כחלון וניסנקורן: יחסי תן ותן

סמי פרץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כחלו וניסנקורן בחתימה על הסכם עובדי קבלן
סמי פרץ

לשר האוצר משה כחלון וליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן יחסים טובים וקרובים, המבוססים על העיקרון של תן ותן. ניסנקורן דורש, וכחלון נותן. זה בלט מאוד במהלך קמפיין הבחירות של ניסנקורן לראשות ההסתדרות, כשכחלון תמך בו בגלוי ואף נרתם לחגוג אתו הסכמים קטנים של צירוף עובדי קבלן להעסקה ישירה בשירות המדינה ולהציגם כמהפכה בשוק העבודה. הם ידעו שהמספרים זניחים ואין בהם בשורה מהותית למשק, אבל לשניהם זה התאים. ניסנקורן קיבל הזדמנות להציג הישגים, וכחלון חיזק את תדמיתו החברתית.

הדעת נותנת, שלאחר התגייסות ישירה כזאת של שר אוצר לטובת יו"ר ההסתדרות, שלא זכורה כמוה מאז ימי מפא"י, כחלון היה מנסה להפיק גם איזה הישג למשק. שיתוף פעולה ואמון בין שר האוצר ליו"ר ההסתדרות הם נדירים למדי, ואם זה קורה מדוע לא לנצלם כדי לקדם את הורדת יוקר המחיה ושיפור השירותים שהמדינה מספקת?

הזדמנות כזאת נקרתה על דרכם של השניים בסוגיית הרפורמה במשק החשמל. במשך שני עשורים מנסה המדינה לקדם רפורמה שתייעל את משק החשמל, תוציא חלק ניכר מייצור החשמל לתחנות כוח פרטיות, תקטין את התלות בחברת החשמל ותפחית את חובה המפלצתי, ונכשלת בכך פעם אחר פעם. אחרי הרבה ניסיונות כושלים, הגיעו בדצמבר 2017 האוצר, ההסתדרות וחברת החשמל להסכם על יישום רפורמה בחברה, שמבוסס על צמצום מצבת העובדים בה ב–2,800 איש, הגדלת הפנסיות לעובדים שיפרשו ולעובדים שיישארו, תשלום "מענקי רפורמה" בסך 10–30 אלף שקלים לעובדים שנשארו, הקטנת החוב של החברה, והקטנת חלקה בייצור ואספקת החשמל לטובת יצרנים פרטיים.

השגת ההסכם נחגגה, אך מוקדם לדעת אם יניב את התוצאות המקוות. ואולם, ההסתדרות לא מסתפקת בהישג הזה, אלא מנסה לסחוט את המדינה ולתבוע ממנה לוותר על עמדתה שיש להגביל את זכות השביתה בשירותים החיוניים במשק. ניסנקורן מתנה את קידום הרפורמה בחשמל בכך שהמדינה תסיר את עתירתה לבג"ץ בתגובה לפסק דין של נשיא בית הדין לעבודה בירושלים יגאל פליטמן, המעניק לחברת החשמל זכות לשבות כמעט ללא הגבלה. פסק הדין, ממאי 2017, עורר תרעומת במערכת הממשלתית, משום שהוא כובל את ידיה כריבון, השואף לקדם רפורמות משקיות חשובות. כחלון, שטרוד יותר בעניינים אחרים, בשוק הדירות ותקציב המדינה, לא רוצה לפתוח חזית חדשה מול ניסנקורן. הוא עושה סימנים של ויתור להסתדרות, ומי שמתעקש ובצדק על בירור העתירה הוא ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

זכות השביתה וחופש ההתאגדות הן זכויות יסוד חיוניות בדמוקרטיה. מטרתן היא, בין השאר, לאזן בין כוחם של בעלי הון לכוחם של העובדים. רצה הגורל, ובישראל הכוח הגדול ביותר שיש לעובדים הוא דווקא בשירותים ממשלתיים, שבהם אין בעל הון. בעלי המניות בחברת החשמל ונמלי הים והאוויר הם הציבור הישראלי. אם נדרש איזון כאן, הרי שהוא בין צרכני החשמל והנמלים לעובדים שם. הממשלה לא דורשת לחסל את זכות השביתה במונופולים החיוניים האלה, אלא לייצר שיווי משקל אחר, שיאפשר לה לקדם רפורמות משקיות.

כחלון צמח על גבו של מאבק ציבורי גדול להורדת יוקר המחיה, שמתנהל בשנים האחרונות. הגבלת זכות השביתה בשירותים חיוניים לצורך קידום מהלכים להורדת יוקר המחיה היא צעד נדרש, והוא צריך להתחבר אליו אף שהוא כרוך בעימות. זכות השביתה היא זכות הקיום של ההסתדרות, ולכן מניעיו של ניסנקורן ברורים. אבל הורדת יוקר המחיה ושיפור השירותים הציבוריים הם זכות הקיום של כחלון, ולכן אסור לו לברוח מהמאבק הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ