די כבר עם השטות של גיוס החרדים

קובי ניב
קובי ניב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קובי ניב
קובי ניב

דומה שאין שום דבר המעסיק את החברה הישראלית, במשך עשרות בשנים באובססיה מטורפת יותר מעניין גיוס החרדים לצה"ל, הידוע גם בשמו המכובס "השוויון בנטל".

מאות אלפי מאמרי זעקה ובלהה קורעי לב נכתבו, רבבות נאומים חוצבי להבות נישאו, מפלגות נושאות לפידים קמו ונפלו על הגיוס הזה, ממשלות התנודדו ונסדקו עורות כיסאותיהן, חוקים נחקקו בסלע ובוטלו בשקל, ועדות ועוד ועדות ישבו והפליצו והמליצו ובתי משפט, מקטון ועד עליון, דנו והירהרו ועירערו ופסקו, ומה יצא מכל זה? כלום.

הכל נשאר כשהיה. החרדים לא התגייסו ולא מתגייסים וגם לא יתגייסו לצבא. נקודה.

נכון, מדי פעם ישנה הצגה תקשורתית מתוזמרת של 14 חרדים שהתגייסו לנח"ל החרדי, וחדשות על חייל חרדי שבשכונה שלו צעקו עליו וקיללו. אבל העובדה היא שבמהלך כל השנים - עם כל הנאומים והמאמרים והמפלגות והוועדות והתמרונים ורוב הלהט ומרבית הלהטוטים והחוקים והתקנות - אחוזם ומספרם של החרדים המתגייסים לצה"ל לא השתנה כהוא זה כל השנים הללו ונותר בדיוק אותו דבר, מלבד סטיות שוליות פה ושם לפה ולשם.

אבל למרות זאת, למרות שכל בלבולי הביצים על גיוס החרדים לא מעלים ולא מועילים ולא כלום, בכל זאת ממשיכים הזועקים מרה בצעקת גיוס החרדים, בחינת ייהרג הוא ובל יעבור עבור הציונים. וכי למה בעצם? מה בדיוק מפריע לכם בזה?

הרי הצבא לא זקוק לחיילים החרדים. יש לו גם ככה יותר מדי חיילים. ואם יתגייסו אכן החרדים בהמוניהם, כצעקתכם, הרי צה"ל יצטרך לשנות את כל אופיו כדי שהללו יוכלו לשרת לפי אמונתם, וזה מה שהצבא צריך? זה מה שאתם רוצים? והרי אם זה יקרה, אתם תזעקו "הדתה" עד לב השמים, נכון? אז תפסיקו כבר לבלבל בשכל עם "השוויון בנטל".

ובכלל, את כל המצב המטופש הזה, שבו החרדים גם לא מתגייסים וגם מקבלים תמיכה כספית עבור לימודים לכאורה בישיבה באותה עת עצמה שבה בנינו ובנותינו כולם כביכול נושאים בעול הביטחון, את כל האיוולת הזאת, אנחנו (הרוב החילוני, המסורתי והדתי) הבאנו על עצמנו. זה אנחנו שאמרנו לחרדים "אם תלמדו בישיבה לא תתגייסו לצבא", אז הם כולם לומדים כביכול בישיבות, ומקבלים מאיתנו קצבאות. אנחנו הם אלו שכופים עליהם לרמות אותנו ואז כועסים עליהם שהם מרמים אותנו. אנחנו פה גם הטיפשים, גם הרמאים, גם המרומים וגם המטומטמים.

אבל לאיוולת הזאת יש מוצא מאוד פשוט – לבטל כליל, בחוק, את חובת הגיוס למי שמסיבות דת ומצפון אינם חפצים בכך.

מה שיקרה אז הוא דבר נורא פשוט – מספר החרדים המתגייסים לצה"ל יישאר לפחות כפי שהוא עתה וכפי שהיה תמיד. מספר הלומדים בישיבות, והתקציבים הזורמים אליהם, יקטנו משמעותית. וכל הגברים המשוחררים הללו, משלא יצטרכו יותר לרמות כאילו הם לומדים בישיבות, יצטרפו למעגל העבודה, וזה הרי כאילו מה שאתם רוצים, לא ככה?

כי כמו שאנחנו נוהגים, מרמים את עצמנו לדעת ומנסים לכפות בכוח על החרדים את הגיוס לצה"ל, לא נשיג ולא כלום, כפי שכבר הוכח שוב ושוב כל השנים הללו.

אז אולי די?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ