הוד מעילתו

אמיר אורן
אמיר אורן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
בנימין נתניהו וארי הרו
בנימין נתניהו וארי הרו, 2008
אמיר אורן
אמיר אורן

ארי בן כנען שילהב את דמיונם של יהודים־אמריקאים, שהתמוגגו בשנות ה–60 וה–70 מ״אקסודוס״ וחיפשו שם עברי חסון וגאה לבניהם (וג׳ורדנה היא ירדנה, לכבוד אחותו של ארי, לבנותיהם). הם לא העלו בדעתם שרמטכ״ל מוצלח עשוי להיראות פחות כמו פול ניומן ויותר כמו נוימן, הפקיד השמנמן בעירייה. הלם ומורא היו מכים בהם אילו קלטו שאותו בן כנען מהולל, אילו שרד על ענף בצמרת הישראלית, היה מואשם בהטרדה מינית או בלקיחת שלמונים מקבלני מגדלים.

כשארי הגיע לכנען, הוא חבר לשילוב המושלם של רבע ישראלי ושלושה רבעים אמריקאי, תמהיל של סיירת מטכ״ל ואם־איי־טי, שנמוג לתוך העליבות של חיי לשכת ראש הממשלה ומשפחתו, לבקבוקי הקבצנות והקמצנות, כשהמידות התרומיות סרחו לתובענות התרומות. אתמול קוסם, היום מכשפה.

מדור הזירה

ישראלים שכבר ראו הכל, ממשה קצב עד אהוד אולמרט, התרגלו לעובדה שראשות הממשלה היא עוד תחנה בדרך למעשיהו. יש שמגיעים לכלא מכנופיית פרדס כ״ץ ויש שמהכיסא ליד ישראל כ"ץ. חבל רק על עינוי הדין — לא של החשוד הבכיר, הוא בצד של המענים — אלא של הציבור.

את ראשות הלשכה או הסגל הקפיד בנימין נתניהו לאייש רק ביומנאים, אחראים (במיוחד בפני אשתו) על לוח הזמנים שלו, שמובטח שיסתבכו במהרה; והרשימה ידועה. מי שנחשד ביושר מופלג — נפסל. הצלחת הניבוי מדהימה, אך בצר לאקס־רל״ש, הוא ניתק מהאונייה השוקעת ונאחז בקרש של עד מדינה, המקור הפנימי המפיח רוח אמת של כוונה פלילית בקטלוג יובשני של עובדות ומספרים, שהנאשם מיתמם ומספק להם הסבר יצירתי.

גם נפתלי בנט ואיילת שקד, בוגרי הלשכה טרום־רה״מ, יכולים למסור עדויות אופי, ולא בהכרח לטובת החשוד, אך כעת נוח להם להיבנות ממפלתו מעמדה צדקנית של ימין קשה, החושש שיואשם באובדן שלטונו של הימין הרך. שקד נשענה על חוק יסוד הממשלה, המאפשר להחזיק בקרנות המזבח עד להרשעה בבית המשפט המחוזי בירושלים. לשיטתה יום־יום, במרוצת המשפט, תדהר השיירה המייבבת מבלפור לסלאח א־דין — מול חלונה — ובחזרה, כשבהפסקה יסתגר הקברניט בחדר צדדי ויעסוק בענייני הממלכה, מהצעות חוק ועד תקיפות בסוריה. כל זאת, לנוכח אפשרות לאישומי שוחד, מרמה והפרת אמונים. בסעיף האחרון, במובן הציבורי, אין חזקת חפות. בהתנהגותו הנלוזה לאורך שנים מעל נתניהו באמון הציבור.

אם, משיקוליו התכסיסיים, כדי שיישאר לו במה לסחור, הוד מעילתו לא יתפטר, מתבקשת הכרזת נבצרותו. מהלך כזה אינו מחייב המתנה להגשת כתב אישום. הודעתה הקרובה של המשטרה על סיכום תיקי 1000 ו–2000 עם תשתית ראייתית, כלומר המלצה להעמדה לדין, ומה עוד אחרי כל השלמות החקירה שציוותה הפרקליטות וההשגחה הצמודה של היועץ המשפטי, תהיה המקבילה התביעתית לשבץ שהיכה באריאל שרון. על נתניהו להיכנס לתרדמת פוליטית עד לסיום ההליכים נגדו. אם ינוקה או יזוכה, יוכל לנסות לחזור.

לא החוק מחייב שרים (להבדיל מראשי ממשלה) להתפטר עם הגשת כתב אישום נגדם. זאת הלכה שחידש אהרן ברק על בשרו של אריה דרעי. גורל עתירה לבג״ץ, למען יגזור על נתניהו נבצרות, תלוי בשניים — אביחי מנדלבליט, המסוגל להחליט שלא להתנגד ולהשאיר את הזירה לפרקליט פרטי של נתניהו, ונשיאת בית המשפט העליון. מסוף אוקטובר ואילך, עידן הנשיאה אסתר חיות, הסיכוי להחלטה כמו־ברקית גבוה יותר. אפשר להתחיל לגלגל את התואר, הוד נבצרותו.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ