פיתרון לגירוש: נישואים פיקטיביים עם פליטים

נילי אושרוב
מבקשי מקלט מפגינים מול שגרירות רואנדה בהרצליה, אתמול
נילי אושרוב

בחיפוש נואש אחר דרך לעצור את גירוש הפליטים, עלה גם רעיון הנישואים הפיקטיביים. אוכלוסיית הפליטים היא ברובה גברים פנויים ולא קשה למצוא בישראל נשים פנויות, למה שלא יתחתנו בנישואים פיקטיביים וכך יצילו נשות ישראל כמה מהם מגירוש אל גורל אכזר? ואז עולה מאליה השאלה: בעצם למה רק פיקטיביים? מדוע לא נוצרה עד היום אפשרות נרחבת לנישואים בין ישראלים מקומיים לבין זרים? זו הרי אופציה כל כך טבעית ומתבקשת, שתאפשר את הישארותם של הפליטים בישראל בדרך האנושית ומשמחת הלב ביותר. הלוא מדובר באוכלוסייה של זרים, רווקים ברובם, שחיים זה זמן רב לצד אוכלוסייה שרבות מהן רווקות.

ובכן, זה לא התאפשר באופן טבעי כי אוכלוסיית הזרים מלכתחילה אינה מסומנת כאפשרות. השיקולים לכך הם מגוונים - היעדר קשר ומגע, פערים תרבותיים וסוציו-כלכליים גדולים, הבדלי דת, ומאחוריהם כמובן גם הגורם הראשוני הבסיסי – גזענות. לאוכלוסיית הזרים הפליטים בישראל יש קלסתר אחד – שחורים, שונים, נחותים. ברור שאם היה מדובר באוכלוסייה ממוצא נורדי כבר היו ניבעים לא מעט בקיעים בחומת ההפרדה, דרכם היתה חודרת הרומנטיקה והיו נוצרים זוגות מעורבים, שמקיימים יחד תאים משפחתיים מעורבים, כמו במקומות רבים בעולם.

אבל למרבה הצער, הפליטים שחורי העור הם בעינינו מקשה אחת. בתוך השחור אין רואים גוונים, אין רואים כי יש בהם אנשים מכל הסוגים – משכילים, אינטיליגנטים, רגישים וספונטניים, בצד אנשים חסרי השכלה ומקצוע, שגם הם כמובן עשויים להיות רגישים וספונטניים. יש להניח שלו היתה מתקיימת אינטראקציה נורמטיבית בין קבוצת הזרים לבין האוכלוסייה המקומית, לו היו נחשפים מבקשי המקלט לחברה הישראלית כבני אדם, אזי היו נשים ישראליות, יהודיות וערביות, מגלות את הפוטנציאל הרומנטי הטמון באוכלוסייה זו.

נכון שזוגיות עם בן עם או בן תרבות אחרים יכולה ליצור בעיות וקשיים, חלקם נובע מיחסה הגזעני של החברה הישראלית ללא-יהודים בכלל ולשחורים בפרט, אבל אהבה הלוא היא מעל כל זה. לו היה ניתן כאן חינוך להומניזם ולשוויון, זה ודאי היה עוזר לנטרל בעיות אלו ולהותיר את הזוגות המעורבים להתמודד עם בעיות רגילות של זוגיות, שגם ככה יש מהן די והותר.

החברה הישראלית היא חברה מסוגרת עם אחוז נישואי תערובת נמוך מאוד. ההסברים הדתיים, הלאומיים והפוליטיים קיימים וידועים, ובכל זאת - אבל אם הינכם רואים בעצמכם ליברלים, אבל עצם העלאת הרעיון של נישואי אהבה לא פיקטיביים בין יהודייה מקומית לבין מבקש מקלט שחור-עור ובן דת אחרת מתקבלת באוזניכם בזעזוע, אולי כדאי לכם לבדוק אם בארגון להב"ה מקבלים חברים חדשים.

תגובות