מה חרדים צריכים ללמוד

סטיוארט הרשקוביץ
סטיוארט הרשקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סטיוארט הרשקוביץ
סטיוארט הרשקוביץ

בין אלפי המועמדים שמגישים בימים אלה את מועמדותם למוסדות אקדמיים ברחבי הארץ, נמצאים גם חרדיות וחרדים רבים אשר החליטו להשתלב באקדמיה ובשוק העבודה. רבות דובר ונכתב על תהליך השינוי העמוק שעוברת החברה החרדית בכל הקשור להשתלבותה באקדמיה ובתעסוקה. הגם שההישגים הם רבים, הדרך עוד ארוכה והאתגרים העומדים בפני מדינת ישראל בעניין משתנים ככל שאנו מתקדמים.

אם בעבר עיקר המאמץ התרכז בהבאת הציבור החרדי לכדי החלטה להשתלב ובקביעת יעדים כמותיים של מספר החרדים באקדמיה ובשוק התעסוקה, נראה כי כעת הולכת ומתבססת ההבנה שנדרשים מאמצים להבטיח השמה איכותית, שתמצה את פוטנציאל ההשתכרות שלהם באופן מקסימלי. זאת לאור מבחן התוצאה, שמעיד כי למרות העלייה חסרת התקדים במספר הסטודנטים החרדיים (150 אחוז בחמש שנים), המגזר החרדי זוכה לייצוג חסר בענפים בהם רמת ההשתכרות גבוהה דוגמת מחקר מדעי, תכנות וייצור מחשבים (על פי נתוני מדד הגיוון שפורסם בדצמבר האחרון). בתחום ההיי-טק המצב עגום ביותר, עם ייצוג חסר ביותר של 2 אחוזים למגזר החרדי מכלל הענף.

נראה כי המצב הנוכחי, סיבותיו נעוצות בשני צמתים מרכזיים שדורשים אסטרטגיה חדשה בהתמודדות עמם. הראשון הוא שלב בחירת תחום הלימוד. נתונים שפירסמה לאחרונה הלמ"ס קובעים שעדיין מרבית החרדים פונים למקצועות החינוך והמשפטים, הידועים כמקצועות מוצפים שהיצע הבוגרים בהם עולה על הביקוש ופוטנציאל ההשתכרות בהם נמוך.

במציאות הנוכחית במשק, שיש מחסור של כ-10,000 אלפים מהנדסים בשוק, חשוב בעיקר שהמדינה, המוסדות האקדמיים והגורמים בציבור החרדי יכווינו את הסטודנטים החרדים למקצועות אלו. אכן, קל ונוח יותר לשלבם במקצועות כמו חינוך ומשפטים הן לאור קרבתם לרקע ותפיסת עולמם של החרדים, הן בגלל שהם דורשים פחות השלמת פערים לימודיים החסרים לרבים מהחרדים והן לאור העובדה שהם נחשבים קלים יותר ללימוד. אולם, בבחירה ב"דרך הקלה" ובהמשך הכוונת החרדים למקצועות אלה אנו חוטאים למטרה שלשמה התחלנו את השינוי – שילובם המוצלח באקדמיה ובשוק התעסוקה לצורך שיפור מצבם הכלכלי של החרדים וחיזוק המשק כולו.

לכן, נדרשת חשיבה אסטרטגית חדשה, אשר תכווין את החרדים בצומת מרכזי וחשוב זה למקצועות יוקרתיים ובעלי פוטנציאל השמה והשתכרות גבוה דוגמת הנדסה, היי-טק ומחשבים.

הצומת השני והחשוב המהווה מכשול בפני השתלבותם של החרדים במקצועות המבוקשים, הוא שלב ההשמה. הנתונים בשטח מראים, שבשלב הקבלה לעבודה וגם לאחריו, מוצאים עצמם חרדים מופלים בשוק התעסוקה. כך, לדוגמה, מחקר שנערך לאחרונה באוניברסיטת תל אביב מצא פער של עשרות אחוזים בסיכוי של מועמדים חרדים להיות מוזמנים לראיונות עבודה, שלא לומר להתקבל לעבודה, בהשוואה למועמדים חילונים. במקרה של בעלי תואר אקדמי הפער אמנם קטן יותר, אך עדיין הפערים גדולים (זאת לאחר שנוטרלו הבדלים דוגמת רקע עדתי, שירות צבאי, ניסיון ועוד). המחקר הראה, כי למרות כברת הדרך שנעשתה, עדיין ישנם חסמים בדמות דעות קדומות וסטראוטיפים הפוגעים בסיכויים של חרדים להשתלב בתעסוקה איכותית ומצמצמים את מגוון האפשרויות העומדות בפניהם.

הפערים אינם נעצרים בשלב הקבלה והראיונות, וממשיכים בכל הקשור לרמת השכר. על פי מדד הגיוון שנזכר כאן, בענפים שבהם רמת ההשתכרות היא גבוהה במיוחד, פערי השכר בין החרדים לבין קבוצת ההשוואה התגלו כגבוהים מאוד, והגיעו לשיעור של כ-50 אחוז. כל טענה כי פערי השכר נובעים מהבדלים ברמת ההכשרה והמקצועיות של העובדים החרדים היא מחוסרת כל יסוד, ויעידו על כך מאות בוגרינו החרדים המשתלבים בחוד החנית של תעשיית ההנדסה והיי-טק בחברות המובילות בארץ ובעולם.

טיפול בצמתים החשובים הוא האתגר הגדול והמרכזי העומד בפתחם של האקדמיה, המשק והחברה הישראלית כולה, והימנעות ממציאת פתרונות וגיבוש אסטרטגיה להתמודדות עימם תפגע בהמשך הצלחת התהליך החשוב אשר אנו נמצאים בעיצומו.

הכותב הוא סגן נשיא המרכז האקדמי לב. השבוע ייצא לדרך פרויקט "קמפוס טל" החדש, שינגיש את האקדמיה לכ-4,000 סטודנטיות מהציבור הדתי והחרדי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ