מפתיע שהופתעת, השר לביטחון פנים

ניידת משטרה שרופה בכפר קאסם, יוני 2017

הקריאה נשמעה מפתה - לזמן מוגבל יכולים אזרחיה הערבים של ישראל, שהחזיקו בביתם נשק בלתי חוקי, להעבירו לידי המשטרה בלי להסתכן בהגשת כתב אישום. כך יצא לדרך המבצע החגיגי לאיסוף כלי נשק בלתי חוקיים ביישובים הערביים. אבל לאכזבת המשטרה והמשרד לביטחון פנים, הוא הסתיים בקול ענות חלושה. בסך הכל נאספו 14 כלי נשק מכלל היישובים הערביים, והמשטרה והמשרד לביטחון פנים הפנו אצבע מאשימה להנהגה הערבית, על שלא עודדה מספיק את הציבור להתגייס למבצע.

אבל תמוה מלכתחילה שתוצאות המבצע הפתיעו את השר לביטחון פנים, הלוא חוסר האמון של החברה הערבית כלפי משטרת ישראל וכלפי פעילות משרדו בקרבם ידוע זה מכבר. הציפייה שלו שמבצע ראשון לאיסוף נשק ינחל הצלחה היתה, לצערנו, לא מציאותית. עליו לדעת שלשם בניית אמון החברה הערבית במשרדו ובמשטרה עליהם לרוץ למרחקים ארוכים. אמון לא בונים במבצע איסוף נשק אחד.

כ-60% מהציבור הערבי חש חוסר אמון במשטרה, כך עולה מסקר מקיף שערכו "יוזמות קרן אברהם" ומכון הסקרים המתמחה בחברה הערבית "סטאטנט". חוסר האמון המהותי של אזרחי ישראל הערבים שומרי החוק בכוחות האכיפה יצר גם תחושה של חוסר ביטחון לגבי שלומם ושלום משפחתם. המשטרה כמעט ואינה נוכחת ככוח מגן בחייהם. לפי מצאים שעולים מאותו הסקר, לדעת 36% מהמשיבים בלבד, האחריות להגנה על התושבים מוטלת על המשטרה. כלומר, 64% מערביי ישראל סבורים שהמשטרה לא אחראית להגן עליהם. זה נתון מדהים ומדכא. לא מפתיע, אם כן, ש-54% מהמשיבים דיווחו כי יישובם סובל מאלימות ומפשיעה.

היעדר האכיפה ביישובים הערביים איפשר כר פעולה פורה לארגוני פשע וכנופיות, וכפועל יוצא מכך להזרמת נשק בלתי חוקי לרחובות. 60 מקרי רצח ארעו ביישובים הערביים בישראל מתחילת השנה בלבד, כשבכל שבוע תמונות נרצחים חדשים מופיעות מעל דפי העיתונים. האזרחים הערבים מבינים מכך שאת תחושת הביטחון עבור ילדיהם עליהם ליצור בעצמם. כך נוצר מצב שבו בבתים רבים מוחזקים כלי נשק שלא כחוק. 

אין ספק שמבצע איסוף הנשק של המשטרה חשוב גם ברמה הפרקטית וגם ברמת המסר שהוא מעביר לחברה הערבית, שמנהיגיה דורשים כבר שנים יותר פעולות אכיפה ומדיניות נחרצת למיגור הפשיעה בה, לצד הפגנת מחויבות מצד המשטרה לביטחון האזרחים הערבים. ואולם, אחרי שנים של חוסר אמון, על המשטרה והמשרד לביטחון פנים להתאים ציפיות ולהבין שמבצע האכיפה הזה, מבורך ככל שיהיה, הוא רק צעד ראשון במה שצריך להיות מהלך ארוך טווח, שכולל צעדים רבים לבניית אמון הציבור.

בין הצעדים הנדרשים אפשר למנות, למשל, פענוח רציחות, ביצוע מעצרים, הגשת כתבי אישום, הגברת נוכחות משטרתית בתוך היישובים (ולא רק בשוליהם), יצירת תחושת ביטחון ברחובות ובעיקר תחושה שהמשטרה נמצאת בשטח ומגנה על התושבים, גם אם הם ערבים.

מהסקר המדובר עלתה עוד תוצאה, הפעם אופטימית: 70% מהאזרחים הערבים הביעו נכונות להירתמות אישית למאבק באלימות בחברה הערבית. רבים מהם גם לוקחים חלק פעיל במסע ההסברה שמובילות בימים אלה קרן אברהם וועדת המעקב העליונה בדבר המאבק באלימות בחברה הערבית, תחת הסיסמא "נקה ביתך מנשק". מידי יום מצטרפים עוד ועוד מובילות ומובילי דעה, לצד נבחרי ציבור, לקריאה הציבורית למסירת הנשק מרצון וליצירת דה-לגיטימציה לאחזקה ושימוש בנשק. כך שאל למשטרת ישראל ולמשרד הביטחון להתייאש מהחברה הערבית.

אנחנו בטוחים שהמשך פעילות ציבורית בנושא, דיווח מתמיד על הישגי האכיפה, קיום כנסים ציבוריים ועבודה משותפת ומלאה עם הרשויות המקומיות, לצד בניית אסטרטגיה ארוכת טווח לאיסוף נשק - כזו המבוססת על אמון הולך ונבנה של הקהילה עם המשטרה - יביאו בסופו של דבר לשינוי משמעותי במערכת היחסים של החברה הערבית עם החברה האזרחית, ובכלל זה עם משטרת ישראל. וחשוב מכך, לשינוי באיכות החיים ובתחושת הביטחון של האזרח הערבי בביתו, ומכאן של כלל אזרחי ישראל.

אמנון בארי-סוליציאנו וד"ר ת'אבת אבו ראס הם מנכ"לים שותפים ב"יוזמות קרן אברהם"

תגובות