הרב טאו מפחד שתלמידיו יפגשו הומואים

עומר נחמני
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עומר נחמני

השבוע פורסמו בתקשורת דברים שאמר הרב צבי טאו, מייסד ישיבת הר המור הציונית-דתית ומי שנחשב לרבם של קצינים ולוחמים רבים. בין השאר אמר שאימוץ ערכים ליברליים גרם לכך שהצבא איבד צלם אנוש ויצא גם נגד "החילוניים הקיצוניים", לדבריו, שהשתלטו על בג"ץ, משרד החינוך והתקשורת. 

הדברים שופכים אור נוסף על מלחמת התרבות המתחוללת בשנים האחרונות במדינת ישראל, מלחמה אידיאולוגית המתנהלת בכמה חזיתות במקביל - בתקשורת, בבתי המשפט, בפוליטיקה במערכת החינוך ובצה״ל. 

מצד אחד של השוחות ניצב פלג קיצוני של הציונות הדתית, החר״דלים שמם (חרדי דתי לאומי). על הפלג הזה נמנים רבנים ואישי ציבור, שאוהבים את ארץ ישראל השלמה, אבל שונאים את עם ישראל היושב בה. הם לא גדולים מבחינה מספרית, אבל יש להם השפעה סגולית רבה על הציונות הדתית כולה.

הרב המרכזי שלהם, הרב טאו, פחות מוכר לציבור החילוני, בין השאר מאחר שהוא לא מרבה להתבטא באופן ציבורי. מדובר במנהיג רב עוצמה, שמהווה מוקד עלייה לרגל עבור חברי כנסת רבים ממפלגת הבית היהודי ומנהיגים נוספים מהציונות הדתית. הרב טאו ותלמידיו (בהם הרב יגאל לוינשטיין, שכינה את הקהילה הגאה ״סוטים״, והרב שלמה אבינר, שטען כי פקודת השירות המשותף לנשים וגברים בצה״ל היא בדרגת ״הרג ובל יעבור״ ושנשים יכולות להצביע, אבל לא להיבחר לכנסת) מבקשים להפוך את מדינת ישראל למדינת אייתלולות גזענית.

חיילים דתיים. במקום שבו אמורה היתה להתרחש תקומת העם היהודי בארצו אין תקומהצילום: אבישג שאר-ישוב

בשנים האחרונות חדר ביתר שאת המאבק על אופיה של ישראל לשורות צה״ל. באופן אבסורדי, צה"ל מהווה היום את אחד ממעוזי הליברליזם והפרלורליזם במדינת ישראל. צבא הגנה לישראל אינו מושלם, רחוק מזה, ויש לו אתגרים רבים ומגרעות לא מעטות, אבל הוא מהווה עוגן של שוויון, המונע ממדינת ישראל להיסחף למחוזות קיצוניים של הפרדה והדתה, בזמן שרוחות אלימות וגזעניות מהימין הקיצוני מאיימות לפגוע בערכים הבסיסיים עליהם מושתתת החברה הישראלית.

צה״ל הוא אחת מנקודות המפגש המשמעותיות של החברה הישראלית. נערים ונערות שמגיעים לצה״ל מעצבים את תפישת עולמם הערכית והאידיאולוגית על סמך מפגשים שנוצרים במסגרת הצבא. בתוך צה״ל מתנפצות סטיגמות ודעות קדומות ונוצרות חברויות, לא על סמך גיאוגרפיה, עדה, מעמד חברתי, מגדר או נטייה מינית, אלא על סמך מפגש אישי בלתי אמצעי בין אנשים בכור ההיתוך הצה"לי.

הצבא עושה מאמץ גדול לשלב כמה שיותר אוכלוסיות בתוך השירות הצבאי. הוא מגדיל את המכסות ללוחמות ומשלב אותן ביחידות שבעבר היו סגורות בפניהן. הוא הקים מערך לשילוב הקהילה הגאה והטרנסג׳נדרית בין שורותיו ומסייע לחיילים מעוטי יכולת, עולים חדשים וחיילים לא יהודים להשתלב ולהצליח בשירותם הצבאי. עבור רבים מחיילות וחיילים אלה, צה״ל מהווה יותר ממקום לשרת בו, הוא מהווה בית של ממש.

הרב טאו כנראה מבין שבמסגרת השירות הצבאי, המפגש בין בני ישיבות עם אוכלוסייה מקהילת הלהט״ב, או עם לוחמות, או עם חיילים רפורמים - עשויה להחליש את הבדלנות אותה הוא מנסה להנחיל לתלמידיו ולערער על מעמדו הבלעדי ודרכו, שלדידו אין בלתה. הוא מנסה להדיר מהצבא לוחמות, להסית נגד הקהילה הגאה ולהכפיש את מפקדי צה״ל. הוא חושב שאם יסלק את החילונים והליברלים מהמרחב הצה״לי, דרכו הגזענית והאלימה תנצח.

לעת עתה הרב טאו מפסיד במערכה, גם אם הוא יכול לרשום לעצמו כמה ניצחונות בקרבות. אבל תהליכי ההקצנה בשיח על אודות צה״ל והניסיונות להשפיע על מפקדיו עלולים להפוך במהרה לדבר המערער את המוסד הצה״לי כולו, מה שיהפוך אותו לצבאו של ״ה׳ צבאות״ ולא לצבאו של עם ישראל.

הכותב מוביל את פרויקט "פי 2 גאווה לישראל", שמטרתו הכפלת שיעור הלוחמות והחיילים הגאים בצה"ל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ