לכבוד היום הבינלאומי לזכויות הילד |

הגנבת הכי צעירה בישראל

שלומית כהן-אסיף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלומית כהן-אסיף

הגנבת הכי צעירה בישראל נתפסה לאחרונה בשעת מעשה, ככה על חם, טרי וריחני. המקום: קונדיטוריה בבת ים. העבריינית היא תינוקת בת שנתיים, שהושיטה יד קטנה, שהצמיחה חמש אצבעות קטנות, וחטפה בורקס מאחד המדפים. עיניו האורבות של עובד המאפייה צדו את בת השנתיים והוא רץ לחלץ מן האגרוף הקמוץ את האוצר הגנוב. אם יצליח ויחלץ את הבורקס בשלום - ודאי מובטח לו כרטיס טיסה לבולגריה/יון/טורקיה.

התינוקת התעקשה. הבורקס שלה. ככה זה אצל תינוקות, מה שהם חופנים הוא שלהם וחזקה עליהם שידעו לגונן עליו. העובד הנרגז לא פנה לאם, אלא התנהג באלימות כלפי העקשנית החצופה הזאת (במדד האלימות רק התינוקת יודעת מה היתה עוצמתה). האם השגיחה ביד הזרה המתקוטטת עם בתה, התכוונה לשלם, אך העובד סירב.

כך סופר בידיעה שהובאה  באתר Mynet בת ים. אבל אל דאגה, הירגעו, העניין לא הסתיים בדקירה ורצח, זה לא בבית ספרנו, רק בתלונתה של האם למשטרת בת ים. שליחי הרשות המבצעת באו לעצור את העובד וגם כלפיהם נהג באלימות, אפילו שהם לא הגניבו לעצמם בורקס לכיס. הסצינה ההזויה הזאת צולמה ותועדה מראשיתה. הצעיר נעצר, השופטת הוותיקה, חיותה כוחן-עומר, שודאי נתקלה בלא מעט סצינות מוזרות בחייה, שחררה את הצעיר למעצר בית לאכול את שאריות הבורקס שבישל לעצמו.

אני לא יודעת אם מדובר במאפה גבינה, תפוח אדמה, פטריות, תרד או השד יודע מה, אבל על כל פנים התינוקת אינה פראיירית, מאגרופה הקמוץ איש לא יעז להוציא את האוצר. תינוקות, כידוע, לומדים קודם לאחוז דבר מה - יהיה זה כדור, קוביה או בורקס - ורק בשלב התפתחותי מתקדם לומדים גם להרפות ולשחרר את האצבעות הכלואות בתוך האגרוף. התינוקת טרם למדה להרפות מאחיזה. אולי טריות הריח המפתה דגדגה לה את האף. ואולי אולי הקטנה היתה רעבה, אחרי הכול זה קורה לתינוקות, הם נתקפים מדי פעם ברעב. שומו שמים! אולי היא גנבת אמיתית שזקוקה מעתה והלאה להשגחה צמודה של קצינת מבחן, שלא תתרגל ומחר תגנוב חלילה תפוח או לחמניה. ואולי אולי בת השנתיים הזאת היא גנבת עוד בטרם צאתה מן הרחם. ואבחון גנטי (שמור במאגר) יכול לאשר זאת, אך הנתונים בשלב זה עדיין חסויים.

מעניין מה יאנוש קורצ'אק המופלא, סנגורם של הילדים, היה אומר על הילדה ועל הבורקס. באמנה הבינלאומית לזכויות הילד, שחלק גדול מסעיפיה ומזכויותיו הבסיסיות, נשאבו ממשנתו של קורצ'אק, לא צויין דבר וחצי דבר על בורקס ועל ילדה בת שנתיים.  

ילדת הבורקס הזאת תישאר מבוהלת מזרים, מריח של בורקס ואפייה, הצעיר הזה שנאבק עימה (אולי הסצינה אינה באשמתו, והוא רק קורבן ויש לו זעקה משלו) ייצרב בתודעה שלה, יישכח ויצוץ מדי פעם.

הסיפור הזה, אמת לאמיתה הוא, אבל אם תרצו משמש הוא גם כמשל או כדוגמית קטנה לכל מה שקורה לילדים. החברה שלנו עדיין לא למדה להחריג אותם מהחוקים למבוגרים ולעטוף אותם בקודים ברורים שיסייעו בהגנתם. לילדים אין מפלגה ולא חברי כנסת, אבל יש להם היום את היום הבינלאומי לזכויות הילד, שזו הזדמנות מצוינת להיזכר בזכויותיהם ולהזכיר אותן בריש גלי. כן, גם לילדה שגנבה בורקס יש זכויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ