רק נשים בלבוש צנוע יכולות לקנות כאן

גילה שטופלר
גילה שטופלר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילה שטופלר
גילה שטופלר

השבוע נדונה בוועדת השרים לחקיקה הצעת חוק של חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' להכשרת אפליה במוצרים, שירותים ומקומות ציבוריים. לפי ההצעה, אמונתם הדתית של מפעיל המקום ושל ספק השירותים, או רצונם שלא לפגוע באמונתם הדתית של חלק מלקוחותיהם, יאפשרו להם להפלות אנשים על בסיס מין, גזע, דת או נטייה מינית ולסרב לספק להם שירות.

הצעה זו, שנולדה כתגובת נגד למאבק הפמיניסטי נגד הפרדה מגדרית במרחב הציבורי בישראל, מהווה נקודת שפל חדשה במאבקה של השמרנות הדתית בזכות לשוויון בכלל ובזכותן של נשים לשוויון בפרט. ההצעה תאפשר, למשל, לסופרמרקטים בבעלות אנשי עסקים דתיים להתנות את כניסתן של נשים בכך שתלבשנה בגדים צנועים, לקבוע זמנים נפרדים לעריכת קניות לגברים ולנשים, ואף להחליט על ימים נפרדים לקניות ליהודים ולא יהודים - הכל כדי למנוע מפגש העלול להביא לקשר רומנטי בין יהודיה לגוי, בניגוד לאמונתו של בעל העסק. וזה רק קצה הקרחון של האפליה שמבקשים חברי הכנסת היוזמים מהבית היהודי, הסיעות החרדיות והליכוד לאפשר באמצעות החקיקה המוצעת.

בדברי ההסבר נכתב כי ההצעה "מאזנת באופן מוצלח בין זכות הקניין של אדם פרטי ורצונו להימנע ממעשה הנוגד את אמונתו, לבין הרצון לדאוג לכלל הציבור למתן שירותים נאותים באופן שוויוני". תוך שימוש ציני ומעוות במונחים ליברליים של זכויות אדם, מבקשים חברי הכנסת מהקואליציה להשתמש בכוחם הפוליטי כדי לפגוע בזכות לשוויון בשם אמונה, לכאורה דתית, בזכות להפלות אחרים.

מתקפת השמרנים הדתיים על הזכות לשוויון מגדרי היא תופעה כלל עולמית. בישראל, מפלגת הבית היהודי משמשת כוח מניע ואסטרטגית ראשית במגמה זו, תוך שיתוף פעולה נמרץ מצד המפלגות החרדיות וחברי כנסת מהליכוד. המצע הרעיוני למתקפה על השוויון מסופק לפוליטיקאים על ידי ארגונים כמו פורום קהלת, שמטרתם לעצב את החוק והמשפט בישראל בהתאם לתפישת עולם ליברטריאנית, לאומנית ודתית. לשם כך הם עושים שימוש בטקטיקות זהות לאלה המשמשות את הפלג השמרני-אוונגליסטי במפלגה הרפובליקאית האמריקאית.

בארצות הברית משתמשים הנוצרים האוונגליסטים ברטוריקה של חופש הדת ובכוחם הפוליטי כדי לפגוע קשות בזכות  לשוויון מגדרי. הם הצליחו לשכנע את השופטים השמרנים בבית המשפט העליון האמריקאי לפטור אנשי עסקים נוצרים אוונגליסטיים מהחובה לשלם לעובדותיהן ביטוח בריאות מלא, בנימוק שהן עלולות להשתמש בביטוח כדי לרכוש אמצעי מניעה. בחירתן החופשית של העובדות הוצגה כפגיעה בחופש הדת של המעבידים המתנגדים לאמצעי מניעה, וזכותן של העובדות לביטוח רפואי נשללה בשל האמונה הדתית של מעבידיהן.

גם ההאשמות באנטישמיות, שמפנים השמרנים הישראלים נגד המתנגדות להפרדה המגדרית, אינן ייחודיות. בארצות הברית צובר תאוצה טיעון לפיו הדרישה מנוצרים אוונגליסטיים לציית לחקיקה האוסרת אפליה נגד הומואים במוצרים ובשירותים נובעת מעוינות כלפי הנצרות, אף כי איסור ההפליה בשל נטיה מינית הוא נייטרלי ומכוון לכל. יש לשים לב כי בארצות הברית, כמו בישראל, אלה המתלוננים על עוינות לדתם ועל אנטישמיות הם דווקא אלה המצויים בשלטון ומחזיקים בכוח הפוליטי.            

צביעותם של השמרנים הדתיים ושותפיהם הקואליציוניים צורמת במיוחד בישראל. בעוד רוממות ההגנה על חופש הדת בגרונם, שולטים הבית היהודי והחרדים ללא מיצרין בממסד הדתי היהודי בישראל, שבאמצעותו הם מפרים ברגל גסה את זכותם של כלל אזרחי ישראל היהודים לחופש דת. חיובם של כלל היהודים להינשא בנישואים דתיים בניגוד למצפונם, אפליה חמורה של נשים בבתי דין רבניים, הפרדה כפויה של נשים בחלק מבתי העלמין ובאירועים משותפים לבתי ספר ממלכתיים, סירוב לתת תעודת כשרות למוצרים שתמונות ילדות מופיעות על אריזתם, חוק המרכולים – זוהי רשימה חלקית בלבד של הכפייה הדתית הממוסדת המנוהלת על ידי הבית היהודי והמפלגות החרדיות. כפייה שמתוחזקת באמצעות כוחן הפוליטי ובחסות הקואליציה, תוך הפרת חופש הדת של כולנו.

ההאשמה באנטישמיות מקוממת במיוחד, בהישמעה מצד החרדים והבית היהודי המנהלים מלחמת חורמה נגד יהודים רפורמים וקונסרבטיבים, כמו גם נגד כל יהודיה המבקשת לסטות מהפונדמנטליזם הדתי המוכתב על ידי הממסד הדתי בישראל. כך, מדינת ישראל היא המדינה היחידה בעולם המערבי המפלה יהודים רפורמים וקונסרבטיבים בשל יהדותם והיחידה הדורשת מנשים יהודיות המבקשות להתפלל בכותל על פי דרכן, שאינה מפרה כל כלל הלכתי, שתתכבדנה ותתפללנה בתוך מכלאות.

את הבית היהודי, החרדים ועמיתיהם לדרך לא מעניין חופש הדת במרחב הציבורי ובוודאי שלא הזכות לשוויון. מטרתם היא להרחיב את האפליה בחסות הדת, אותה הם מקיימים במרחביהם הפרטיים, אל תחומי המרחב הציבורי - הצר ממילא בישראל - ולכפות את דרכם על כולנו באמצעות הממסד הדתי. אסור ללכת שבי אחר השימוש המטעה שהם עושים בטיעונים מעין ליברליים.

פרופ' גילה שטופלר היא מרצה למשפט חוקתי במרכז האקדמי למשפט ולעסקים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ