אם זאת לא שחיתות מהי שחיתות?

רביב דרוקר
רביב דרוקר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
בנימין נתניהו וארנון מילצ'ן
נתניהו ומילצ'ן. יחסית למישהו שאינו יודע לתת תמורה, ראש הממשלה די עבד בשביל מילצ'ןצילום: David Silverman/Getty Image
רביב דרוקר
רביב דרוקר

בשטף הפרשיות הבלתי פוסק קיבלו דברי ראש הממשלה בעניין ערוץ 10 תשומת לב מינימלית. "פעלתי לסגור את ערוץ 10, שהוא (מילצ'ן, ר"ד) מבעליו. אילולא הנחיית היועץ המשפטי, הערוץ היה נסגר", אמר נתניהו. קשה להתחיל להסביר כמה דברים אלה הם מטורפים ומזעזעים. וכן, אני כותב מפוזיציה של מי שמקבל את משכורתו מערוץ 10 ב–15 השנה האחרונות.

הטיעון של ראש הממשלה הוא שקר גס וטיפשי. מילצ'ן היה בעל מניות פורמלי בערוץ 10 באותן שנים. הוא הפסיק להזרים כסף לערוץ ופעל מעשית לסגירתו, כך שנתניהו לא פעל נגדו בעניין זה. האינטרסים שלהם התלכדו דווקא. נתניהו יודע זאת, הדברים פורסמו כבר אז, והחוקרים יודעים זאת. אם כן, נתניהו אינו מפיק דבר מהטיעון המופרך הזה, מלבד הודאה בדברים שהם עבירה של הפרת אמונים.

ועידת יהדות, ישראל והעולם: מתיקון שבועות לתיקון עולם

נתניהו הודה בכך שרצה לסגור ערוץ תקשורת, על מאות עובדיו הישירים ואלפי אחרים במעגלים רחבים יותר, כי הערוץ פירסם תחקירים נגדו. בחלק מהתקופה שבה ניסה נתניהו לסגור את הערוץ הוא ניהל נגדו שתי תביעות לשון הרע (שמשך בסופו של דבר, בלי פיצויים או התנצלות). נתניהו נמצא אפוא בניגוד עניינים מוחלט לפעול בענייני הערוץ.

נתניהו ידע, שהערוץ מחזיק בחומרים הרלוונטיים לבדיקות מבקר המדינה והמשטרה, שהתנהלו בענייניו באותן שנים. סגירת הערוץ לא היתה מביאה להיעלמותם, אך סביר להניח שהיתה מקשה על פרסומם. בזמן אמת הבין כנראה נתניהו באיזה ניגוד עניינים הוא נמצא, ולכן היו כל מיני "אידיוטים שימושיים" מטעמו, שהסתובבו בתקשורת ואמרו, מה פתאום, נתניהו לא מעורב. הוא עצמו לא התבטא בעניין בפומבי. עכשיו הוא שולף את ההודאה המדהימה הזאת במעשה פלילי במהותו.

פקיד המס הבכיר שוקי ויטה הורשע בבית המשפט, לאחר שטיפל בהסדרי המס של לקוחות של עו"ד יעקב וינרוט. וינרוט ייצג גם את ויטה, ולכן נקבע כי ויטה היה בניגוד עניינים משמעותי. אהוד אולמרט הורשע לאחר שטיפל בבקשות של מפעלים לקבל השקעות מהמדינה. המפעלים הללו יוצגו על ידי עו"ד אורי מסר, ששימש גם כעורך דינו. בית המשפט קבע, כי אף על פי שבהחלטות של אולמרט ביחס למפעלים לא היתה "סטייה מן השורה" ברמה המהותית, הוא היה בניגוד עניינים משמעותי.

בעניין ערוץ 10 היה נתניהו בניגוד עניינים לא פחות חמור מאולמרט או ויטה. במעשיו יש דווקא "סטייה משמעותית מן השורה". שום ראש ממשלה לא ניסה לסגור כלי תקשורת מהסיבות הללו. נתניהו "התאבד" על הסגירה עד הרגע האחרון, ונעצר רק על ידי היועץ המשפטי, שנאלץ לחבר חוות דעת חצי מופרכת, כדי לעצור את הטירוף.

העיתונאי עמית סגל אמר לא מזמן: "יש בדיחה על נתניהו, למה הוא בחיים לא יורשע בשוחד? כי בשביל שוחד צריך תמורה, וביבי בחיים לא נתן כלום לאף אחד... אני חושב שביבי הוא אחד מראשי הממשלה הפחות מושחתים שהיו פה. הוא נהנתן, הוא לא מושחת". זו התפישה שהיתה מקובלת ביחס לנתניהו במשך שנים, אולי כי מבחינת רבים בציבור, אם אין איזה חצי מיליון שקלים שנוחתים בחשבון בנק בשווייץ, אין שחיתות.

ובכן, מסתבר שבשביל מילצ'ן דיבר נתניהו עם יאיר לפיד פעמיים, דיבר עם ג'ון קרי כמה פעמים, ונפגש עם התעשיין ההודי טאטא וסידר למילצ'ן פגישה עם שלמה פילבר. יחסית למישהו שאינו יודע לתת תמורה, הוא די עבד בשביל מילצ'ן.

אם אדם שמנסה לסגור ערוץ תקשורת בגלל האינטרס האישי שלו איננו איש מושחת, מהי שחיתות?

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ