צה"ל, תן לחיילים לעשן

עידו מגן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עידו מגן

הרשות הלאומית למלחמה בסמים פרסמה לאחרונה סקר, לפיו 54.3% מהחיילים צרכו קנביס בשנה האחרונה. בהשוואת שיעור השימוש היום לזה ב-2009, מדובר בעליה של פי חמישה, אז דיווחו רק 11.3% מהחיילים שנשאלו על עישון קנביס. נתון מעניין נוסף שעלה בסקר הנוכחי הוא ששיעור החיילים המשתמשים בקנביס גבוה פי שניים מאשר אצל בני גילם (18-21) שאינם משרתים בצבא.

מהסקר עולות שתי מסקנות מרכזיות. ראשית, שמדיניות אכיפה מחמירה כלפי שימוש בקנביס אינה מצליחה להפחית את השימוש בו. אף שהפרקליטות הקלה במידת מה את מדיניותה כלפי שימוש בקנביס בחיים האזרחיים, הרי שבצבא המדיניות עדיין מחמירה גם כלפי שימוש בקנביס מחוץ לצבא, כשחייל נמצא בחופשה. אפילו הרפורמה האחרונה, שלא מעמידה לדין מי שנתפס משתמש בקנביס בפעם הראשונה, אינה חלה על אנשי קבע, כך שנגד או קצין שייתפסו בפעם הראשונה בגין שימוש בקנביס, עדיין יועמדו לדין. גם חייל שנתפס משתמש בקנביס בפעם הראשונה ייחקר במשטרה הצבאית ויגובש נגדו כתב אישום, אלא שזה לא יוגש עד אשר יוכיח החייל במשך תקופת ניסיון ש"חזר לדרך הישר". כלומר, הצבא, בניגוד לארגונים אחרים, מחזיק במידע על מעשה שעשה החייל והדבר עומד כנגדו, אף שאין מדובר בעבירה פלילית. ולמרות מדיניות נוקשה זו, עדיין שיעור השימוש גבוה יותר אצל חיילים.

המסקנה השנייה העולה מהסקר היא שלמרות שיעור השימוש הגבוה שעלה מהסקר (שסביר להניח שהוא אף גבוה יותר, אם נביא בחשבון את כל מי שחששו להודות בכך), תפקודו של הצבא הוא ללא דופי, למעט תקלות קטנות פה ושם, שהן לחם חוקו של כל ארגון בסדר גודל כזה. מספר ההרוגים בתאונות מבצעיות ובתאונות דרכים בצה"ל בשנת 2017 עמד על 6 (2 ו-4, בהתאמה). מספר זה מהווה רק 10% מכלל מקרי המוות בצה"ל בשנה זו. גם בשנת 2009, אז היה שיעור השימוש בקנביס נמוך יותר, מספר ההרוגים היה דומה – חמישה חיילים.

אנו רואים אפוא שבניגוד לשימוש בקנביס, מספר ההרוגים בתאונות נותר קבוע פחות או יותר לאורך השנים – מה שמלמד כי אין קשר בין שימוש בקנביס לבין כשירות הצבא, בניגוד למה שטענו חברי הכנסת ולמה שטוענת הפרקליטות הצבאית . לפי דברי החיילים, חלק מהמפקדים מעלימים עין מהתופעה, כל עוד הם משוכנעים שהדבר אינו פוגע בתפקודם. נראה שהמפקדים בדרגי השטח מבינים את מה שהפוליטיקאים וגופי האכיפה הצבאיים אינם מבינים - מוטב לא להילחם בתופעה ולהכיל אותה, כל עוד היא אינה פוגעת פגיעה של ממש בתפקוד הצבא.

אם כך, מה הסיבה לפער שבין מדיניותה הרשמית של הפרקליטות הצבאית, לבין מה שעולה מהשטח, שם לא נראית פניקה רבה מהעובדה שחיילים, גם קרביים, צורכים קנביס מדי פעם? יתכן שהתשובה נעוצה שהפרקליטות הצבאית חשה צורך לשלם "מס שפתיים" לציבור הרחב, שאולי חושש לגורל בני משפחתו וחבריו המשרתים בצבא, נוכח מה שנראה לכאורה כסכנה. הסבר אחר הוא שגורמים בצה"ל חשים צורך לרצות את הגורמים המתנגדים ללגליזציה של קנביס בטענה שמצבנו הביטחוני אינו מאפשר זאת. אחרי ככלות הכל, כשלכל אחד מאיתנו יש קרוב משפחה או חבר שמשרת ביחידה קרבית, זה אולי הטיעון היחיד שעשוי ליפול על אוזניים קשובות. במיוחד כשהמגמה בעולם נוטה לכיוון לגליזציה של קנביס.

לכן, טוב יעשה הצבא – שיודע במקרים רבים להשמיע את קול ההיגיון במדינת ישראל – אם במקום לדבוק במסרים ישנים ואנכרוניסטיים, ישנה את מדיניותו ויתיר לחיילים להשתמש בקנביס במהלך חופשה מהשירות הצבאי, כפי שמותר לחיילים לשתות אלכוהול בעת חופשותיהם. שינויים קוסמטיים פה ושם, כמו מתן "תקופת ניסיון" לחיילים ש"חטאו", אינם מספקים. צריך לאפשר זאת בריש גלי. איני מציע שפק"ל היציאה לקרב של חיילים יכלול גם ג'וינטים, אולם בין התרה מוחלטת של שימוש בקנביס לפני יציאה למבצע, לבין איסור מוחלט גם על שימוש בעת חופשה – קיים עדיין מרחק רב.

יש לקוות ששינוי כזה מצד הצבא יביא לכך שרוחות חדשות ינשבו גם במשרד לביטחון הפנים, שהעומד בראשו דבק בעמדתו הסרבנית כנגד כל שינוי במדיניות האכיפה הנהוגה כיום.

עידו מגן הוא ד"ר לביולוגיה במכון ויצמן, שחקר את הקנביס בעבודת הדוקטורט שלו, ופעיל למען לגליזציה של קנביס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ