יועצים אסטרטגיים או חבלנים?

סמי פרץ
סמי פרץ
ניר חפץ (מימין) עם בנימין נתניהו
סמי פרץ
סמי פרץ

משה קלוגהפט. ניר חפץ. אלי קמיר. יועצים אסטרטגיים. נא להכיר. בעשור האחרון נכנס לחיינו מקצוע חדש — יועץ אסטרטגי. זה לא בדיוק יועץ תקשורת, זה לא ממש יחצ"ן, וזה לא רק קמפיינר. זה לא לוביסט, וזה בטח לא עו"ד או רו"ח.

מהו יועץ אסטרטגי? ובכן, לפי פרשיות נתניהו השונות, יועץ אסטרטגי זה מישהו שעוזר לך להסתבך בפלילים והופך לעד מדינה נגדך. לפי פרשת תמר זנדברג ומשה קלוגהפט, יועץ אסטרטגי זה אדם, שמסבך אותך קשות עם המחנה שלך וגורם לו לדרוש את הדחתך יומיים לאחר שנבחרת. לפי פרשת בזק והיועץ אלי קמיר, יועץ אסטרטגי הוא אדם שמקבל הרבה מאוד כסף מחברה ציבורית, פועל בעבור בעל השליטה בה, שאול אלוביץ, מול משרד התקשורת, ומבשר את קץ השליטה שלו בחברה, פלוס חקירה פלילית. ולפי הצמד חפץ־קמיר, שהציעו לשופטת הילה גרסטל דיל חלומי — להתמנות ליועצת המשפטית לממשלה תמורת סגירת תיקי מעונות ראש הממשלה — יועצים אסטרטגיים הם אנשים שאין להם בעיה לבצע פיגוע אסטרטגי במערכת המשפט ובדמוקרטיה.

מניסיונם של שלושת אלה אפשר להגיד, שיועץ אסטרטגי הוא אחד שמבצע בשמך משימות מטונפות, חוצה גבולות חופשי, לא בוחל בדבר והכל למען מטרה אחת: השגת כוח או שימור כוח. הם מקבלים משולחיהם כוח ותקציבים ויד חופשית לפעול למען המטרה המקודשת. קלוגהפט הוכיח זאת בסדרת מהלכים שהוביל בעבר מטעם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, נגד גופי ואנשי שמאל, מהקרן החדשה ועד ח"כ יוסי יונה, שהוצג על ידיו כאיש חמאס. האשמה שרק בשבוע שעבר, שלוש שנים לאחר שהופצה, בנט התנצל עליה לפני יונה.

ליועצים האסטרטגיים אין בעיה לעבור ממחנה למחנה, מלקוח אחד למתחרהו, לטעון דברים והיפוכם, לשקר בלי למצמץ, ולסחור בקרבתם לפוליטיקאים בכירים. יש להם תפקיד מרכזי בהקצנת השיח הציבורי, בהחרפת הקרעים בין מחנות ובהחדרת רעיונות עוועים לסדר היום הלאומי. אבל הם לא הבעיה, אלא מי ששלח אותם. כמוהם כמחבלים מתאבדים, שאמנם חוללו את הפיגוע, אך לא פעלו על דעת עצמם אלא נשלחו למשימה. האחריות על השימוש ביועצים אסטרטגיים ובקביעת גבולות הגזרה היא רק של הלקוחות שלהם — פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים.

אם נדרשת הגדרת קווים אדומים ליועצים אסטרטגיים, הרי שהיא חלה על מי שמשלם (גם כשהוא לא משלם). "ייזהר הקונה", אומרים בעגה המשפטית, והקונה צריך להיזהר פעמיים: גם כי הוא זה שמזמין את העבודה, וגם משום שהוא נמצא בעמדת השפעה משמעותית על החיים הציבוריים. שני הפרמטרים האלה אחראיים לקביעת גבולות הגזרה. האחריות החלה על ראש ממשלה ועל ראש מפלגה כלפי השיח הציבורי עצומה. הם לא יכולים להסתתר מאחורי יועצים. הם לא יכולים להעלים עין ולתת יד חופשית, וכשהעניינים מסתבכים לגלגל עיניים לשמים ולהגיד לא ידעתי.

יועצים אסטרטגיים אינם פועלים מתוקף תקנון אתיקה כלשהו. למעט ציות לחוק, לא חלות עליהם כל חובות מקצועיות. מרחב התמרון שלהם גדול מזה של יועצים מקצועיים כמו עו"ד, רו"ח או אפילו לוביסטים. הם שכירי חרב שפועלים בכל החזיתות — בתקשורת, מול רגולטורים ושומרי הסף, מול יריבים פוליטיים ועסקיים, מול ח"כים ושרים. פוליטיקאים ואנשי עסקים בכירים זקוקים ליועצים כאלה שפועלים באזור הדמדומים כדי לשמור על כוחם. יועצים אסטרטגיים הם סכנה גדולה לשיח הציבורי ולשלטון החוק, אך הסכנה האמיתית מגיעה ממי שמשתמש בשירותיהם ולא קובע להם גבולות קשיחים, ששמים ציות לחוק והיגיינה ציבורית לפני כל דבר אחר.

תגובות