עריקאת, הפלסטינים צריכים לשנות כיוון

ג'ייסון גרינבלט
הפגנה במעבר קרני, אתמול
ג'ייסון גרינבלט

במאמר שפירסם ב"הארץ" לפני שלושה שבועות מותח ד"ר סאיב עריקאת ביקורת חריפה על העברת שגרירות ארצות הברית בישראל מתל אביב לירושלים. אני אמנם מבין, שעריקאת כועס על החלטתו של הנשיא דונלד טראמפ להכיר בירושלים כבבירת ישראל, אבל אני סבור שהיה זה מועיל יותר, לו היה מקדיש את מאמציו לדיון בסוגיות הדורשות את תשומת הלב המיידית של ההנהגה הפלסטינית, ובראשן הצורך לתרום לאווירה שתקדם את השלום.

למרבה הצער, הרטוריקה של עריקאת וטענותיו לוקים במקרים רבים בחוסר דיוק. כל מי שמעוניין באמת בשלום צריך לדחות רטוריקה לא מועילה כזאת, הנשענת על טענות שווא. במשך זמן רב מדי העלימה ארצות הברית עין מהתבטאויות כאלה, אבל התעלמות מביטויי שנאה ומשקרים לא תרמה אף פעם לקידום השלום. זה המצב, אגב, גם ביחס לפעולות אלימות בנוסח ההפגנות ליד הגדר בעזה. כפי שעולה בבירור מן הראיות, רבים מהמפגינים (אם כי לא כולם) נהגו באופן אלים. למעשה, לפי הודאת חמאס עצמו, יותר מ–80% מההרוגים היו פעילי הארגון.

חשוב לי להבהיר את תפישתה של ארה"ב בנוגע להעברת השגרירות לבירת ישראל ולאופן שבו משתלב המהלך הזה בתהליך השלום. באמצעות העברת השגרירות סיפקנו בסיס מציאותי, שעליו אפשר לכונן משא ומתן ישיר. המהלך לא נועד, כפי שטען עריקאת, לכפות על הפלסטינים הסכם שנכתב על ידי ישראלים. להיפך. הנשיא טראמפ, כפי שהכריז בדצמבר האחרון, מכיר בכך, ש"הגבולות הספציפיים של הריבונות הישראלית בירושלים כפופים למשא ומתן על הסדר הקבע בין הצדדים". לפיכך שב ואישרר את הקביעה, כי "ארה"ב ממשיכה לתמוך בסטטוס קוו בהר הבית, הידוע גם בשם חראם א־שריף".

עריקאת צריך להכיר בסכנה הנשקפת לשלום באזור מחמאס ומארגונים חמושים אחרים. לאחרונה חלה הסלמה משמעותית בירי הרקטות שמשגרים חמאס ואחרים לעבר ישראל. הפעולות הללו של חמאס רק מחמירות את הבעיות ההומניטריות הקשות שמהן סובלים תושבי עזה. בין השאר, הן פגעו באפשרות להעביר סחורות דרך מעבר כרם שלום. זאת ועוד, אחת הרקטות ששיגר חמאס פגעה בטעות באחת מתחנות הכוח המעטות שפועלות ברצועת עזה, מה שמקשה אף יותר על הפלסטינים שכבר סובלים ממחסור חמור בחשמל.

ההנהגה הפלסטינית לא צריכה לכבול את עצמה לכישלונותיו של חמאס. למעשה, הרשות הפלסטינית צריכה לנצל את ההזדמנות, כדי לעשות את הדבר הנכון מבחינת העם הפלסטיני. הקהילה הבינלאומית בראשות ארצות הברית הציעה שוב ושוב לסייע — לאחרונה היא עשתה זאת בכנס שהתקיים בבית הלבן במארס, כנס שהרשות הפלסטינית סירבה להשתתף בו. כשעריקאת והרשות יהיו מוכנים סוף סוף לדחות את האלימות והשקרים של חמאס ולשתף פעולה אתנו כדי להקל על הסבל בעזה, אנחנו מאמינים, שאפשר יהיה להניע התקדמות ממשית, שתהווה בסיס לעתיד מלא תקווה. יש כבר כרגע כמה פרויקטים שמוכנים לצאת לדרך ושמימושם ישפיע מיידית על איכות החיים ברצועת עזה ויהווה בסיס לבניית כלכלה בת־קיימא שם.

הגיע הזמן להפסיק לנפנף ברטוריקה מתלהמת ולתת לעם הפלסטיני הישג כלשהו מעבר למלים. על המנהיגות הפלסטינית להשקיע את כוחה במאמצים ליצירת חיים טובים יותר במקום להקריב חיים למען האג'נדה הנוראה של חמאס. בששת החודשים האחרונים שמעתי קולות פלסטיניים רבים, שאינם מסכימים עם גישתו של עריקאת. למרבה הצער, רובם חוששים לדבר בפומבי ומוכנים לדבר בכנות רק בחדרי חדרים. אנחנו, מצדנו, מנסים לסייע לפלסטינים ליצור חברה שבה חופש הביטוי הוא ערך יסוד.

ד"ר עריקאת, אנו שומעים את דבריך כבר עשרות שנים, והם לא תרמו דבר למימוש השאיפות הפלסטיניות, או להשגת הסכם שלום כולל. נקודות מבט פלסטיניות אחרות עשויות לסייע לנו להגיע להסכם שלום, שיעניק לפלסטינים ולישראלים חיים טובים יותר.

זה הזמן להפגנת מנהיגות אחראית. נגמרו הזמנים, שבהם חזרו המנהיגים שוב ושוב על אותם דברים. העם הפלסטיני רוצה לראות פעולה אמיתית וזקוק לפתרונות כנים, מציאותיים ומכריעים. הרעיון שישראל תיעלם — או שירושלים לא תהיה בירתה — הוא חזיון תעתועים. כך גם הטענה שארה"ב אינה בן שיח חיוני בתהליך השלום. המציאות היא שהנשיא טראמפ וממשלו פועלים לקידום שלום, שיפתח לפני העם הפלסטיני את השער לעתיד מלא תקווה — זאת בתנאי שיהיה להם ולמנהיגיהם את האומץ לנצל את ההזדמנות.

אני מאחל רמדאן מבורך לכל הפלסטינים המקיימים את החג.

ג'ייסון ד' גרינבלט הוא עוזר לנשיא ונציגו המיוחד למו"מ בינלאומי

תגובות