ימים של התקפה על הדמוקרטיה

נאומו של עמוס שוקן בפתיחת ועידת ישראל לשלום, 2017

עמוס שוקן
עמוס שוקן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס שוקן
עמוס שוקן

כשתיכננו את ועידת ישראל לשלום הראשונה, בשנת 2014, לא ידענו שביום הוועידה תהיה אזעקת "צבע אדום" הראשונה בתל אביב. כשקבענו תאריך לוועידה השנייה, דצמבר 2015, לא ידענו שהיא תתקיים בתקופה של גל אלימות חדש של אינתיפאדת הסכינים. אבל, כשהחלטנו על הוועידה השלישית ידענו שהיא תתקיים בזמן של התקפה קשה, דווקא מבפנים, על הדמוקרטיה הישראלית.

הדיון הציבורי היום כבר אינו התנחלות כן או לא, כיבוש ואפרטהייד כן או לא, שלילת זכויות כן או לא, אלא בשאלה אם בכלל מותר או אסור לקיים דיון בסוגיות האלה. אם מותר או אסור ל"שוברים שתיקה" לדבר בכל מקום בישראל או בחו"ל, אם מותר למורה באקדמיה לומר לתלמידים את דעתו, ואם מותר במדינה שחמישית מאזרחיה ערבים לבצע שיר של משורר ערבי. הדיון הוא בזכות לחופש דיבור או בהיעדרה.

בפרפרזה על הלל הזקן, הדמוקרטיה הישראלית עומדת על שלוש רגליים: שוויון זכויות, כמובטח בהכרזת העצמאות; חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שנותן תוכן לזכויות; והפרדת רשויות, כלומר עצמאות מערכת המשפט כך שתוכל להגן על הזכויות האלה. אלא שהממשלה, ובמיוחד הגורם המוביל בה, "הבית היהודי", מתנגדים לשוויון, כפי ששמענו ממשנתו המדינית של ח"כ בצלאל סמוטריץ'. חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שנתן מעמד חוקתי לזכויות אדם, מושמץ בשקר שכאילו נוצר במחטף על ידי הנשיא אהרן ברק, בשעה שהוא מעשה חקיקה של ממשלת ימין בתקופה הטרום-פשיסטית שלו. שרת המשפטים עצמה פועלת לקעקע את אי תלותה של מערכת המשפט. אני יכול להציע לה אלטרנטיבות פשוטות יותר: לבטל את חוק היסוד בהצבעה פשוטה בכנסת, או לשנותו לחוק יסוד: כבוד היהודי וחירותו. לשם היא חותרת.

מדוע כל זה דרוש לממשלה? כי בלי חיסול אבני היסוד האלה של הדמוקרטיה אי אפשר לקיים כיבוש ששולל זכויות. כדי לקיים אותו צריך להשתיק את מבקריו, להתנכל ל"שוברים שתיקה" ל"בצלם" ולארגוני זכויות אדם אחרים ולשקר שהם פוגעים בחיילי צה"ל בשעה שפעולתם היא אך ורק נגד מדיניות הכיבוש, ולסתום את הפה למרצים באוניברסיטאות. שלטון שעסוק ביצירת אויבים פנימיים הוא שלטון שאנחנו מכירים יותר מדי טוב. האם הלקח היחיד מן ההיסטוריה שלנו הוא דימונה, או שחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו הוא לקח חשוב לא פחות?

הוועידה מתקיימת כאשר שאיפתו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לקדם הסדר בינינו לבין הפלסטינים פותחת פתח לדינמיקה חדשה. משני הצדדים המנהיגים הביעו רצון לנהל מו"מ בחסותו, ואני מקווה שהרעיונות שיעלו בוועידה יתרמו לדיון הזה. אסטרטגיה חדשה דרושה לא רק להסדר יחסינו עם הפלסטינים, אלא גם ליחסינו בתוך הבית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ