"הערבי הזה"

עפאף שיני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עפאף שיני

השנה החולפת לא היתה פשוטה, בלשון המעטה, בעבור המגזר הערבי בישראל. רבים בקרבנו תוהים שמא מגמה זו תימשך ותחריף, או אולי דווקא נהיה עדים לתחילתו של שינוי אמיתי, שינוי שיוביל את המגזר הערבי להתקרב אל השוויון המיוחל עם המגזר היהודי. לאור האירועים האחרונים, אני בספק.

בשנה החולפת, הימין הקיצוני במדינת ישראל לא חסך ולא הרפה בכל הזדמנות להסית כלפינו. וכפי שהתרגלנו בשבעת העשורים האחרונים, הוצבנו בעל כורחנו פעם אחר פעם בעמדת "המחבל", "הערבי הרע", זה שמאיים (בהיותו נושם אוויר) על בטחון המדינה והתושבים. הפכנו ל"ערבי הזה" שבעיני הרוב המוחלט הוא טוב רק כשהוא מת, "הערבי הזה" שהשר אביגדור ליברמן קורא לעשות לו טרנספר מהאדמה בה נולד, ונולדו גם הסבים של הסבים שלו, בניגוד לליברמן.

"הערבי הזה" שהואשם על ידי ראש הממשלה והשר לביטחון פנים שעות ספורות אחרי שפרצו שריפות באדמתו, בעיר או בכפר בה נולד וגר, כמחולל "אינתיפאדת השריפות". "הערבי הזה" שנשללות ממנו שלל זכויות מידי יום, כפי שקרה בבאר שבע, שם בעקבות תלונת תושבים הופסקה הכריזה בערבית באוטובוסים. למרות שהשפה הערבית – שפת האם שלי – היא שפה רשמית במדינת ישראל.

במשך 33 שנות חיי, אני שומעת אינספור פעמים את צירוף המילים "ערבייה מלוכלכת" או את הקריאה "לכי לגור בעזה", ובכל זאת גם לנו, ערביי ישראל, יש אחריות אישית על גורלנו. במקביל לזכויות הנשללות מאתנו רק בשל היותנו ערבים, יש גם רכיבים רבים שאנחנו יכולים לשנות בתוכנו כדי לשפר את החברה שלנו. אנחנו עדים למקרי אלימות קשים ברמה יומיומית במגזר הערבי – רק בשנת 2016 נרצחו עשר נשים ערביות על ידי גברים. לא סוד הוא שנשק בלתי חוקי מגיע לידי קטינים בכפרים הערבים בישראל והוונדליזם שם חוגג.

מפגינים מול רכב התזה משטרתי בהפגנות נגד הריסת בתים בקלנסווה ובאום אל-חיראןצילום: AHMAD GHARABLI/אי־אף־פי

חילוקי דעות בנוגע למלחמה בסוריה מגיעות לכדי אלימות, בין אם מילולית ברשת, דרך איומים על חייהם של מתנגדי או תומכי משטר אסד ועד אלימות פיזית. גם הרצח של ליאן נאסר בת ה- 19 במהלך הפיגוע באיסטנבול, טורקיה, יש בו כדי לחשוף את המאבק הקשה של שנים ערביות. המקרה הצית את הרשת בגל האשמות בסגנון "מה עשתה בחורה ערבייה מוסלמית במועדון באיסטנבול?". אין ספק, אנחנו אלופים בלהרוג את הקורבן פעמיים.

בהלווייתה של נאסר, נכחו אלפים בכדי לנחם את הוריה ומשפחתה. הם איחלו שאלוהים ירחם על נשמתה. גם אני מייחלת שאלוהים ירחם על נשמתה, ובאותה המידה גם שנרחם אחד על השני, כי כפי שאומרים אצלנו "מהרחם של הקשיים, תיוולד התקווה".

הכותבת היא מגישת תכנית בוקר בערוץ הטלוויזיה הפלסטיני "קנאת אל-מוסאווה" וסטודנטית לתקשורת באוניברסיטת חיפה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ