מה כבר הספיק לחוות בחייו הקצרים?

שירה הרצנו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים25
שירה הרצנו

תמונות נדירות מבטן האוניה של המשלוחים החיים, אותן אניות משא שמביאות פרות וכבשים מאוסטרליה לישראל, שודרו לאחרונה בתקשורת האוסטרלית והישראלית. התמונות הללו, קשות ככל שיהיו, הן הכרח המציאות, שכן הן חושפות את המציאות המזעזעת של בעלי החיים במסעות הממושכים הללו. בין היתר, תועדו בהם בעלי חיים מוחזקים בצפיפות, כל כך דחוסים עד שחלקם לא מצליחים להגיע למתקני המים; תנאי מזג אוויר קיצוני גורמים להם למות מחום, שזה מוות אכזרי במיוחד; וכמובן בעלי חיים המתבוססים בהפרשותיהם, מכוסים בצואה מרגל עד ראש.

ואולם, מרוב תיעודים מחרידים, כמעט וחמק מהביקורת הציבורית אספקט חמור נוסף שתועד אף הוא: המלטות במהלך המסע באניות המשלוחים החיים. קשה לדמיין כיצד מרגישים בעלי החיים במשלוחים החיים. הם נראים חנוקים, עייפים ונטולי תקווה. עוד יותר קשה לדמיין כיצד מרגישה אם שנאלצת ללדת בתנאים כאלה, או טלה שנולד למציאות אכזרית שכזאת.

חוגגים שנה לזירה הדו לשונית של הארץ

שה קטן, סמל התמימות, נולד, בקושי חי, ומת. העולם היחיד שאי פעם הכיר הוא מצחין, מטונף  ואכזרי. מה כבר הספיק לחוות בחייו הקצרים? האם הספיק לינוק מאמו או שמא בגלל הצפיפות איבד אותה בין אלפי הכבשים? ואולי היא לא שרדה את ההמלטה בתנאים הללו של דוחק, חנק וזוהמה?

מרבית הטלאים שנולדים במהלך המשלוחים החיים לא יזכו לראות את העולם שמחוץ לאוניה, הם ימצאו את מותם במשלוח. הם יירמסו או יגוועו ברעב. והאמהות, הכבשים שמובלות במכות לאניה כשהן בהריון, נאלצות לעבור את תלאות המשלוחים החיים במצב רגיש וכאוב זה, להמליט בתנאים בלתי נסבלים ואז לשאת את יגון האובדן של הצאצא שלהם, טלה בן יומו.

תיעוד של טלה שנולד במהלך המשלוחים החיים
תיעוד של טלה שנולד במהלך המשלוחים החיים: זו עבירה על החוק להעלות בעל חיים בהריון לאניהצילום: 60 דקות אוסטרליה

איננו יודעים כמה טלאים נולדים ומתים במשלוחים החיים, כי תעשיית המשלוחים החיים מסתירה את המידע הזה. יש לה סיבה טובה לכך,זו הפרת חוק. החקיקה האוסטרלית אוסרת על הובלת כבשים בהריון ודורשת ביצוע בדיקת אולטראסאונד כדי לשלול הריון לפני שליחת הכבשים למסע. ה-OIE, הארגון הבינלאומי לבריאות בעלי חיים, קבע בהנחיותיו מפורשות שאין להוביל בעלי חיים בהריון מתקדם.

חרף האיסורים, ספרנו בתיעוד האחרון לפחות 10 המלטות, מתוכן שלוש המלטות של תאומים. מי יודע כמה טלאים הומלטו וכלל לא צולמו במצלמה, כי מרוב צפיפות הם לא נגלו לעין. מי יודע כמה טלאים רכים נולדו ואיש לא ידע על כך, ואז הם מתו ולאיש לא היה אכפת מכך.

ולא ישוב טלה אל חיק האם, לא ישכב, לא יירדם, והכבשה לא תישק אותו, ולא תקרא אותו בשם.

אחרי שהתמונות נחשפו, ההדים הגיעו עד בית ראש הממשלה, שם קראו בני הזוג נתניהו להפחית את כמות המשלוחים החיים. גם שר החקלאות הבטיח לפעול לצמצום המשלוחים החיים. עתה, עם פתיחת מושב הכנסת, הגיע הזמן למעשים. הציבור מצפה מנבחריו לצעדים משמעותיים לעצירת ההתעללות הזאת; לא עוד דיבורים, לא עוד הבטחות ריקות, זו העת לקבלת החלטות אמיצות.  

במוצ"ש האחרון קיימו עמותות אנונימוס לזכויות בעלי חיים ותנו לחיות לחיות צעדה המונית בקריאה לעצירת המשלוחים החיים. צעדו שם למעלה מ-3,000 איש, אחת הצעדות הגדולות בעולם בנושא זה, שדרשו מהמנהיגים לעשות משהו כדי לעצור את הסבל הבלתי נתפס הזה. בין הצועדים, היו גם משפחות רבות, נצפו שם הרבה אמהות עם ילדיהן הרכים, שצעדו בשמם של הקורבנות הצעירים ביותר של המשלוחים החיים. 

עורכת הדין שירה הרצנו, עמותת אנונימוס לזכויות בעלי-חיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ