זה נטו מנהיגות

רועי פולקמן
רועי פולקמן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
שר האוצר, משה כחלון וח״כ רועי פולקמן
שר האוצר, משה כחלון וח״כ רועי פולקמןצילום: אוליבייה פיטוסי
רועי פולקמן
רועי פולקמן

אני גאה בעובדה שלציבור בישראל יש מאתנו ציפיות אינסופיות. ממי שלא עושה, אין ציפיות. הציבור רואה בשר האוצר, משה כחלון, ובחברי כולנו מפלגה שגם אכפת לה מהציבור וגם יכולה להוביל שינוי. כך רואים גם עיתונאים רבים.

ולא בכדי. כבר שנתיים וחצי שאנחנו מובילים לשינוי באופייה של הכלכלה והחברה הישראלית מתוך תפיסת עולם של ראייה ארוכת טווח, הוגנות ואחריות לטובת כלל הציבור בישראל.

מדור הזירה

כיו"ר סיעה לאומית וליברלית הממוקדת בנושאים חברתיים וכלכליים, אין לי אלא להצר שחלק משותפינו בקואליציה עסוקים בוויכוחים עם המשטרה, בית המשפט, מערכת התקשורת או מבקר המדינה יותר מאשר במערכת החינוך הבריאות או מצב הרשויות המקומיות בפריפריה.

לכן טוב היה אם עיתונאים בתקשורת הישראלית היו שואלים את עצמם מה חלקם בהתלהמות הבלתי פוסקת בשיח הציבורי בישראל והאם הציבור מצפה מהם ומאתנו לרקוד לצלילי חליל הפופוליזם, כפי שעשה אורי משגב בטורו ("זה נטו כחלון", 10.11).

דרכו של משה כחלון ודרכה של סיעת כולנו בכנסת היא לעשות. לא לעשות כותרות למען העיתונות על ידי מתן תגובות להצהרות פופוליסטיות ריקות מתוכן, אלא לעשות למען הציבור. אומנם זה לא פופוליסטי להגיד, אבל זה התפקיד שנשלחנו למלא, ואנו עושים מתוך מלחמה בלתי פוסקת ובלתי מתפשרת מול כולם. מול הבנקים, היזמים, הקבלנים, האופוזיציה, הקואליציה וכל שאר בעלי האינטרסים שנפגעים מכך ולצערי הרב לעתים גם מול חלק מהעיתונאים. בעיקר באלה ששומעים הצעה של חבר כנסת, מופרכת ככל שתהיה, בנושא שנוי במחלוקת, ככל שיהיה, על בית המשפט או על המשטרה, ומיד הופכים אותה לכותרות ראשיות במהדורות.

"כחלון עוצר את החוק הצרפתי" היא כותרת דרמטית. מחיאות כפיים. אבל לכותרת אין שום משמעות. האם ההצעה הזו היא ריאלית? האם יש לה היתכנות? האם נעשה משהו ממשי כדי לבצע אותה, או שסוכלה מאחורי הקלעים? זה כנראה לא משנה. עובדה, אפילו לא נעשה טלפון אחד כדי לברר זאת. כך אנחנו מתנהלים מבוקר עד לילה.

לא בכותרות על כך שדאגנו להעלאת שכר מינימום, לא על חיזוק התעשייה ולא על גל אכלוס ראשון במסגרת מחיר למשתכן, איתם פתחנו את כנס החורף של הכנסת. במקום זאת עיתונאים "תופרים" לנו כותרות הנוגעות להתקפות ראש הממשלה על המשטרה (וסערת ציוצי חברי הכנסת מכולנו), בחוקים צרפתיים ויוזמות אמסלמיות לחיסול המשטרה בכמות שאפילו אמסלם עצמו כבר לא יכול לספור.

משגב נזעק על כך שחברי סיעת כולנו הצביעו בעד חוק ההמלצות בקריאה טרומית. אם היה מתייעץ עם תלמיד לאזרחות בכיתה י', היה יודע שחוק יוצא מהכנסת שונה מאוד מאיך שנכנס בקריאה טרומית. אני מציע למשגב לראות בדיוק איך יצא החוק מהכנסת ורק אז לכתוב בהגינות מקצועיות אם עמדנו במילתנו שהחוק לא יהיה פרסונלי. כך גם לגבי החוק הצרפתי, שאפילו לא הונח על שולחנה של הכנסת, אבל משגב מיהר לזעוק שכחלון נתן לחברי סיעת כולנו חופש הצבעה ולא התנגד. זוהי דרכו של משגב, אז שימשיך לזעוק.  

למציאות הפוליטית והתקשורתית שהפוליטיקאים והעיתונאים יצרו לעצמם כאשר אלה משרתים את אלה, קשה לקבל פוליטיקאי כמו משה כחלון. לכחלון יש סבלנות ועצבי ברזל, ניסיון רב ומוכח והיכרות עמוקה עם נתניהו ועם מפלגת הליכוד. כחלון לא משתף פעולה עם הפסטיבל התקשורתי המתלהם, אלא מספק את הסחורה, ולשם כך נבחרנו.

לצערי הכותרות המקדמות את התקשורת ואת הפופוליסטים שיצרו את אותן כותרות, הן שיוצרות היום את השיח המביא להתקפות דווקא על שומרי הסף, ובעצם כך גורמות נזק למערכות הציבוריות והפוליטית. הציבור ישפוט אם דרך ההתנהלות האחראית שאנחנו נוקטים בה רצויה יותר מהדרך האחרת, זו שלצערי עיתונאים מסוימים הרגילו את הציבור לצרוך.

אנו מאמינים בלב שלם שהדוגמא האישית שאנו מביאים לפוליטיקה תתבטא במבחן המציאות. כי זה ידידי, נטו מנהיגות.

ח"כ רועי פולקמן הוא יו"ר סיעת כולנו

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ