוליטיות. כבר ביום ראשון עומד לעלות להצבעה בוועדת השרים "החוק לסיפוח מעלה אדומים", וכמו שקורה תמיד כשהשמאל מנמנם או רוחץ את כפותיו בפינה, הנה שוב לא שמנו לב ומעלה אדומים בידינו. הקמפיין הזה, על כל חולשותיו וחוסר הנוחות שהוא מעורר, הוא בעל יתרון אחד ניכר: הוא מכריח את הימין להתעמת עם השאלה מה קורה ביום שלמחרת הסיפוח, בשבוע שאחריו, בשנים שיבואו אחר כך. ולא פחות חשוב, הוא מכריח את אלה שמונעים משנאת ערבים, והם נטולי אג'נדה ברורה, ויש כאלה למרבית הפלא לא מעטים, להתמודד עם השאלה הזאת.

מה יקרה ביום שאחרי הכיבוש? הימין בחוכמתו מחריש ומותיר את העניין הזה לכל מיני פרשנויות. האם מצחקוקיה של סגנית שר החוץ, ציפי חוטבלי, עלינו להבין שמספחים את השטחים ומגרשים את מי שחי בהם? האם עלינו להבין מחיוכו רב המשמעות של ח"כ בצלאל סמוטריץ', שאומר כי לא יינתנו זכויות הצבעה בשלב זה לערבים המסופחים, כלומר שאנחנו הולכים לקראת משטר אפרטהייד (שגם ככה מתקיים כאן תחת מעטה של "שטחים כבושים", כלומר אוכלוסייה תחת ריבונות ישראלית, שהחוק הישראלי לא חל בהם)? האם הימין מתכנן לנו מלחמת גוג ומגוג במסגרתה נהרוג כמה שיותר ערבים ונשיג, סליחה על הביטוי, ארץ נקייה מערבים? התשובות לשאלות הללו מפחידות, והקמפיין הזה מכריח את אזרחי ישראל לחשוב עליהן ואת הימין השולט לענות עליהן.

הקמפיין הזה לא מיועד לאנשי שמאל, הרואים כיצד החלום על מדינת יהודים דמוקרטית הולך ואוזל בידיהם של הפונדמנטליסטים השולטים בנו. הוא מיועד לאלה שאינם מבינים, או שמעדיפים להדחיק, את העובדה שסיפוח שטחים והענקת אזרחות לתושבי אותם שטחים יגרום לכך שהמדינה היהודית תיעלם מן העולם בדרכים דמוקרטיות לחלוטין בתוך כמה עשורים. באופן אירוני, היא תעשה זאת על פי הדין והצדק ובהתאם לכל כללי הדמוקרטיה.

האלוף במיל' עמירם לוין במסיבת עיתונאים של "מפקדים למען ביטחון ישראל" בשנת 2015צילום: תומר אפלבאום

יש גם אפשרות נוספת, מפחידה לא פחות: שתומכי הסיפוח מכוונים לכך שישראל תספח את השטחים, תחזיק מיליוני אנשים ללא זכויות אזרח ועם קמצוץ זכויות אדם, תגרום לכל מי שאפשר לעזוב את הארץ, ומי שלא יעזוב, יחיה כאן במשטר דיכוי - ואז, כשתיקרה בדרכו של השלטון הזדמנות מתאימה, יצליח במסווה של מלחמת אין-ברירה להשמיד, להרוג ולגרש חלקים גדולים מהאוכלוסייה הפלסטינית שתיוותר כאן.

כרגע נראה שאלו הן שתי הברירות הניצבות בפני מי שרוצה לספח את השטחים, והקמפיין הזה מעמת את הציבור הישראלי איתן. זה חשוב כי הציבור הישראלי ברובו מגלה קהות כלפי סבלם של הפלסטינים והקהות הזאת, כמו כל קהות אחרת, עלולה להביא עליו את סופו המר. על כן, לא עת עלבונות ותקינויות פוליטיות היא העת הזאת, אלא עת מעשים. אם חפצי חיים אנחנו, עלינו להיפרד מהפלסטינים ולעשות זאת כמעט בכל מחיר, גם במחיר של קמפיין גועלי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ