אסף רוזנברג
אסף רוזנברג

בשבוע שעבר ניסה אלון חסן, יו"ר ועד העובדים של נמל אשדוד, להיכנס לנמל, אך נעצר בשער על ידי המאבטחים. הנהלת הנמל טוענת שעל אף שחסן זוכה על ידי בית המשפט, פסק הדין עדיין אינו חלוט וייתכן שהמדינה תגיש ערעור. על כן מעמדו של חסן יישאר כפי שנקבע באמצע 2014 – "עובד נמל בהשעיה"".

הבה נשוב לראשית שנת 2014. חסן נתפס באותם ימים כגורם החזק ביותר בקרב נציגי העובדים. האיש שישב על השיבר של עבודת הנמל. אין זה סוד כי כל בכירי המערכת הפוליטית (ראש הממשלה, שר התחבורה, שר החינוך וכיוב') עשו יד אחת עם בכירי מערכת אכיפת החוק (פרקליט המדינה) ורשות החברות לפעול לסיום ושינוי במצב זה והכל באמצעות בלימתו של אדם אחד, אלון חסן.

"המערכת" ציפפה שורות, כפי שהיא יודעת לעשות היטב ופעלה בכל הכוח אל מול יו"ר הוועד חסן. כחלק ממאבק כולל זה, הוגש נגדו כתב אישום בבית המשפט המחוזי ובמקביל הפעילו את הכלים המנהליים מכוח ההסכם הקיבוצי בנושא השעיה מעבודה. לתדהמת ה"מערכת", שופט בית המשפט המחוזי החליט לזכות את חסן מכל אשמה. הפתעה.

כתב האישום נגד חסן היה על עבירות שיש בהן קלון, ועל כן הוא הושעה מעבודתו בנמל, בצדק. כך ראוי בנורמות הנהוגות בשירות המדינה, אשר ראוי שיוחלו גם על חברות ממשלתיות כגון נמל אשדוד. במצב דברים זה, אמון הציבור בשירות הציבורי גובר על חזקת החפות שעמדה לחסן בעת ההיא. זאת ההלכה הנהוגה מזה שנים בשירות המדינה. ההשעיה הינה צעד מינהלי, מידתי, הננקט בשלב מקדמי זה של ההליך הפלילי. בתקופה זו של ההשעיה מקבל העובד שכר לקיומו ובמקביל מורחק מעבודתו. בדרך זו מאוזנת הפגיעה הקשה בעובד על ידי שמירה על מקצת מזכויותיו כעובד.

הזיכוי המהדהד של חסן שינה את נקודת האיזון. מרגע זיכויו על ידי בית המשפט, חסן אינו בחזקת זכאי, אלא זכאי דה-פקטו. לאחר הליך משפטי ארוך, ניהול הוכחות והבאת עדים רבים, פסק בית המשפט שחסן זכאי. המשמעות המיידית הינה שהוא יכול לשוב לעבודתו באופן מיידי. העובדה שיש בכוונת המדינה לערער על זיכויו אינה משנה לעניין זה.

השעיה הינה צעד דרסטי ופוגעני ביותר במסגרת העבודה. זה הליך מינהלי הפוגע בעובד באופן חמור, הן בהיבט הנפשי, הן בשמו הטוב והן בהיבט הכספי. יש חובה על המדינה לנהוג בכלי עוצמתי זה במשנה זהירות, באופן מידתי ומדוד. במדינה מתוקנת בה נקבע על ידי בית משפט שנאשם עובד ציבור הינו זכאי והוסרה מעליו עננת החשד לפלילים, יש חובה להחזירו לעבודתו ולהשיב לו את שארית כבודו האבוד.

גם אם המדינה תמצא לנכון להגיש ערעור והדרך כמובן פתוחה בפניה לעשות זאת, אין בצעד זה כדי לשנות מהעובדה שהאינטרס הציבורי ואמון הציבור נוטה כעת לטובת חסן הזכאי, ולכן מקומו בין כתלי הנמל ולא בין כותלי ביתו.

ההתעקשות להשאיר את חסן מושעה, ויתרה מכך – לאסור את כניסתו לשטח הנמל (דבר שלא נעשה ביחס לעובדים מושעים אחרים, הזכאים בדרך כלל להיכנס למקום עבודתם על מנת לבקר את חבריהם לעבודה – יוצרים רושם של להיטות יתר משיקולים לא עניינים, הנובעים מהפגיעה בכבודן של רשויות אכיפת החוק ומתוך רצון לבוא עם חסן חשבון, שיקולים שאסור למערכת אכיפת החוק והנהלת הנמל לפעול על פיהם.

עו"ד רוזנברג היה הממונה על טוהר המידות והמשמעת בשירות המדינה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ