הפוסט של שקד: צבוע, דו-פרצופי ומתחסד

עידו דמבין
עידו דמבין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו דמבין
עידו דמבין

, שרת המשפטים, העלתה פוסט בו היא מתווכחת עם נשיא בית המשפט העליון בדימוס, . כלומר מתווכחת עם התפישות העולות איתו בגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות". אין בעיה לגבי עצם הוויכוח, אבל יש בעיה לגבי הקביעה שאיתה פתחה את הפוסט. לאיילת שקד, אתם מבינים, יש בעיה עם ה"דרך" שבה ברק מנהל את הוויכוח. הסיבה: הוא תופס את כל מי שלא מסכים איתו, לדבריה, כמי שפשוט "טועה", "לא מבין" ונמנה על "קבוצה ריקה".

הרוגז של שקד כלפי דבריו אלה של ברק משעשע. מאוד משעשע, ראשית, כי המהלך של שקד תואם באופן מדהים את מהלכו של עמיתה למפלגה, נפתלי בנט, מלפני שבועיים, במהלכו קרא לדיאלוג "פתוח וכן" בין כל חלקי הפוליטיקה הישראלית, ומיד אחר כך טרח להסביר שהצד השני לא רוצה לשמוע אותו. שנית, כי כמו דבריו של בנט, גם אלה של שקד, מריחים עד לב השמיים מצביעות, דו-פרצופיות והתחסדות.

קודם כל, שקד היא שמייצרת מערכת משפטית אזרחית-שמרנית שבצידה מערכת משפטית דתית-שמרנית מקבילה. היא זו שהמציאה הצתת בית קברות יהודי עתיק. היא זו המשסה אוכלוסיות זו בזו. היא זו שהפכה את הליך מינוי השופטים לעליון להליך נגוע ומדיר, שגורר מזרחים נגד אשכנזים, גברים נגד נשים, דתיים נגד חילוניים. אז היא כועסת שסותמים לה את הפה? היא זועמת שמציירים אותה כחברה ב"קבוצה ריקה"? הלוא היא מתפרנסת מדיבורים כאלה.

ובנט, הוא זה שכופה את תפישת העולם הדתית-לאומנית שלו על מערכת החינוך של כלל אזרחי ישראל. הוא זה שמסביר השכם וערב על "העגלה המלאה" של הדתיים-לאומיים ועל "עגלתם הריקה" של החילונים. אז הוא מזדעק על כפייה? הוא מעז לדבר על הדרה? שניהם מרשים לעצמם לומר על אחרים שהם מפעילים עריצות? ברצינות???

שני שרים בכירים, חברי מפלגה בכירה שהיתה חלק משתי קואליציות רצופות וידיה אוחזות בהגה השלטון זה למעלה מארבע שנים ברצף, שהשפעתה גדולה פי כמה משמונה המנדטים שלה, שחבר ממפלגתם קרא להפעיל אלימות נגד בית המשפט העליון, שטוענים ופועלים באופן עקבי להצרת פעולות ואפילו חופש הדיבור של ארגוני החברה האזרחית, שמבקרים בפומבי ובאופן עקבי שופטים, קצינים, עובדי מדינה וחברי כנסת שאינם ציונים מספיק לטעמם - אלה אנשים שמשתיקים אותם? מפריעים להם? מפעילים נגדם עריצות?

האנשים האלה, שבלב הקמפיין שלהם קריאה לימין המתנחלי להפסיק להתנצל על שנות הסתה ואלימות ושתכניתם המדינית קוראת לסיפוח חד-צדדי של 60% מיהודה ושומרון תוך שימת קץ דה-פקטו לכל סיכוי לסיום הסכסוך הישראלי-פלסטיני - הם מיעוט נרדף? אם זה לא היה מצחיק, הרי היה זה מאוד עצוב.

גם בנט וגם שקד איבדו מזמן את הסמכות והלגיטימציה המוסרית לכעוס, להזדעק או לצאת כנגד סתימת פיות. הם-הם התגלמות סותמי הפיות, עריצות המיעוט. הם הפנים של השלטון האלים והקיצוני ביותר שידעה ישראל, הטוען להיותו רוב מוחלט כשלמעשה הוא אינו אלא פלג צר באוכלוסייה, שמצליח לכופף מדינה שלמה לרצונותיו - וזועם כשמי מאנשיה, אזרחים מן המניין, חברי כנסת או שופטים בדימוס, מעזים לטעון אחרת. אין להם עניין בהושטת יד, בדיאלוג, או במשא ומתן. פניהם לדבר אחד בלבד: כוח. ובמדינה דמוקרטית, לכוח, לצערה של שרת המשפטים, יש עדיין כמה מגבלות.

תגובות