נשף מסכות בחסות הפונדקאות

אסף וייס
אסף וייס
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
הפגנה של זוגות חד-מיניים על זכותם לפונדקאות, במארס 2016
הפגנה של זוגות חד-מיניים על זכותם לפונדקאות, במארס 2016צילום: אמיל סלמן
אסף וייס
אסף וייס

מערכת היחסים בין בג"צ לממשלה מתוחה מאוד בתקופה האחרונה, והנה עוד נושא שבו הן חלוקות ומזה זמן מה רוקדות צעד אחד קדימה ושניים אחורה, במה שנדמה כמו ריקוד בנשף מסכות. עתה הגיעה השעה לסיים את נשף המסכות הזה ולהכריע סוף סוף בסוגיית הפונדקאות.

נתחיל מההתחלה: חוק הפונדקאות הישראלי נחקק לפני 20 שנה. על פיו, גברים ונשים, שהם בני זוג ולא יכולים להרות, רשאים להגשים את חלומם להיות הורים באמצעות אם פונדקאית. בעבור זוגות סטרייטים המורכבים מגבר ואישה מדובר ב-20 שנה של הגשמת הזכות להורות, אבל בעבור נשים רווקות וזוגות מאותו המין מדובר ב-20 שנה של אפליה, שגוררת ויתור על חלום ההורות, או הפעלת הליכי פונדקאות מורכבים ויקרים בחו"ל. כל זה לצד מאבקים משפטיים אינסופיים בנושא. 

מדור הזירה

בשבתה כשרת הבריאות, ח"כ יעל גרמן (יש עתיד), ניסחה הצעת חוק המבקשת לסיים את האפליה שבחוק ולאפשר לכולם גישה להליכי פונדקאות. במקביל, לפני שנתיים הגישו איתי ויואב פנקס-ארד ועמותת "אבות גאים" עתירה לבג"צ נגד האפליה בחוק. שופטי בג"צ אומנם מתחו ביקורת על התנהלות המדינה בעניין אי-התרת פונדקאות בישראל לזוגות חד מיניים, ליחידים וליחידות, ואותתו כי אם לא יימצא פתרון לסוגיית האפליה בחוק בקרוב, בית המשפט ייאלץ לפסוק בנושא. אבל במקביל גם העניק לכנסת ארכה של חצי שנה להסביר את סוגיית האפליה או לשנות את החוק. שלושה חודשים בלבד לאחר אותה ארכה, הפילה הקואליציה את הצעת החוק של גרמן.

בריקוד הזה של הממשלה ובג"צ בנושא הפונדקאות, נדמה שכולם מתעלמים מהשערה אחת – שהסיבה להתנגדות הממשלה לתיקון האפליה ככל הנראה נעוצה בהומופוביה ושמרנות, ותו לא. עם זאת, בהצבעה האחרונה בכנסת, נשרה עוד מסכה מעל פניו של שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה). בנאומו לפני ההצבעה האחרונה, הפגין שר הבריאות חוסר ידע בהליכי החקיקה הקודמים בנושא ובעבודתה הרבה של הממשלה הקודמת לתיקון האפליה בחוק הפונדקאות, ובכך הפגין בנוסף להומופוביה גם חוסר מקצועיות. 

לו ליצמן היה בודק, הוא היה מגלה שבמשך יותר משנה ישבה הממשלה הקודמת לצד נציגים ממשרדי הבריאות, הרווחה, הפנים, המשפטים והחוץ וגיבשה הצעת חוק ממשלתית, שמטרתה לסיים את האפליה בחוק תוך התחשבות בשיקולים הרלוונטיים. הצעת החוק הממשלתית ההיא אף זכתה לתמיכתה של הכנסת הקודמת בקריאה ראשונה, אך לא השלימה את הליכי החקיקה בשל התפזרות הכנסת מספר שבועות לאחר מכן. אי בקיאותו של ליצמן בהליך החקיקה הזה מביכה מבחינה מקצועית, והתנגדותו לחוק פונדקאות חדש ומאוזן מעלה את הסברה שבבסיס התנגדותו עומדת גם תפישה הומופובית.

אל הבליל הזה מצטרף בג"צ, שזה למעלה מ-15 שנה מאפשר לכנסת ולממשלה להמשיך את נשף המסכות ולא לתקן את האפליה בחוק. ארכות, ועדות, דיונים ואמירות שונות של שופטי העליון נגד האפליה הובילו עד היום לאותה תוצאה – המשך המצב הקיים ואי תיקון החוק. אבל עכשיו דווקא יש לבג"צ הזדמנות, לאור ההתנגדות האחרונה של הממשלה לתיקון החוק, להפסיק את נשף המסכות הזה ולהכריע סוף סוף מבחינה משפטית שאין כל הצדקה לאפליה המתמשכת בזכות להורות ובזכות לשוויון.

הכותב הוא יועץ בכיר לשעבר לשרת הבריאות, אשר ריכז וניהל את העבודה על תיקון חוק הפונדקאות מטעמה בממשלה הקודמת

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ