עפ"י הקרן לידידות, ישראל היא מדינה מוכת עוני ורעב

ברי דנינו - צרובה
ברי דנינו
כרזות הקרן לידידות בנתב"ג
ברי דנינו - צרובה
ברי דנינו

בכל פעם מחדש אני מופתע לגלות שמנהג משלוחי החבילות לחיילים טרם פסח מן העולם. השנה, לקראת יום העצמאות, בקבוצת הווטסאפ של גני ילדים בתל אביב, נתבקשו הורים להכין חבילות לחיילי צה"ל ולמלא אותן בין היתר ב"מוצרי טואלטיקה כגון דאודורנט, מברשת שיניים, סכיני גילוח ועוד".

תמוה משהו שחיילים בצבא, שתקציבו השנתי עומד על מיליארדים, צריכים שילדים בגן ישלחו להם מברשת שיניים. אם רוצים לטפח את הקשר בין הצבא לבין העם – ובכך לחזק את האינדוקטרינציה של ילדינו מגיל צעיר – ניתן היה לבקש מהילדים שיכתבו מכתב, או יציירו ציור עם הקדשה לחיילים וישלחו להם לבסיסים. כחייל, הייתי מתרגש לקבל מכתב שכזה, באמת.

אבל לבקש מילדי גן והוריהם לשלוח מוצרי טואלטיקה לחיילים, בכך יש טעם לפגם. זה מעביר מסר של עוני ומסכנות, שאין לו מקום במדינה עם הצבא החזק במזרח התיכון.

מתברר שצה"ל אינו לבד במעטה העוני והמסכנות. מזה כשנה, תלויים בשרוולים המחברים בין בית הנתיבות למטוסים בנתב"ג כרזות הקרן לידידות בהן נראה ילד דומע, קשישה ענייה בין הריסות, חלוקת שמיכות באזור אסון ועוד. זו קבלת הפנים הראשונה למבקרים בישראל – לפי הכרזות, הם לא הגיעו אל מעצמת היי טק מצליחה או למדינה אטרקטיבית מבחינה תיירותית, אלא למדינה ענייה בה נאלצים קשישים וניצולי שואה לחטט בפחי אשפה.

לפי אתר הקרן לידידות (אגב, שמה המלא מופיע על הכרזות רק באנגלית והוא הקרן הבינלאומית לידידות נוצרים ויהודים), כספיה מגויסים בעיקר מתרומות נוצרים תומכי ישראל. היא "פועלת בשלושה תחומים עיקריים: עוני ורווחה, חירום וביטחון, עליה וקליטה, ומסייעת באספקת מגוון רחב של מענים וצרכים בסיסיים, לאוכלוסיות מוחלשות, כגון: קשישים ניצולי שואה, ילדים ונוער בסיכון, משפחות החיות בעוני, מיעוטים, ועוד".

כל מי שהיגיון בריא בראשו מבין שגיוס כספים תוך שימוש בהצגת שווא כאילו ישראל היא מוכת עוני, רעב, מצוקה וסבל, או לחילופין מדינה מוכת טרור שאינה מסוגלת לדאוג לאזרחיה - פסול ומיותר. זו גם הסיבה שאין להציג את חיילי צה"ל לילדי הגן בישראל כאילו היו מסכנים הזקוקים למוצרי צריכה בסיסיים. 

"בזכות עוצמתנו הטכנולוגית והביטחונית, אנחנו הופכים את ישראל לכוח עולמי עולה. מגדלור של עוצמה וחירות וקידמה", כך התבטא ראש הממשלה בנאומו בטקס המשואות בשבוע שעבר. אם ישראל היא אכן "מגדלור של עוצמה", אז למה היא מבזה את עצמה כדי לגייס תרומות ומקבלת את הבאים בשעריה בתמונות של עוני ומסכנות? באותו האופן, מדינה שהיא "מגדלור של עוצמה" לא צריכה שילדי גן ישלחו דאודורנט לחייליה.

תגובות