לא יפה לכתוב כך על ביבי

דנה גינוסר
דנה גינוסר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה גינוסר
דנה גינוסר

לצד הפגנות ההמונים בתל אביב ובחיפה, ולצד מוקדי המחאה הקטנים ברחבי הארץ, התקיימה במוצאי השבת שעברה הפגנה זעירה בכפר סבא. כמה משפחות על טפן, ששמעו כי תתקיים הפגנה, התכנסו במרכז העיר המתעוררת לאטה מתרדמת השבת. לא היו מארגנים במקום, והנוכחים עמדו ברחוב הראשי בשקט, וקצת במבוכה, וקיטרו בצוותא על השחיתות הפוליטית שעברה מהמחשכים לקדמת הבמה. מישהו הלך לקנות בריסטול כדי להכין שלט, נער אחד הביא שלט קטן מהבית. לא נשמעו קריאות, כי היינו מעטים ומנומסים, ללא מנהיג. עמדנו בשולי הצומת, והרגשנו רחוקים ממרכז העניינים בתל אביב, אבל שמחים למלא את חובתנו האזרחית.

כעבור זמן קצר עצרו לידינו שני נערים כבני 14 — על אופניים חשמליים, כמובן — ושאלו מה כתוב בשלט, שכלל שתי מלים: "ביבי לכלא". תחושת הבטן שלי בישרה רעות. הבטן שלי כנראה מבינה היטב איפה אנחנו חיים. תהינו אם מצב החינוך עד כדי כך רע, שהם לא מסוגלים לקרוא אפילו מסר פשוט בשתי מלים. בהמשך התברר, שזה עוד היה הסימן הקל יחסית של הכישלון החינוכי. התפתחה שיחה. הנערים טענו שזה לא יפה לכתוב כך על ביבי. הסברנו שבדמוקרטיה יש לכל אזרח את החופש להפגין ולהביע את דעתו באופן לא אלים, אך הם התעקשו, ואחד מהם אמר שזה לא בסדר, ושאם אבא שלו ישמע על זה הוא יבוא לשרוף את כולנו. תוך דקה או שתיים הם הפכו לחבורה — חבורת נערים שרכבו בתוך הקהל הקטן בהתגרות ובמהירות על אופניים חשמליים, ואיימו לשרוף אותנו.

בשלב הזה התקשרתי למשטרה, ביקשתי שישלחו שוטרים כדי לשמור על הסדר. חששתי. אני מבינה טוב מאוד איפה אנחנו חיים, כמה שטופי שנאה עלולים להיות בני נוער ומה הסיכון שלוקחת על עצמה מי שמעזה להתבטא נגד השלטון — במרחב הווירטואלי והתקשורתי, ועל אחת כמה וכמה במרחב הממשי.

ואז הם חטפו את השלט מידיו של הנער, ברחו, חזרו, והפילו טלפון מידיה של אחת המפגינות, שניסתה לתעד את ההתרחשות. התפתחה מהומה, ראשית־תגרה, שנבלמה בתבונה ובבגרות על ידי כמה מפגינים, שהשכילו להפגין גם הכלה נחושה — או נחישות מכילה — אבהית כמעט, כלפי הנערים, והרחיקו אותם לעברו השני של הכביש. ניידת משטרה הגיעה, אבל ההפגנה התפזרה מיד בטעם מר. לא נשאר לה סיכוי.

בתנו, ילדת גן חובה, כמעט בת שש, נבהלה מאוד, ואנחנו הרגשנו אשמים. אשמים בכך שהבאנו אותה להפגנה, כדי לתת לה שיעור באזרחות — על דמוקרטיה, על חופש ביטוי, על אחריות אזרחית ועל חובת המחאה נגד שלטון מושחת, אך חשפנו אותה לשיעור מוקדם מדי על האזרחות האמיתית בישראל 2017, כפי שדאגה לעצב אותה ממשלתנו: אזרחות חסרת תודעה דמוקרטית והיסטורית. אזרחות אלימה, מעריצת־כוח, משתיקה. אזרחות שבה נמחק בשיטתיות כל זכר למשחק הוגן, לוויכוח מנומק ומכבד במגרש הדמוקרטי, כי יותר קל לאיים לשרוף את המועדון היריב.

נכון, מדובר רק בכמה נערים, אך אל לנו להיתמם. הם מייצגים את החברה שלנו. הם חונכו לאזרחות בלתי דמוקרטית שכזאת, לפי רוח המפקד. מול עשרות אלפים בתל אביב הם לא היו מעזים, אך מול כמה הורים עם ילדים רכים — העזו. כי במציאות הכוחנית שלנו כל דאלים גבר. אני זוכרת את עצמי בגילם, נערה רעננית בת 14, נחרדת מההפגנה המצמררת נגד רבין והסכמי אוסלו בצומת רעננה. הכללים השתנו אז לנגד עיני. צחוק הגורל — מנהיגי המחאה של אז, שבמלים עדינות ניתן לומר עליהם ששיחקו משחק מסוכן עם גבולות חופש הביטוי, יוצרים היום אווירה ציבורית סותמת־פיות. אם לא די באבסורד שבמחאה אזרחית שנועדה להגן על המשטרה, האין זה אבסורד שהמשטרה נאלצת להגן על אזרחים המפגינים נגד השחיתות מפני אזרחים הסובלים מאותה שחיתות ממש? ואם זה המצב בהפגנה נגד מהלכים שלטוניים חסרי בושה, שכל אזרח אמור להתקומם נגדם — שומרת נפשה תרחק מהפגנות שמאל של ממש, ואף מכל מלמול בזכות זכויות האדם המשוקצות, או מרמז של הסכמה עם החתירה להסדר מדיני, חלילה (שלום כבר אסור לומר).

תהינו מה הכי מייאש בסיטואציה: הבורות האיומה? הנהייה העיוורת אחר "המנהיג", לא משנה כמה יירק בפרצופנו? או בכלל האופניים החשמליים, כמשל לעצלות שאליה אנחנו מחנכים את דור האזרחים הצעיר? זו לא אשמת המורים. זו תוצאה של מדיניות מכוונת להשטחת לימודי האזרחות ולצמצום מושג הדמוקרטיה לכדי שלטון הרוב, מדיניות המעודדת רדיפת מורים הנחשדים בהשקפת עולם "שמאלנית". ולבתנו הקטנטונת הסברנו, שהנערים לא מפחידים אלא סתם טיפשים, ולכן לא יודעים שמותר להפגין נגד ראש הממשלה ושאסור לאיים. לא סיפרנו לה על הקשר שזיהו חכמים בין בערות לבין רשע, ושמספיק טיפש אחד בשביל לשרוף יער שלם.

הכותבת היא עורכת דין

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ