המסר האמיתי בציוץ של נתניהו

 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
 אבשלום חלוץ
אבשלום חלוץ

הציוץ חסר האחריות של ראש הממשלה בנימין נתניהו עורר עם שליחתו שאלות מיידיות. מה בער כל כך לראש הממשלה להתערב דווקא עכשיו בתוכנית של דונלד טראמפ להקמת חומה לאורך גבולה הדרומי של ארה״ב, ולשבש בכך במחי ציוץ את מערכת היחסים של ישראל עם מקסיקו? מדוע בחר נתניהו להזכיר את העובדה שהוא כבר הקים בעצמו חומה לאורכה הדרומי של ישראל, במטרה להדוף מסתננים? ומה גרם לו לכלול בציוץ את המילים Great success. Great idea תוך שימוש ישיר בטרמינולוגיה הטראמפית המוגבלת והמפריזנית?

הבחירה של נתניהו לבצע חיקוי של טראמפ היא משונה. אחרי הכל, אין זה מחניף כשאדם אחר משתמש במילים שלך, או מחקה את אופן דיבורך. יעידו על כך התגובות הנזעמות של טראמפ לחיקויים המדוייקים של אלק בולדווין בתכנית הסאטירה "סטרדיי נייט לייב". אז מדוע נתניהו מחקה את טראמפ? אין לטעות ולחשוב שנתניהו ניצל את הרשת בשביל חנופה ישירה וזולה לאיש החזק בעולם, או כדי להוכיח שהוא ידיד קרוב ואחד מתומכיו העיקריים. למעשה, נתניהו עשה בדיוק את ההיפך. הצורך שלו לצייץ בטראמפיסטית צחה לא מעיד על קרבתו לנשיא, אלא נועד להוכיח דבר חשוב הרבה יותר: שהוא-הוא הטראמפ המקורי. 

סביר שהוא תוהה לעצמו, מי זה הטירון הזה שיושב עכשיו בחדר הסגלגל וחושב שהוא המציא את הגלגל? נתניהו היה טראמפ עוד כשטראמפ היה עסוק בנזיפות טלוויזיוניות בידוענים נשכחים ובשיווק וודקות ממותגות. הוא יודע שכל מה שטראמפ עושה עכשיו הוא עשה כבר מזמן. וטוב הרבה יותר. החומה היא רק הדוגמה הראשונה. הסתה פרועה נגד ערבים? יש לדונלד עוד הרבה מה ללמוד מביבי. מתקפה אובססיווית נגד התקשורת? נתניהו המציא את השיטה. נאומים מתסיסים ופנייה גזענית לרוב? טראמפ לעולם לא יהיה טוב ללבנים כמו שביבי טוב ליהודים. בידוד מדיני והרס הקשרים הדיפלומטיים? לטראמפ עוד דרך ארוכה עד שיישאר ידיד רק של מיקרונזיה. אייל נדל״ן חסר מעצורים? נראה אותו מבצע כל כך הרבה התחלות בנייה בשנה אחת. קפיטליזם אכזרי בו רק החזקים מנצחים? קיסריה הרבה יותר אקסקלוסיבית ממידטאון מנהטן.

נתניהו נחשב מאז ומתמיד לחצי אמריקאי. העיניים הגדולות שלו הרי מעולם לא אפשרו לו לראות את ישראל במימדיה האמיתיים, בעודו פוזל אל מעבר לים. באותם נאומים תקיפים שנשא בקונגרס האמריקאי, אל מול מליאה נרגשת שקמה שוב ושוב על רגליה באקסטזה, נתניהו ודאי הרשה לעצמו לרגע או שניים להאמין שלמעשה הוא האיש המשפיע והחשוב ביותר בעולם.

לא סתם העביר את השנים האחרונות בתכנון ארמון מנקר עיניים במקום בית ראש הממשלה העלוב, שאינו מהווה לוקיישן ראוי לשמפניה ורודה וסיגרים משובחים. לא סתם הוא מתכנן לרכוש מטוס עצום לשימוש בלעדי של ראש הממשלה, במקום להמשיך להתכלב במחלקה ראשונה. כן כן, נתניהו הוא יותר דונלד טראמפ מדונלד טראמפ עצמו, והוא הגיע למעמד הזה ב-great success.

עתה השאלה העיקרית היא, האם נתניהו יצליח להוכיח לעולם שהוא אכן הטראמפ המקורי והאמיתי, מה שיחייב אותו לעשות צעדים אפילו יותר מופרעים מאלו שביצע הנשיא הקיצוני בבית הלבן בימיו הראשונים בתפקיד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ