הפרקליטות הפרטית של איילת שקד

מיכאל ספרד
מיכאל ספרד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יששכרוף, מתוך הסרטון של "מילואימניקים בחזית"
יששכרוף, מתוך הסרטון של "מילואימניקים בחזית"
מיכאל ספרד
מיכאל ספרד

"בעשור השני של המאה ה-21 התגברו המגמות האנטי-דמוקרטיות בישראל. פוליטיקאים בכירים ובראשם ראש הממשלה עשו שימוש נרחב ברטוריקה של הפחדה והסתה נגד ארגוני החברה האזרחית מהזרם שביקר את הקולוניאליזם הישראלי בשטחים הפלסטינים הכבושים, המרחב הפוליטי צומצם על-ידי חקיקה שפגעה בחופש הביטוי ובאפשרויות המימון של מתנגדי הכיבוש וההתנחלות, וגופי ימין הנתמכים ומתואמים עם הממשלה ניהלו מערך של ריגול, השמצה והַשְנאה נגד היריבים מהמחנה הדמוקרטי. תהליכים אלה קיבלו לפרקים רוח גבית מפתיעה מגופים ומוסדות שתפקידם החברתי והחוקתי הוא להגן על העקרונות הדמוקרטיים, כגון העיתונות, המשטרה ומעל הכל – היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות".

כשייכתבו דברי הימים של ממלכת נתניהו וההיסטוריונים יעשו חשבון עם הגורמים לאפילה המשתלטת בימים אלה על ישראל, לפרקליטות יוקדש פרק מרכזי. בתוך הפרק הזה פרשת דין יששכרוף תככב כאחד מהשיאים של תהליך ההתקרנפות וההתרפסות הפרקליטותית בפני הדרג המיניסטריאלי. הפרשה החלה בהיענות זריזה ושערורייתית של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ופרקליט המדינה, שי ניצן, לפניה של שרת המשפטים, איילת שקד.

מדור הזירה

שקד ביקשה שתלונה שהגיש ארגון ימין נגד יששכרוף, דובר ארגון שוברים שתיקה, על אירוע בו העיד בפומבי שעשה שימוש באלימות כלפי פלסטיני, תיחקר בדחיפות. תחת להודיע לשרה כי פנייתה אינה לגיטימית וכי מערכת אכיפת החוק אינה פועלת לפי תכתיבים של הדרג המדיני, ובוודאי שאינה משמשת ככלי ניגוח ביריבים פוליטיים, מנדלבליט וניצן הורו למשטרה לזמן את יששכרוף לחקירה. אחר כך הם ניסו לכסות על מעשיהם כשטענו שמדובר בתלונה שהפרקליט הצבאי הראשי ביקש שתיחקר, דבר שבאופן חסר תקדים הוכחש על ידי דובר צה"ל. ולבסוף, אתמול, השלימה הפרקליטות את השירות הפוליטי שהעניקה לשרה הממונה על ידי ניסוח מכתב סגירת תיק, שמפר כל כלל מקצועי משפטי אפשרי ושיגורו אל גופי הימין היקרים כל כך לשרה.

תיק החקירה כולל, כך לפי המכתב, את עדותם של יששכרוף, המ"פ שלו והפלסטיני שאותר ושלהערכת גורמי החקירה הוא שהיה במוקד האירוע. הפלסטיני, חסן ג'ולאני, הכחיש שהופעלה עליו אלימות למעט זו שנדרשה כדי לאזוק אותו, המ"פ תמך בעדותו ואילו יששכרוף עמד על גרסתו כי הכה את הפלסטיני שעצר והכניס לו "ברכיות". אין ספק שבמצב ראייתי זה יש לסגור את התיק ולא ניתן להגיש כתב אישום נגד יששכרוף. מדובר בתיק שאין בו ראיות מספיקות להגשת כתב אישום.

יחד עם זאת, במקרים שבהם התיק כולל ראיה מפלילה (במקרה זה הודאתו של החשוד בביצוע העבירה) כללי הזהירות הנוהגים בפרקליטות מזה שנים, לא מאפשרים לנקותו מכל חשד. ובכלל, בתיק שיש בו "מילה מול מילה" ושאין בו אקדח מעשן בדמות תיעוד מלא של האירוע, הפרקליטות לעולם לא תקבע מה היא ה"אמת" וניסוחיה ייצמדו לז'רגון המשפטני הפתלתל והכולל ביטויים כגון: "אין ראיות מספיקות להגשת כתב אישום", "סימן שאלה מרחף", "לא ניתן לקבוע", וכשממש רוצים להשתולל: "עושה רושם ש". כל אלה ניסוחים המאפשרים נסיגה למקרה שתגיע ראיה נוספת, או בהקשר שלנו – למשל, אם יתברר שג'ולאני ההמום מהאמביציה הישראלית לחקור בירכיות שקיבל מחייל לפני שלוש שנים וחצי הכחיש את המכות כי חשש  שיאונה לו רע. או שבכלל יתברר שהיה אירוע נוסף שבו יששכרוף עצר פלסטיני בחברון (כן, כן ג'ולאני הוא לא הפלסטיני היחיד שנעצר בחברון).

והנה, זה קרה. כבר ביום שבו פורסמה ההחלטה התברר שהמשטרה לא חקרה עד נוסף לאירוע שדווקא מאשר את דברי יששכרוף. יום נוסף חלף והתברר שהמשטרה חקרה את הפלסטיני הלא נכון. הקצין הקרבי יששכרוף שירת בחברון תקופה ארוכה והיה מעורב במעצרים רבים, רק לגבי אחד מהם סיפר שעשה שימוש באלימות קשה. לכן פרקליטות מקצועית נזהרת בניסוחיה. אלפי חשודים שהתיק נגדם נסגר מתחננים שהפרקליטות תקבע פוזיטיבית שלא היו מעורבים בכל עבירה (כולל מנדלבליט עצמו שבטרם מינויו ליועמ"ש אף הגיש עתירה לבג"צ בדרישה שסגירת תיק החקירה נגדו במסגרת פרשת הרפז תנקה אותו באופן מלא). כך נוהגת פרקליטות בדרך כלל, אבל לא כשהיא משרתת את הבוסית שקד.

במכתב המודיע על סגירת התיק, קבעה המשנה של שי ניצן, עו"ד נורית ליטמן, לגבי גירסתו של יששכרוף ש"מדובר בטענה שקרית" וש"[ה]דברים לא אירעו". חד וחלק.

בתשוקתה להתרפס בפני שקד, לספק לה את הסחורה הפוליטית-ציבורית, הפרקליטות התגייסה למחלקת ההיסטוריה של צה"ל. ואם יתברר בעוד כמה ימים או שבועות או חודשים שישככרוף אמר אמת, שהחקירה האומללה לא הגיע לפלסטיני הנכון או הפחידה את הנכון מלספר את שקרה? מה אז? הכותרות האדומות של העיתונים כבר הטילו רפש. עיתונאי החצר של ארגוני הימין כבר שתו את הדם של שוברים שתיקה. יששכרוף כבר ישאר שקרן בעיני הציבור ואף אחד לא יפצה את הנזק הציבורי שנגרם לשוברים שתיקה. המטרה שסימנה שקד לדרג המקצועי במשרד המשפטים הושגה, והיום שבו החוק עליו היא עמלה להוצאת שוברים שתיקה אל מחוץ לחוק עשה עוד צעד חשוב קדימה. היועמ"ש, גם אם יתנגד לחוק לא יוכל לרחוץ בניקיון כפיו.

היום כולם מריעים לפרקליטות שתרמה עוד סנוקרת לפוגרום המתמשך על שוברים שתיקה. אבל יום יבוא והרוח תשנה כיוון והשאלה תישאל בעוצמה: איפה אתם הייתם, מנדלבליט וניצן, כשהמערכה על הדמוקרטיה התנהלה במלוא עוזה? כי יששכרוף ועדותו הם הרי פיונים במאבק להשתיק ולהעלים את הכוחות המתנגדים לכיבוש, להתנחלות ולאפרטהייד הישראלי.

הכותב הוא היועץ המשפטי של ארגון שוברים שתיקה

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ