ברי דנינו - צרובה
ברי דנינו

נורי ע'זאל הוא משורר פלסטיני, חבר בתנועת ברית הבריונים (חילפ אל זוערן) הדוגלת בזכות השיבה לפלסטין ומטיפה להתנגדות לכובש הישראלי, כן גם על ידי שימוש בכוח הזרוע. בעולם הערבי, זכה נורי בכמה פרסים על שירתו. בישראל, הוא שוחרר מתקופת מאסר קצרה בכלא וכעת מבוקש שוב באשמת הסתה. עד כאן נשמע כמו עוד ידיעה שגרתית, הלא כן?

ובכן, נורי ע'זאל לא היה ולא נברא. זה תרגום שמו בערבית של המשורר העברי אורי צבי גרינברג, שיום השנה למותו חל היום. בשנות השלושים של המאה הקודמת, הקים יחד עם ד"ר אבא אחימאיר וד"ר יהושע השל-ייבין את ברית הבריונים, תנועה שהגדירה את השלטון הבריטי ככובש, טענה לזכות שיבת העם היהודי לארצו וקראה להתנגדות לכובש תוך שימוש בכוח הזרוע. אורי צבי גרינברג היה חבר במחתרת האצ"ל ונאסר לתקופה קצרה על ידי השלטון הבריטי. על כתיבתו זכה להימנות עם חתני פרס ישראל לספרות יפה וקיבל גם את פרס ביאליק.

השבוע הורשעה המשוררת דארין טאטור בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בגין פרסומים ברשתות החברתיות. כך כתבה דארין טאטור באחד משיריה: "לא אסכים לפתרון שלום / לעולם לא אוריד את דגלי / עד שאורידם ממולדתי". שורות אלה אינן רחוקות ממסרי ברית הבריונים של חתן פרס ישראל, אורי צבי גרינברג.

מדינת ישראל עתירת נכסי התרבות צריכה להכיל את שיריה ודבריה הלא נעימים לאוזן הישראלית של דארין טאטור. הם אולי לא ראויים לפרס ספרותי לאומי, אבל בשם חופש הביטוי - אותו חופש ביטוי המרשה לראפר יואב אליאסי "הצל" להשמיע את דבריו בעמוד הפייסבוק שלו - יש לאפשר גם את מסריה של דארין טאטור. לזכותו של "הצל" ייאמר שבניגוד לרוב האמנים היום בישראל – הן בשמאל והן בימין – הוא אינו מתבייש להביע דעותיו, בדומה למשוררת דארין טאטור. 

דארין טאטור. אולי לא מגיע לה פרס ישראל, אבל בטח שחופש ביטויצילום: גיל אליהו

בעמוד הפייסבוק של הראפר מכונים חברי הכנסת הערבים לא פעם "מחבלים עם חליפות". בעצם כינויים "מחבלים" יש הסתה, שכן מחבל בישראל דמו מותר. על מנכ"ל ארגון בצלם, חגי אלעד, כתב הראפר "האדם הזה צריך להיות או בכלא, או מגורש, או אם יש צדק בעולם הוא יפגוש פנים מול פנים סכין, מברג, פצצה, רובה". על הארגון עצמו כתב שהוא "גוף סרטני". על השריפה במשרדי בצלם בינואר 2016 כתב הצל "למה מגיע לנו כל הטוב הזה? כל היום לפנק לפנק לפנק!".

הסרטון שהעלתה דארין טאטור לעמוד הפייסבוק שלה זכה, לפי כתב האישום, ללמעלה מ-200 צפיות. לעמוד הפייסבוק של "הצל" יש 364 אלף עוקבים. אז מסריו של מי מסוכנים יותר?

אורי צבי גרינברג ישב בכלא הבריטי על פשעים שאכן ביצע, אבל עד היום הוא נחשב בארצנו לאחד מגדולי המשוררים של השירה העברית. אולי יש מי שסבור שדארין טאטור אינה משוררת גדולה, אבל בטוח שמקומה אינו בכלא.

יואב אליאסיצילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ