סיפורן של העצות שהגיעו מ-770

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

מנחם בגין היה מנהיג החלומות של מנחם מנדל שניאורסון, הרבי מלובביץ'. הרב, שנמלט מצרפת בזמן השואה וקבע את מושבו בברוקלין, חיכה 29 שנה שיעלה לשלטון מועמד שלא ישאל "מה יאמרו הגויים" אלא "שואפים לעשות את מה שטוב ונכון ליהודים". בגין מצדו נהג להתייעץ תדיר עם הרבי מלובביץ', גם כשכיהן כראש הממשלה. המשבר בין השניים התרחש כאשר בגין הגיע לוועידת השלום בקמפ דיוויד והסכים לוותר על חצי האי סיני, עד השעל האחרון, בתמורה להסכם שלום עם מצרים. בלי למצמץ ביקש הרבי מלובביץ' למסור לבגין שעליו להתפטר מיד מתפקידו, אם אינו עומד בלחץ וחותם על הסכם השלום.

כל התופעות המעוותות ביחסי ראשי מדינת ישראל ויהדות ארה"ב מגולמות בסיפור של הרבי מלובביץ'. בספר החדש והמצוין שכתבו שלום ירושלמי, יוסי אליטוב ואריה ארליך, "ברגע האמת: הרבי מלובביץ' והדיאלוג הביטחוני-מדיני עם מקבלי ההחלטות בישראל" (גילוי נאות: שלושת המחברים חברים שלי) מתוארת בפרוטרוט הטבעיות שבה מיהרו ראשי המדינה להכפיף עצמם למרותו של הרבי. כולם היו חסידיו. פעם נוזף, פעם מייעץ, הדמויות מתחלפות אבל השיירה בדרך ל־770 (מרכז חב"ד העולמי) ממשיכה. יעקב פרי כראש שב"כ נפגש איתו לפגישה ארוכה; יועמ"ש מערכת הביטחון עו"ד יוסי צ'חנובר נשלח על ידו להגיד למשה דיין לכבוש את דמשק במלחמת יום כיפור; ראש אמ"ן אהרון יריב חלק איתו תוכניות מסווגות של צה"ל; שגריר ישראל באו"ם דאז, בנימין נתניהו, היה אורח קבוע בחצר והתייעץ עם הרבי פעמים רבות. "אני רואה את הרבי כנביא עכשווי... הדברים שהרבי אמר לי, על הצורך לעמוד בגאון על האמת, הם נר לרגלי תמיד ובכל מקום", אמר נתניהו בראיון לספר.

בתגובה לביקורת על התערבותו מרחוק בענייני המדינה, אמר הרבי ב־1970, "לכל יהודי חלק ונחלה בארץ ישראל, ולכן מה שנעשה בארץ ישראל הוא עניינו של כל יהודי". בהזדמנות אחרת ענה לבכיר ישראלי: ״אם בנך היחיד היה משרת בצה״ל לא היית דואג לו? אני מרגיש שיש לי בצה״ל אלפי בנים יחידים״.

אפשר להבין מה מצאו מנהיגי המדינה אצל הרבי מלובביץ'. חוכמתו, כושר הניתוח ומנהיגותו קרצו להם. הרבי מברוקלין ידע להכיל כל ישראלי, שמאלני כימני. אין מחלוקת שאהב את ישראל, אבל בסופו של דבר ישראל היא מדינה ממשית, היא לא מגרש משחקים של יהודים שהעדיפו את הנוחות הכלכלית והתרבותית בארה"ב על פני לקיחת חלק בהקמת מדינת היהודים. הרעיון של מדינה מבוסס על כך שאזרחיה נהנים מפירותיה ומשלמים את מחיר מחדליה. כשראשי מדינה מתייעצים עם הרבי מלובביץ', הם נותנים דריסת רגל במדינה למי שבחר לא לקחת חלק, רק לשבת על הגדר. גדולי הפוליטיקאים מטיפים בבוקר על ציונות ריבונות ועוצמה, ובערב רצים לברוקלין לשאול מה לעשות.

הרבי מלובביץ' סבר כי מניו יורק הוא יכול להביא יותר תועלת לעם היהודי. זכותו לחשוב כך, כמובן, אבל הרעיון הציוני גרס שהתועלת הכי גדולה ליהודים היא כאן. את מחיר המלחמות הנוראיות עם מצרים שילמו מי שגר בארץ ישראל, לא שליחי חב"ד באלסקה. קל לשבת בניו יורק ולבקש מלחמה. חב"ד היא תנועה מפוארת. אם היא רוצה להיות חלק מהחיים במדינת ישראל, המקום לעשות את זה הוא כפר חב"ד. את עצותיהם מניו יורק שימסרו לביל דה בלאזיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ