שר החקלאות אורי אריאל מצפצף על 91% מהציבור

נטע אחיטוב
נטע אחיטוב
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יבואני בעלי החיים לשחיטה חותמים על אמנה לשיפור התנאים במשלוחים בנוכחות השר אריאל, היום במשרד החקלאות
יבואני בעלי החיים לשחיטה במסיבת עיתונאים משותפת עם השר אריאל במשרד החקלאות, ספטמבר 2017
נטע אחיטוב
נטע אחיטוב

לפני פחות משנה ערך שר החקלאות אורי אריאל מסיבת עיתונאים בלשכתו כשלצדו יושבים מי שמייבאים לישראל בעלי חיים (בעודם בחיים) המיועדים לשחיטה. כבר אז היה נדמה שכינוס מסיבת עיתונאים בלשכת שר, כשהשותפים לכינוס הם גורמים מסחריים, שפעילותם נתונה במחלוקת ציבורית, הוא לא מהלך נכון, בטח לא כזה המשדר אמינות כלפי הציבור מצדו של השר. במקרה הטוב, מדובר בתרגיל יח"צני שהיבואנים הצליחו לערב בו את השר. במקרה הרע... ובכן, נשאיר את זה פתוח.

העילה לשותפות עם היבואנים היתה יוזמה שלהם לחתום על מסמך כוונות לשיפור רווחת בעלי החיים במשלוחים לישראל, אבל למרבה האירוניה למשרד החקלאות אין סמכות לפקח על יישומה של האמנה הזאת, כי אין לה כל תוקף חוקי (הרי היבואנים הם אלה שיזמו אותה). וזה לא הדבר המרגיז היחיד שהתרחש באותה מסיבת עיתונאים. במהלכה הצהיר אריאל שימשיך לפעול לצמצום המשלוחים החיים, אבל מאז דווקא חלה עליה של 36%. האם לא התכוון למה שהצהיר? 

בכל מקרה, בין החודשים ינואר-יוני 2018 יובאו לישראל 363,456 בעלי חיים באניות. זה מסע שנמשך זמן רב, במהלכו בעלי החיים סובלים וחלקם גם מתים מצמא ורעב. הם חוטפים מכות חשמל ואלות מהעובדים (אומללים גם הם), צריכים לעלות ממשאיות, לרדת ממשאיות, לעלות לאנייה, לרדת מהאנייה, וכל זה כשהם מותשים, מובסים, חולים, מתבוססים בצואתם ובצואת חבריהם ובאופן כללי אומללים כפי שאף יצור לא אמור להיות.

לא חלפה אפילו שנה ממסיבת העיתונאים ההיא ואריאל החליט לשים מקל אדיר ומכוער בגלגלי האפשרות הכי טובה שעלתה עד כה להפסקת המשלוחים החיים. השר, שמשרדו אמון על חוק צער בעלי חיים, הגיש ערר על התיקון לחוק צער בעלי חיים, שיזמו ח"כ מיקי זהר (הליכוד) ותמר זנדברג (מרצ), ושוועדת השרים לחקיקה הצהירה בשבוע שעבר שהיא תומכת בו, כמו גם ראש הממשלה.

הצעת החוק שאריאל מבקש לטרפד קובעת שבתוך שלוש שנים ייפסקו המשלוחים בהדרגה. כך נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק: "מומחים וגופים מקצועיים בארץ ובעולם שותפים כולם לעמדה לפיה יש להימנע ככל הניתן מהובלת בעלי חיים [...] ולהמיר משלוחים חיים בסחר בבשר".

בניסיון להסביר מדוע השר אריאל מתנגד להפסקת הפרקטיקה האכזרית הזאת, הוא כתב שהחוק עשוי לפגוע בחקלאים ועובדי התעשייה החקלאית. אריאל אולי סבור שהוא מגן על חקלאים, אבל בעצם פוגע בהרבה מגזרים אחרים. הוא פוגע במשפטנים, למשל. 228 משפטנים ניסחו עצומה שקוראת לממשלה להפסיק יבוא עגלים וכבשים משום שמדובר בהתעללות המנוגדת לחוק צער בעלי חיים. הוא פוגע גם ברבנים, שהצטרפו לעצומת המשפטנים ופרסמו לאחרונה גילוי דעת רבני הקורא להפסקת הייבוא של בעלי חיים בעודם בחיים. "אין זו דרכה של תורה ואין זה מן המוסר האנושי להתיר צער בעלי חיים קשה כל כך", כתבו הרבנים. הוא מתעלם גם מרצון הציבור - סקר שנערך לאחרונה בנושא מצא ש- 86% מהנשאלים תומכים בהצעת החוק להפסקה מדורגת של ייבוא בעלי חיים ו-91% סבורים שהמשלוחים החיים הם התעללות.

נראה שלאריאל לא אכפת מסבלם של בעלי חיים, כפי שמעיד המהלך שלו. זה אולי פחות מפתיע, מה שכן מפתיע הוא שגם לא אכפת לו מדעת הקהל, או לפחות מזו של 91% מהציבור. אפשר לשער שהיבואנים איתם ערך השר אריאל את מסיבת העיתונאים המשותפת מצויים בקרב ה-9% שלא רואים במשלוחים החיים התעללות. 

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ