אי אפשר ליהנות באמת מהשקט בעוטף עזה

אלון שוסטר
אלון שוסטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלון שוסטר
אלון שוסטר

לפני כשבועיים נפתחה שנת הלימודים. בשער הנגב עשינו היסטוריה כשחנכנו לראשונה מזה 35 שנה גן ילדים חדש, שלא נבנה מאילוצי ביטחון אלא מצמיחה דמוגרפית וריבוי ילדים. בחסות השקט הביטחוני של השנים האחרונות חוותה מועצת שער הנגב צמיחה דמוגרפית מרשימה, פריחת עסקים וחיי קהילה משגשגים. עיר הנפה של שער הנגב, שדרות, גם היא מתפתחת בצורה מעוררת השתאות ובכלל, אזור עוטף עזה הפך בעיני משפחות רבות מכל הארץ למבוקש ואטרקטיבי.

עם זאת, קשה להישאר אדיש לפער האדיר בין איכות ורמת החיים שלנו ביישובינו הפורחים, לבין אלו של שכנינו מעבר לגבול.

בסיוע מפקדת התיאום והקישור לעזה, צללתי השבוע לעולם המדכדך של התשתיות ברצועה. בחסות ההיענות של ישראל לבקשת אבו מאזן לצמצם באופן משמעותי את אספקת החשמל לרצועה, נאלצים תושבי רצועת עזה להסתפק היום, באופן יחסי, בפחות מ-5 אחוזים מהחשמל שאנחנו צורכים. באופן שיגרתי, אספקת המים היא אחת ליומיים, כאשר מי השתייה בעלי ריכוז מלחים גבוה מאוד ביחס למה שמקובל בישראל. 104 אלף קוב של ביוב מוזרמים, מדי יום לים התיכון (חלקם כלל לא מטופלים, רובם מטופלים חלקית מאוד). ליבשה מוזרמים כ-26 אלף קוב, רובם מטופלים חלקית בלבד. כ-10 אחוז מהזיהום היבשתי מגיע אלינו, דרך נחל חנון.

בעוד אנחנו בוחרים לגור בעוטף עזה, ישנו קושי אנושי אמיתי להתקיים בחלקת האדמה היפהפייה שלנו בידיעה כי כמה מאות מטרים מאיתנו מיליוני אנשים חיים בתנאים מחפירים. נכון, את רוב האשמה למשבר ההומניטרי ברצועת עזה נושא שלטון חמאס, בהתנהלותו וביחס שלו כלפי עמו שלו. כישראלים גאים, ציונים ויהודים המקדשים חיים, כל חיים, אנחנו תובעים כי מדינת ישראל תציב את סוגיית תנאי הקיום האנושיים בעזה בקדמת סדר היום שלה ותעשה כמיטב יכולתה לגייס לשם כך בני ברית בעולם בכלל ובקרב העולם הערבי בפרט.

בעוד שיש כאלו, משני צדי הגבול, המאמינים שסבב מלחמה נוסף יביא לשקט, אני סבור שלצד עמידה בוטחת ואמיצה על ביטחון ישראל, חובתנו לייצר חתירה עיקשת וחכמה לרגיעה ארוכת שנים ולתהליכים מקדמי פיוס. מן הדין שנעשה כל מאמץ למען שימור התקווה של כל באי הארץ המשותפת, תקווה לימים של שקט וללילות של שלווה.

ביום שישי הקרוב, 15.9, נקיים ברחבת הסינמטק של העיר שדרות, העיר שהפכה בעל כורחה לסמל הקסאמים אך בשנים האחרונות הפכה גם לאחת הערים הגאות בישראל, אירוע ציבורי רחב תחת הכותרת "משדרות תפתח התקווה - בוחרים בחיים בעוטף עזה". באירוע ייקחו חלק מאות מתושבי האזור שמבקשים לומר לשכנים שלנו: "גם אם יתמהמה, בוא יבוא היום בו עזה תהפוך מגדר של פחד לגשר של תקווה".

בקש שלום ורדפהו.

הכותב הוא ראש המועצה האזורית שער הנגב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ