כולם גוזרים קופון על השבת

חנן מנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חנן מנדל

פעם היו אומרים שבעבור כל בעיה מקימים ועדה. בימינו, נראה שלכל בעיה יש פתרון צולע אחר: להשאיר אותו לבג"ץ. בית המשפט העליון הוא המפלט האחרון של כל ראשי הממשלות, שלא מצליחים למצוא פתרון למתח במדינת ישראל. אין הסכמה בקואליציה? אי אפשר לגבש רוב? נשאיר את זה לבג"ץ, שהוא יפתור.

אבל בשנים האחרונות, כשמעבירים סוגיה לבית המשפט העליון לאחר חוסר הכרעה בממשלה ובכנסת, עושים זאת לא רק מחוסר ברירה, אלא גם על מנת להשפילו, על מנת להוכיח את התזה הרווחת בימין – שבית המשפט העליון שמאלני, ליברלי, לא דמוקרטי ואינו קשוב לרחשי הציבור. בכך מרוויחים הפוליטיקאים פעמיים – הם גם נמנעים מהכרעה, שלרוב יש לה מחיר ובוודאי דורשת אומץ, וגם גוזרים קופון בזכות התקפה על בג"ץ, שזוכה לפופולריות מועטה בקרב מצביעי הקואליציה הנוכחית.

דוגמה אחת להתנהלות זו היא סוגיית פתיחת המרכולים בתל אביב-יפו בשבת, שנמצאת על השולחן כבר מספר שנים. שרים נכוו בה ופוליטיקאים רבים לא רוצים לגעת בה. סגירת המרכולים תעצבן את המצביעים החילוניים שעוד נותרו לימין, ופתיחתם באישור אינה אפשרית בשל החרדים. בפועל, המצב שנוצר הוא כזה: מי שרוצה ויכול כלכלית פותח – וסופג את הקנסות המוטלים עליו. כך נפגעת קדושת השבת בתל אביב; כך נפגעים בעלי עסקים קטנים ומשפחתיים שאינם יכולים להרשות לעצמם לספוג את הקנסות על פתיחה בשבת; כך נפגעים עובדים; וכך נפגעת גם סמכותה החוקית של המדינה והרשות המקומית, כי נדמה שכולם מצפצפים על הפקחים. מה גם שהמפגש השבועי והבלתי בריא בין פקחים ובעלי מרכולים עשוי להוביל לשחיתות.

ברור שצריך לפתור את הבעיה, אבל כשעיריית תל אביב-יפו אוזרת אומץ ומנסחת כלל כזה – שאינו חף מקשיים, אבל מבטא רצון לתיקון המצב – שר הפנים אינו חותם, הממשלה ממנה ועדה, וכשגם זה לא מצליח ומסקנות הוועדה אינן מוצאות חן בעיני המפלגות החרדיות – העירייה שבה אל המפלט האחרון: לא לעשות דבר ולקוות שבג"ץ יחייב את הסדרת העניין.

מרכול פתוח בשבת. במצב העניינים הנוכחי, כולם מפסידיםצילום: אמיל סלמן

בינתיים, כבודה של השבת נרמס. מיום קדוש לעם היהודי, היא משמשת קרקע לעימותים פוליטיים ולהשגת הון פוליטי, תוך התעלמות מהצורך האנושי ליום מנוחה אחד לפחות בשבוע. כולם מרוויחים מכאוס השבת הזה: השמאל החילוני שצועק כפייה דתית, החרדים שצועקים שאבעס וכולם ביחד שצועקים על בג"ץ.

ובכן, הבשורה היא שפשרה הגיונית ומקיפה לסוגיית השבת קיימת. יוזמה שהובלנו ב"נאמני תורה ועבודה" (תנועה המבקשת לחזק את השתלבות החברה הדתית בישראל, ולקדם סובלנות, שוויון וצדק), המבוססת על עקרונות אמנת גביזון-מדן, מאפשרת פתיחת מקומות בילוי ותרבות בשבת וקיום תחבורה ציבורית ושירותים חיוניים מחד, אך אוסרת על מסחר בהיקף משמעותי שפוגע במרחב הציבורי מאידך. הצעה זו, שהבשילה לכדי הצעת חוק, יכולה להציל את כבודה של השבת במדינת ישראל לרווחת כל הצדדים.

כדי שהיא תעבור בכנסת, נדרשים נציגי ציבור אמיצים וצריך לוותר גם על התחביב הלאומי של רדיפה אחר בג"ץ. 

ד"ר חנן מנדל הוא יו"ר תנועת נאמני תורה ועבודה ומרצה למשפטים ויישוב סכסוכים בקריה האקדמית אונו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ