מה רוצה אביגדור פלדמן מג'וב ג'וב?

שי בר-יוסף
שי בר-יוסף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שי בר-יוסף
שי בר-יוסף

יפה עשה עורך הדין אביגדור פלדמן לסרטון הפרסומת של יישומון ג'וב ג'וב, אולי יוכל ללמוד דבר או שניים על העולם. ראשית צריך להסביר שג'וב ג'וב הוא יישומון המחבר בין ביקוש להיצע של עובדים ושל עבודה. כל אחד יכול להסתכל על זה מזווית הראייה שלו. מה שייחודי ליישומון היא העובדה שהוא מיועד לעובדים במשרות שאינן מצריכות הכשרה מקצועית. העבודות עצמן, אגב, לא תמיד פשוטות ובדרך כלל גם מצריכות חריצות ומיומנות. לא מיומנות הדרושה מרופא, מהנדס ובטח לא כזו הדרושה לעורך דין, אבל מיומנות.

בהתחלה, כך נדמה, דווקא משבח פלדמן את היישומון - הוא מתאר כיצד האפליקציה מציעה עבודה ומייתרת את הצורך ללכת ללשכת עבודה עגמומית - אבל אחר כך משהו מפריע לו באוזן: "מנהל? לא", "הנעלה? כן". אהה, עורך הדין הממולח חשף את המזימה: "ג'וב ג'וב - עבודות למשרתים", הוא קובע.

איפה להתחיל? ובכן, יש אנשים כאלה. במדינת ישראל ישנם למעלה מחצי מיליון איש שמוציאים את לחמם מעבודות שאינן דורשות הכשרה מקצועית ארוכה ואינן דורשות קורות חיים. הם חיים כאן בינינו ואתנו. נשים וגברים, צעירים ומבוגרים, מתפרנסים בעצמם ומפרנסים משפחות. יתכן שבעבור רבים הם שקופים ולכן לא רואים אותם, אבל הם כאן.

גן עדן או לא, אנשים רוצים לעבוד, אנשים צריכים לעבוד, ויישומון ג'וב ג'וב מאפשר להם למצוא עבודה ביתר קלות: פחות לכתת רגליים בחיפוש אחר עבודה, יותר לעבוד. 

"עבודה למשרתים כמוך?" שוב אותו הבלבול. מה שפלדמן מכנה "מקצועות ביב" הן עבודות המכבדות את בעליהן. פלדמן מניח עבור העובדים האלה שהם מרגישים מושפלים. הוא סבור שכל מי שמגיש שירות - בין אם זה במסעדה, במספרה, בסנדלריה, או בחנות המכולת - מרגיש שמקבל השירות נעלה עליו. גם כאן יש לנו חדשות עבור פלדמן: כמי שעבדו בעבודות כאלה, כמי שניקו, שטפו, מלצרו (ואפילו שירתו את פלדמן עצמו פעם או פעמיים, דווקא לקוח נחמד), מעולם לא חשבנו שמקבלי השירות נעלים עלינו, ומעולם לא הרגשנו נחותים מולם.

פלדמן לא אהב את הטון ההיתולי? זה בסדר גמור, אבל מכאן ועד תיאוריית קונספירציה של ערבי-ישראלי המשרת את אדוניו היהודי יש מרחק רב. פלדמן הרי יודע להבחין בפרטים, על כן אני ממליץ לו להקשיב שוב למלל, להסתכל שוב על הסרטון. זו אולי לא יצירת מופת קולנועית, אבל יש שם עוד דברים שלא נקלטו עד הסוף. בסופו של דבר, הביקורת של פלדמן מלמדת עליו יותר מאשר על ג'וב ג'וב. 

הכותב הוא יזם משותף ומנכ"ל חברת JobJob

תגובות