הצילו, זאת שלי

נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
נחמיה שטרסלר
נחמיה שטרסלר

אני יודע שזה עלול להיות בומרנג. אני אף מבין שחלק מאוהדיה יראו במאמר זה הוכחה ניצחת לצדקתה ודווקא בגללו ירוצו להצביע בעבורה. אבל אלה הם חשבונות שאסור לעיתונאי לעשות. הוא חייב לכתוב את האמת שלו — ושהציבור ישפוט. בכל מקרה, לא יכולתי לשבת בשקט כאשר שלי יחימוביץ' הכריזה שהיא רצה לתפקיד יו"ר ההסתדרות. זה רע למשק ורע לעובדים.

ושלא תהיה כאן טעות. אבי ניסנקורן איננו כוס התה שלי. הוא התנהג במקרים רבים מדי בקיצוניות יתר, למשל, כאשר סחט את הממשלה בהסכמי השכר האחרונים במגזר הציבורי, או כאשר הגן על הגופים הכי חזקים במשק: טייסי "אל על" ועובדי הנמלים. אבל בחיים צריך לבחור בין אלטרנטיבות, והוא עדיף על יחימוביץ' עשרות מונים.

מדור הזירה

מדובר באיש מעשה, שהיה עורך דין בתחום יחסי העבודה, שימש כראש האגף המקצועי בהסתדרות, ועכשיו עומד בראש הארגון. לאורך השנים הוא צבר ניסיון עצום בניהול משאים ומתנים מול הממשלה והמעסיקים, והוא יודע לסגור עסקה. ראו למשל את תרומתו לתוכניות ההבראה של תע"ש, נמל אשדוד, רשות השידור ורשות הדואר. הוא מבין בכלכלה ויודע שאי אפשר לדרוש את השמים, כי המשק יקרוס והראשונים שייפגעו יהיו העובדים. יש לו גם שפה משותפת עם שר האוצר ונשיא התעשיינים, ולזכותו יש לזקוף את דאגתו לקבוצות החלשות ביותר בחברה — משתכרי שכר המינימום ועובדי הקבלן.

לעומתו, יחימוביץ' היא רק דיבורים. היו לה הזדמנויות לקבל תפקיד ביצועי של שרה, אך היא העדיפה להישאר ח"כית. שר צריך להיכנס למו"מ ולהגיע לפשרות, וזה מנוגד לאופיה. גם אין לה ניסיון בתחום יחסי העבודה. לעומת זאת, היא טובה מאוד בפייסבוק, בטוויטר ובראיונות לתקשורת. זה תפור עליה בול: ביקורת פופוליסטית נגד כל העולם.

איתן כבל ושלי יחימוביץ בפריימריז למפלגת העבודה, 2013
שלי יחימוביץ ואיתן כבל בפריימריז למפלגת העבודה, 2013צילום: דניאל בר און

יחימוביץ' מציגה את עצמה כאידיאליסטית, אך בפועל היא הכי פוליטית שיש. היא תומכת בוועדים הגדולים: חברת החשמל, נמלי הים, רשות שדות התעופה, הרכבת והתעשיות הביטחוניות, כדי שאלה יתמכו בה בבחירות. מדובר במונופולים ממשלתיים לא יעילים, שגורמים לפריון נמוך וליוקר מחיה גבוה — שאותו משלמים עובדים מן השורה. מתי הם יבינו שזה על חשבונם?

יחימוביץ' היא ניאו־בולשוויקית, שמאמינה שהמדינה צריכה לנהל הכל, כמו בברית המועצות לשעבר. היא נגד השוק החופשי, נגד פתיחת המשק לתחרות מייבוא, נגד הפרטה, נגד התייעלות, נגד כל מה שיכול להביא לפיתוח וקידמה, בדיוק כמו עמיתה דב חנין. שניהם רצו להלאים את חברות הגז הפרטיות, מה שהיה מחסל את הסיכוי להוציא את הגז ממעבה האדמה, והמשק היה מפסיד הכנסות במיליארדים. היא אפילו התנגדה למבצע של רמי לוי "עוף בשקל", עקב חוסר הבנתה הטוטלי בתורת הכלכלה.

כאשר רצה לבחירות לראשות העבודה (2013) היא הציגה תוכנית כלכלית הזויה לחלוטין, שכללה הגדלת ההוצאות ב-138(!) מיליארד שקל בחמש שנים, תוך ביטול מגבלת הגידול בהוצאות. על כך אמר יו"ר ההסתדרות, עופר עיני: "זה טירוף מוחלט". ראוי גם להזכיר מה אמר עליה איתן כבל, שנהפך לאחרונה, בפליק־פלאק מרהיב לאחור, לבעל בריתה: "פחדנית", "דיקטטורית", "פגעת בחברה הישראלית", "שלי תגמור אותנו".

במחשבה שנייה, אני לא צריך להיות כל כך מודאג. סיכוייה לנצח את ניסנקורן נמוכים. היא כשלה לאחרונה בכל כך הרבה מאבקים פוליטיים, עד שנהפכה ללוזרית הסדרתית של מפלגת העבודה.

לדף הפייסבוק של נחמיה שטרסלר

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ